Šuns fizinis aktyvumas: ką turi žinoti kiekvienas šuns šeimininkas
11 Bir, 2018

Šuns fizinis aktyvumas: ką turi žinoti kiekvienas šuns šeimininkas

Kiekvienas šuo privalo mankštintis kiekvieną dieną. Aktyvi veikla būtina jų sveikatai ir gerai savijautai. Dažniausiai naudojamas aktyvios veiklos metodas yra pasivaikščiojimas, bet ar tokios mankštos pakanka jūsų šuniui?

Kas atsitinka jei šuo nėra pakankamai mankštinamas?

Dauguma šunų šeimininkų mano, kad jie skiria užtektinai dėmesio savo augintinio fizinei veiklai ir teigia, kad jų šuo mankštinasi pakankamai. Kaip pagrindinį kasdieninės veiklos šaltinį jie nurodo kelių valandų pavaikščiojimą ar palakstymą kieme kiekvieną dieną. Suprantama, juk gyvūną į lauką reikia išvesti dėl asmens higienos priežasčių. Ir kaip dauguma žinome, šuns reikalų atlikimas lauke užima tikrai ne dvi valandas, šeimininkas sparčiai keliauja namo savo augintinio dorai ir nepavedžiojęs.

Šuns išvedimas į kiemą atlikti gamtinių reikalų nėra aktyvi fizinė veikla, nes gyvūnas kieme nieko neveikia. Arba stovi šalia šeimininko arba ramiai šniukštinėja dairydamasis ir uostydamas aplinką.

Viena iš priežasčių, kodėl gyvūnų šeimininkai kreipiasi į dresūros mokyklas ar dresuotojus, yra neadekvatus augintinio elgesys, šuo verčia namus, neklauso šeimininko, stengiasi nutrūkti nuo pavadžio, neleidžia būti ramiai vedžiojamas, neklauso komandų ir panašiai. Kodėl taip nutinka?

Dažniausiai visos šios problemos kyla dėl to, jog šuo yra nepakankamai mankštinamas kiekvieną dieną. O juk taisyklė paprasta: pavargęs šuo – laimingas ir ramus augintinis namuose.
Kiek mankštinti šunį priklauso nuo pačio šuns, bet tikslas visiems šunims yra vienodas – fiziškai išsikrauti ir pavargti.

Gyvūnas, su kuriuo nėra pakankamai užsiimama, sportuojama, lakstoma ar žaidžiama, savo sukauptą energiją išlieja mums erzinančiais ir visai netinkamais būdais, priimtinais tik pačiam šuniui. Jis pats turi susigalvoti veiklos, kad išlieti per dieną sukauptą energiją. Pavyzdžiui – kasimas, dažnas lojimas, bėgimas iš kiemo, puolimas ant žmonių, bėgiojimas neklausant komandų, graužimas ir daiktų ar aplinkos naikinimas, nuolatinis dėmesio ar žaidimų prašymas, taip pat savo uodegos vaikymasis ar savęs laižymas – tai nervina šeimininką, bet gyvūnui padeda išsikrauti.

Treniruočių aktyvumas kiekvienam šuniui skiriasi

Kiekvienas šuo yra labai individualus ir skirtingo temperamento bei fizinės ištvermės. Todėl ir pratimai bei aktyvi veikla kiekvienam pritaikoma asmeniškai. Skirtingų veislių bei charakterių šunys mankštinami individualiai. Vieni, trykštantis energija, stiprūs ir labai aktyvūs, kiti – labiau tingūs, mėgstantys ne bėgioti, o vaikščioti ar bėgti lengva ristele, labiau dievinantys tingų poilsį. Bet abiem reikalinga fizinė veikla.

Šunys, aprašyti šiame straipsnyje, vargu ar ištvers aktyvią kelių valandų treniruotę: 8 šunų veislės, tinkančios tingiam ir miegą mėgstančiam šeimininkui

Taigi, kaip savo augintiniui suteikti pakankamai fizinės veiklos, kad vakare griūtų pavargęs ir laimingas?

Mankštos skirstomos į dvi dalis: protinė veikla ir fizinė veikla. Kaip ir žmonėms, taip ir gyvūnams, būtina abiejų rūšių veikla proto bei kūno lavinimui. Po sunkios darbo dienos prie kompiuterio jaučiamės vienodai pavargę, lyg būtume nubėgę kelių kilometrų maratoną. Taip ir šunims reikalingas šių dviejų rūšių veiklų balansas.

Protinė veikla
Gyvūnas skatinamas naudoti savo smegenis. Tam taikomi įvairūs žaidimai, naudojami lavinamieji žaislai ir panašiai. Štai keletas pratimų Jūsų šuniui kaip priversti jo smegenis aktyviai dirbti:

1. Žaislai, indai ar specialios talpos, į kurias įdedamas skanėstas ar jūsų šuns mėgiamas maistas. Jo tikslas tą skanėstą išimti ar suėsti įdėtą maistą.
2. Maisto dozavimo žaislai – gyvūnas gauna maisto, kai paspaudžia atitinkamą mygtuką.
3. Žaislai – galvosūkiai. Maistas slypi dėžutėje, uždarame žaisle, šuo turi mąstyti, kaip jį išimti.
4. Skanėstų ar maisto slėpynės – galima žaisti kambaryje, o lauke dar smagiau ir sveikiau. Paslėpkite šuns vakarienę ir skatinkite jį surasti.
5. Mėgiamo gyvūno žaislo slėpimas – paslėpkite šuns mėgstamiausią kamuoliuką ar kitą žaislą ir skatinkite surasti jį.
6. Kantrybės išbandymas – šis pratimas naudojamas jau dresiruotiems arba labai paklusniems šunims. Priešais šunį padedamas maisto gabaliukas ar jo mėgiamas skanėstas ir leidžiama jį paimti tik gavus komandą iš šeimininko „Galima“.

Fizinė veikla
Aktyvios veiklos pratimai, mankšta ar žaidimai, kurie jūsų augintinį turi nuvarginti fiziškai.

1. Vaikščiojimas – tai dažniausias ir populiariausias fizinės veiklos užsiėmimas. Ypatingai aktyviam šuniui nėra pakankamas. Pasistenkite vaikščioti kalvotomis apylinkėmis ar kalnais, arba paspartinkite žingsnį.
2. Bėgiojimas – jeigu mėgstate bėgioti, šuo Jums puikus kompanionas. Atkreipkite dėmesį, kad geriausia lakstyti su ne jaunesniais nei 1m amžiaus šunimis, o geriausias amžius nuo pusantrų metų.
3. Važinėjimas dviračiu. Jeigu nemėgstate ar negalite bėgioti, važiuokite dviračiu, šuniui leiskite bėgti šalia.
4. Plaukimas. Puiki ir naudinga veikla. Šunys mėgsta vandenį, plaukioti, lakstyti bei žaisti. Žinoma, nepamirškite saugumo vandens telkiniuose.
5. Aktyvūs žaidimai su šeimininku. Bene smagiausia ir naudingiausia veikla tiek šuniui, tiek jums. Gerinamas tarpusavio ryšys ir bei aktyvi fizinė veikla abiem. Žaidimai su kamuoliu parke, daikto numetimas ir kvietimas atnešti ir panašiai.
6. Mokymasis ir dresūra. Šiais laikais populiaru su savo augintiniu keliauti į dresūros mokyklą, kurioje Jums ir parodys bei patars kaip sportuoti su savo šuniu, kaip mokyti įvairių komandų ir stiprinti tarpusavio ryšį bei supratimą.

Būkite išradingi ir rasite tik Jums ir Jūsų mylimam augintiniui tinkamų žaidimų, kurie tik stiprins bendravimą bei tarpusavio ryšį.

www.tavogyvunas.lt Visos teisės saugomos. Be raštiško leidimo straipsnius perpublikuoti draudžiama.

Nuotrauka: pexels.com

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą