Penkias dienas trukusi gandriuko gelbėjimo operacija: galiausiai ištrūko pats
6 Rgp, 2018

Penkias dienas trukusi gandriuko gelbėjimo operacija: galiausiai ištrūko pats

Praėjusį sekmadienį „Šiaurės rytams“ teko ieškoti Biržų miesto pakraštyje esančio gandralizdžio.

Pagalbos prisikviesti nepavyko

Apie jame „įkalintą“ gandriuką papasakojo vyras, penkias dienas beviltiškai ieškojęs pagalbos paukščiui.

Krantinės gatvėje esančioje ūkininko valdoje dirbantys žmonės stebėjo ant seno elektros stulpo susuktą lizdą, apie kurį ratus suko gandrai, nešę maistą jaunikliui paukščiui. Šis stovėjo gandralizdžio viduryje, retsykiais suplasnodavo iškleistais sparnais, tačiau pakilti nesugebėjo. Paukštis ypač stengėsi atsiplėšti nuo lizdo pajutęs vėjo gūsį. Įdėmiau lizdą stebėję vyrai pamatė, kad pakilti bandančio paukščio koją laiko kažkoks virvagalys.

Vieno žmogaus bandymas kopėčiomis pasiekti aukštai ant elektros stulpo esantį lizdą ir išlaisvinti gandrą nepavyko. Trukdė platus gandralizdžio kraštas.

Nepavyko ir prisikviesti pagalbos. „Skambinau visoms tarnyboms, kurioms turėtų rūpėti lėtai mirčiai pasmerktas paukštis, tačiau pasijutau kaip į ratą įstumta voverė“, – kalbėjo sekmadienį biržietis. Pagalbą gandrui jis kvietė nuo trečiadienio, tačiau girdėjo tik „centralizuotus“ patarimus, kur jam skambinti ir pačiam tartis dėl pagalbos paukščiui.

„Šitiek tarnybų, tokią meilę gamtai demonstruoja, o iš tikro tai stumdo žmones vieni nuo kitų“, – kalbėjo žmogus. Skambino jis ir bendruoju pagalbos, ir bendruoju aplinkosauginių ekstremalių situacijų valdymo, ir gyvūnų globotojų asociacijos telefonais.

Šios gyvūnų globėjų asociacijos atstovė su biržiečiu, pasak jo, bendravo ypač nemaloniai.

„Normaliausiai bendravo rajone dirbantis aplinkosaugininkas“, – sako vyras. Tačiau, anot jo, dėl pagalbos reikia kreiptis „centralizuotai“ – bendruoju pagalbos arba aplinkosauginių ekstremalių situacijų telefonu.

Lizde „įkalintą“ gandrą gelbėjo tik paukščiai, o ne aplinkosaugos ir jos pagalbininkų sistema.Nėra praktikos

Bandymą aiškintis, kas gali padėti paukščiui, „Šiaurės rytai“ pradėjo skambučiu Bendrajam pagalbos centrui. Šio centro darbuotoja patarė kreiptis į Aplinkos ministeriją ir padiktavo telefono numerį.

Viešai skelbiama, kad Gyvūnų globėjų asociacija su Aplinkos ministerija yra pasirašiusi paslaugų teikimo sutartį. Gal todėl Aplinkos ministerijos Pranešimų priėmimo ir aplinkosauginių ekstremalių situacijų valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Albertas Skerniškis „Šiaurės rytams“ pirmadienį siūlė kreiptis į minėtą asociaciją. Šie gauna finansavimą, tačiau neturi gelbėjimo įrangos. Reikėtų kreiptis į ugniagesius gelbėtojus.

Pasiteiravus, ar apie ekstremalias situacijas informaciją gaunantis specialistas negalėtų pats kreiptis į gelbėtojus, A. Skerniškis atsakė: „Neturime tokios praktikos.“

Korespondentei ėmus aiškinti situacijos ypatingumą, kai žmonių akivaizdoje kankinasi myriop pasmerktas valstiečių partijos simboliu laikomas paukštis, o šios partijos atstovas valdo ministeriją, specialistas sakė pagalvosiantis, ką galima padaryti. Po pokalbio, kuris buvo įrašomas, aplinkosaugininkas kruopščiai užsirašė pranešėjo duomenis. Anot jo, tokia registracija būtina.

Tada korespondentė paskambino į Biržų priešgaisrinę tarnybą. Viršininkas Evaldas Valiukas atidžiai išklausė pasakojimą ir atsakė, kad dėl pagalbos paukščiui turi pasitarti su vadovybe.

Išsilaisvino pats

Belaukiant žinių, kas vis dėlto ryšis gelbėti besikankinantį gandrą, suskambo telefonas.

„Skubu pasakyti, kad gandras išsilaisvino. Matėme, kaip pakilo ir nuskrido su ant kojos tabaluojančiu virvagaliu“, – pranešė netoli gandralizdžio esančiame objekte dirbantis vyras. Žmogus pridūrė, kad istorija, kaip jis nuo liepos 25 d. ieškojo pagalbos gandrui, verta viešinimo.

„O tai jums dar gyvūnų globėjų asociacija nepaskambino?“ – pasiteiravo Aplinkos ministerijos tarnautojas A. Skerniškis. Anot specialisto, jis jau ėmėsi organizuoti gelbėjimą, todėl dėkojo už pranešimą, kad gandras išsigelbėjo pats.

Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas E. Valiukas taip pat dėkojo už pranešimą, kad gelbėti paukščio nebereikia.

„Mes tokiais atvejais galime padėti, tačiau į mus turi kreiptis ne privatūs asmenys, o aplinkosaugininkai. Jų atstovas turėtų dalyvauti ir gelbėjimo operacijoje“, – aiškino E. Valiukas.

„Tai ženklas, kad ir su gandru siejama partija per rinkimus kils“, – žinią apie išsilaisvinusį ir skristi galintį gandrą linksmai komentavo biržietis.

Alfreda Gudienė | „Šiaurės rytai“
Pagrindinė nuotrauka: Gandras © Marius Karlonas

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą