Kada geriausia atlikti sterilizaciją/kastraciją katei/katinui? Veterinaro atsakymas!
3 Lie, 2018

Kada geriausia atlikti sterilizaciją/kastraciją katei/katinui? Veterinaro atsakymas!

Daugumai naminių kačių augintojų vis dar iškyla klausimas dėl katės/katino sterilizacijos/kastracijos. Tuo pačiu metu atsiranda ir abejonių bei pritrūkstama žinių šiuo klausimu. Internetinėje erdvėje galima rasti daug informacijos bei patarimų, tačiau kaip pasielgti teisingai, kad ir gyvūnas, ir šeimininkas būtų laimingi.

Kastracija ir sterilizacija – tai nesudėtinga chirurginė procedūra, atliekama tam, kad katė neatsivestų kačiukų. Kastracija – paprasta operacija, kurios metu yra pašalinami visi reprodukciniai organai. Katinams yra pašalinamos sėklidės. Tai besiūlė operacija, kuriai būtina bendra narkozė. Sterilizacija – tai lytinių liaukų pašalinimas, nenaikinant reprodukcinių organų – žymiai sudėtingesnė operacija, dažniausiai atliekama katėms, ne katinams. Operacijos metu yra pašalinamos kiaušidės ir gimda. Tokios operacijos metu naudojamos ir siūlės.

Sterilizacijos arba kastracijos privalumai:

• Jūsų augintinis jums neatves netikėtos vados.
• Nesant katės organizme hormonų, žadinančių ieškoti partnerio, jūsų katės gyvenimas taps ramesniu
• Įvykdžius sterilizaciją sumažėję onkologinių ir kitų ligų rizika.
• Remiantis statistika sterilizuoti ir kastruoti augintiniai pragyvena ilgiau.

Ar mano katei/katinui atlikus šią procedūrą nepasikeis elgesys, ar ji nepastorės?

„Nerimauti tikrai nėra dėl ko: kačių sterilizacija ir kastracija ne tik gali padėti išvengti nepageidaujamų palikuonių, bet ir turėti teigiamą poveikį katės sveikatai. Ši įprasta medicininė procedūra leis katei gyventi ilgesnį, sveikesnį ir laimingesnį gyvenimą. Mažai tikėtina, kad katės charakteris gali visiškai pasikeisti. Kai kurios katės po operacijos tampa tingesnės ir gali priaugti svorio, todėl reikėtų pasirūpinti maisto normavimu ir (arba) dietiniu maistu. Vieno tyrimo metu nustatyta, kad ne 25 procentai kačių savininkų mano, kad po kastracijos ar sterilizacijos jų augintiniai tapo „labiau supratingais“. Vis dėlto, neverta baimintis, kad po operacijos katės gali prarasti žaismingumą ar medžioklinius įgūdžius. Nors kai kurie kačių šeimininkai vis dar mano, kad sterilizuodami/kastruodami gyvūnus juos „nuskriaudžia“, tačiau tai – tikrai klaidinga nuostata. Kur kas neatsakingiau elgiasi tie žmonės, kurie leidžia savo augintiniams laisvai daugintis. Dėl šios priežasties atsiranda daugybė benamių kačių, kurios žūva keliuose ar miršta nuo įvairių ligų. Taigi, jei rūpinatės gyvūnu gerove, pasvarstykite, ar tikrai sterilizacija/ kastracija yra tokia žalinga?“ – teigia VETPET – JONAVOS VETERINARIJOS CENTRO vet. gydytoja Viktorija Lokianskienė.

Taigi, kada geriausia atlikti sterilizaciją/kastraciją katei/katinui?

Atsako DiVet VETERINARIJOS gydytoja Lina Genytė: – „Kačių ir katinų kastracija yra geriausias būdas išvengti kačiukų ir suvaldyti benamių kačių populiaciją. Taip pat kastracija apsaugo katinus ir kates nuo „įdingo“ elgesio, tokio kaip teritorijos žymėjimas ir agresyvumas. Anksti atlikus šią procedūrą sumažėja onkologinių ligų rizika, gyvūnas gyvena ilgiau. Anksčiau buvo rekomenduojama kastraciją atlikti nuo 6 mėnesių amžiaus, tačiau pagal naujausius mokslinius tyrimus tinkamiausias laikas kastracijai yra nuo 4 iki 5,5 mėnesių amžiaus, bet galima atlikti jau nuo 6- 8 savaičių. Didelis privalumas ir tai, kad jaunesnis gyvūnas lengviau perneša operaciją, mažesnė rizika komplikacijoms.“

KRISTINOS VETERINARIJOS CENTRO  gyd. Kristina Mačernytė-Misevičienė teigia: – „Tiek katės, tiek ir katino kastraciją geriausia atlikti nuo 6 mėnesių amžiaus. Išskirtiniais atvejais, kates ir katinus galima kastruoti jau nuo 3 mėnesių, tačiau, jei tik įmanoma. Katei geriausia operaciją atlikti dar iki pirmosios rujos. Praleidus laiką iš tikro nėra taip svarbu, ar katė rujoja, ar ne, sterilizuoti ją galima visada, tačiau ankstyvame amžiuje tai padarome per itin mažą pjūvį ir trumpą laiką. Katytė atsigauna anksčiau, neužilgo gali ėsti ir lakti, paprastai jaučiasi kaip ir prieš operaciją. Jei katytė turėjo kačiukų, geriausia ją sterilizuoti praėjus bent 2 mėnesiams po atsivedimo. Amžiaus cenzo, iki kada galima atlikti kastraciją/sterilizaciją, nėra. Šios operacijos sėkmingai atliekamos ir vyresniems gyvūnams.“

Norint turėti sveiką ir laimingą auginti, juo rūpintis privaloma nuo pirmų jo gyvenimo dienų. Tam rekomenduojame išsirinkti „savo“ veterinarą ir kliniką, kurie žinos Jūsų augintinio sveikatos būklę, jo gimimo istoriją bei suteiks skubią pagalbą bei konsultaciją.

Tavogyvunas.lt rekomenduoja šias veterinarijos klinikas Lietuvoje:

DiVet Veterinarija smulkių gyvūnų veterinarijos klinika, teikianti visas diagnostines ir gydymo paslaugas. Klinikoje įrengta laboratorija, todėl vietoje atliekami morfologinis ir biocheminiai kraujo ir šlapimo tyrimai. Taip pat įrengtas stacionaras, kur jūsų gyvūnas apgyvendinamas prieš/po operacijos, gydymo tikslais.

Dirbame 7 dienas per savaitę, vizitui reikėtų registruotis iš anksto telefonu +37067272055, mūsų adresas Antakalnio g. 95, Vilnius“

DiVet veterinarija

KRISTINOS VETERINARIJOS CENTRAS PANEVĖŽYJE – klinikoje laukiami visi smulkūs ir egzotiniai gyvūnai. Čia atliekami mikroskopiniai kraujo bei odos tyrimai, biocheminiai kraujo tyrimai, minkštųjų audinių chirurgija, vidaus ir infekcinių ligų gydymas, profesionali burnos higiena. Klinikoje esančiame stacionare kates bei nedidelius šunis galima palikti, jei nėra galimybės važinėti iš kito miesto. Ropliai dažniausiai turi būti gydomi stacionariai.

Esant skubiam atvejui, gydytoja pacientus priima naktimis ir išeiginėmis bei švenčių dienomis!

Kristinos Veterinarijos Centras

JAKOVO VETERINARIJOS CENTRAS VILNIUJE – tai smulkių gyvūnų veterinarijos klinika Vilniuje, teikianti šunų ir kačių gydymo paslaugas. Čia atliekamos visos veterinarijos paslaugos, susijusios su šunų ir kačių ligų diagnostika, gydymu bei profilaktika. Klinika aprūpinta puikia aukštos kokybės diagnostine įranga (naujausio modelio skaitmeniniu echoskopu, rentgeno diagnostikos aparatais, kompiuteriniu tomografu, elektrokardiografu, laboratoriniais kraujo bei šlapimo tyrimų analizatoriais ir kt.)

Smulkių gyvūnų veterinarijos klinika, dirbanti be išeiginių ir poilsio dienų!

Jakovo veterinarijos centras

VETPET – JONAVOS VETERINARIJOS CENTRAS – klinika orientuota į specifines diagnostines ir gydymo sritis. Specialistų žinios ir turimos įrangos kiekis yra svarbus kriterijus renkantis veterinarijos klinikas – tai duoda geriausius rezultatus. Turime skaitmeninį rentgeno aparatą, paciento monitoringo sistemą,  ultragarsinės diagnostikos įrangą, profesionalius veterinarinius kraujo tyrimų aparatus, Karl Storz endoskopijos įrangą ir kt. Turime gyvūnų stacionarą, palaipsniui bandome įgyvendint užsienio vet. klinikų gerąją praktiką savo įmonėje.

Jonavos veterinarijos centras - UAB VetPet LT

Tavogyvunas.lt

1 komentaras

  1. Anonimas
    says:

    Nuo kokio amžiaus katinui matosi sėklidės? Mes jau vienerių metų, tačiau jų nėra… ir tai tikrai ne katė. Katinas sfinksas. Jei jos neišsivysčiusios ar įmano jį sterilizuoti?

Palikti komentarą