Kinologas papasakojo, kaip išspręsti problemas, su kuriomis susiduria kiekvienas šuns šeimininkas
21 Rgp, 2020

Kinologas papasakojo, kaip išspręsti problemas, su kuriomis susiduria kiekvienas šuns šeimininkas

Šimtmečius žmonės neįsivaizdavo savo kasdienybės be keturkojo draugo šalia. Deja, bet kai kurie šeimininkai vis dar daro daug klaidų bandydami išauklėti savo augintinį, todėl dresavimas dažnai neduoda jokių rezultatų.

Netinkamos dresūros padariniai – perpildytos gyvūnų prieglaudos, o socialiniuose tinkluose vis dažniau galima išgirsti apie užfiksuotus atvejus, kai šunys išmetami tiesiog į gatvę. Vis dėlto, dauguma šunis įsigijusių žmonių supranta, kad šuo – ne tik atsakomybės, tačiau ir begalinės kantrybės reikalaujantis augintinis. Tačiau ką daryti, kai rankos jau svyra žemyn, o šuo vis tiek nesupranta, ko iš jo norima? Kaip išspręsti problemas, su kuriomis susiduria bene kiekvienas šuns savininkas, papasakojo kinologas Artūras Zaleckas.

Kaip išspręsti problemas, su kuriomis susiduria bene kiekvienas šuns savininkas, papasakojo kinologas Artūras Zaleckas. Asmeninio albumo nuotr.
Kaip išspręsti problemas, su kuriomis susiduria bene kiekvienas šuns savininkas, papasakojo kinologas Artūras Zaleckas. Asmeninio albumo nuotr.

Kada ir nuo ko pradėti dresuoti?

Jo teigimu, svarbu pradėti dresuoti šunį kuo anksčiau. Įprastai šuniukai nuo motinos atskiriami maždaug 2 mėnesių amžiaus, todėl šis metas ir būtų pats tinkamiausias. „Žmonės kažkodėl įsitikinę, kad sulauks 6 ar 7 mėnesių ir pradės dresuoti. Tai yra visiški paistalai“, – komentavo A.Zaleckas. Vis dėlto, nors disciplina auklėjant šunį svarbu, reikia nepamiršti, kad vos atskyrus šuniuką nuo motinos reikėtų jį laikyti netoliese, pvz. šalia lovos ar net joje. Tai sukels jam mažiau streso, o kuo mažesnį stresą patiria šuo, tuo didesnės galimybės jam pasiekti geresnių rezultatų dresūroje vėliau. Taip pat jis pabrėžė, kad nors pirma mokoma komanda turėtų būti paskiriama pagal šunį individualiai, dažniausiai pradedama nuo šuniuko pratinimo prie jo vardo. „Negaliu pasakyti vienareikšmiškai. Gali būti ir antkaklio uždėjimas pirmoji komanda. Tarkim, jei negali šuniuko pagauti, jis laksto po kambarį, lenda po lova ir nesideda antkaklio, reiškia svarbiausia dabar yra pratinti prie antkaklio. Bet įprastai pagrindinė komanda yra vardas.“

Nors jauno šuniuko grybštelėjimų žaidžiant ir nebus įmanoma išvengti, šuo turi suprasti, kad ranka ne žaislas. Tik taip apdraskymų ar įkandimų žymių sumažės. „Kai šuo prabunda po miego reikia iškart su juo žaisti su žaislu, ne ranka. Ir su žaislu reikia žaisti teisingai. Kodėl jis griebia tą ranką ar koją? Todėl, kad kai jis pagriebia už rankos ar kojos žmogus nieko negalvodamas labai staigiai trukteli ir šuo iškart pagalvoja, kad pagavo tai, ką reikia. O kai žmogus su žaislu žaidžia monotoniškai, šuniui jis atrodo nuobodus, nebeįdomus. Žaislas turi judėti kaip ranka“ , – patarė kinologas. Vis dėlto jis priminė, kad įsigijus augintinį teks susitaikyti su keliais suniokotais daiktais, todėl itin vertingus daiktus geriau laikyti šunims nepasiekiamoje vietoje.

Kaip išspręsti problemas, su kuriomis susiduria bene kiekvienas šuns savininkas, papasakojo kinologas Artūras Zaleckas. Asmeninio albumo nuotr.
Kaip išspręsti problemas, su kuriomis susiduria bene kiekvienas šuns savininkas, papasakojo kinologas Artūras Zaleckas. Asmeninio albumo nuotr.

Bausmė už kambaryje paliktą balutę – ne išeitis.

Dauguma pradedančiųjų šeimininkų skundžiasi, kad šuniukas nemoka pasiprašyti į lauką ir šlapinasi kambaryje. A.Zaleckas pataria iš kart įsigijus šunį vedžioti jį kuo dažniau. Idealu, jei šeimininkas galėtų pasiimti atostogas. Jo teigimu, šunys instinktyviai yra labai tvarkingi ir nesituština ten, kur gyvena. Vis dėlto, jie yra priversti tą daryti, kai yra neišvedami pakankamai dažnai. „Arba neimk šuns, jei negali jo vedžioti, arba kentėk, kad kambaryje jis darys ilgai. Bet kokiu atveju šuo nustos tą daręs, bet jei nevedžiosi darys ilgai. Labai dažnai vedžiojami šuniukai jau maždaug trijų mėnesių niekur nebepridaro.“ Taip pat kinologas ypač pabrėžė, kad šuniukų už kambaryje paliktas balutes jokiu būdu negalima bausti, o šunį auklėdami tokiu būdu žmonės gali prisidaryti tik dar daugiau bėdos.

A.Zaleckas tikina, kad „šuo gali pradėti daryti į lovą. Ne kerštaudamas, kaip žmonės sako. Šuo tiesiog nesupranta, už ką yra baudžiamas, todėl ieško vietos, kur galima daryti. Net jei ir prie tavęs padaro, čiumpi ant rankų ir neši į lauką“. Kinologas paminėjo ir vis populiarėjančių narvų naudą, tačiau svarbu šunį prie narvo pratinti tinkamai. Narvą galima perkelti ir į miegamąjį, šalia šeimininko, taip pat, tinkamai prie narvo pripratintas šuo jame nejaučia diskomforto. A.Zaleckas prabrėžė ir tai, kad narvas gali padėti ir šeimininkams, kurie neturi daug žinių apie šunis ir jų auklėjimą. „Žmogus, kuris nieko neišmano, o tokių tikrai yra, šuniukui kažką padarius jį nubaudžia.

O šuo narve nieko nepridaro, nesudrasko, na ką jis narve sudraskys? Reiškia šeimininkas šuns nebaudžia, o tai jau pliusas“. Žinoma, svarbu nepamiršti, kad narvas yra tik pagalbinė priemonė auklėjant ir dresuojant šunis.

Ką daryti, kad šuo namuose „nedainuotų“?

Ir nors jau aptarta, kad šunys labai socialūs ir daug dėmesio reikalaujantys gyvūnai, jie neišvengiamai kurį laiką bus palikti namuose vieni. Viena iš išeičių – jau aptarti narvai, kuriuose tinkamai pripratus augintinį jis jausis saugiai bei ramiai lauks šeimininko. Tačiau kinologas A.Zaleckas turi ir kitą pasiūlymą. Kad augintinis, ypač jaunas šuniukas, jaustųsi ramiau, o jo kaukimas neerzintų kaimynų nenumeskite augintiniui žaislo tik išeidami, tuo žaislu žaiskite nuolat ir tik vėliau jį paduokite palikdami namus. „Pareini į namus, duodi šuniui kažkokį žaislą, ir taip darai mėnesį. Tik tada tą žaislą duodi išeidamas.

Kitaip šuo supranta, kad šito žaislo padavimas ar radijo įjungimas reiškia šeimininko išėjimą“ , – pataria A.Zaleckas. Šunys – labai socialūs gyvūnai, todėl kiekvienas planuojantis įsigyti augintinį turėtų objektyviai įvertinti savo galimybes. Dažnai pildydami savo ar vaikų impulsyvias užgaidas nepamąstome, ar galėsime skirti augintiniui pakankamai laiko, dėmesio ir netgi finansų. Daug dirbantys ar labai ilgas ir tolimas keliones mėgstantys žmonės turėtų keletą kartų gerai apmąstyti ar jie turės užtektinai laiko pasivaikščiojimams, žaidimams ir dresūrai o taip pat, – kas galėtų tinkamai pasirūpinti keturkoju, kol jie bus išvykę. A.Zaleckas taip pat priminė, kad šuns mąstymą galima prilyginti su dvejų metų vaiko mąstymu, todėl visi šeimininkai turėtų suprasti, kad ne bausmėmis, o meile ir kantrybe galima pasiekti gerų rezultatų. Dresūra skirta ne tik palengvinti šuns priežiūrą, ji taip pat stiprina gyvūno ir šeimininko ryšį, kuris yra labai svarbus tokiam socialiam gyvūnui kaip šuo.

Praktikantai , Greta Bruzgytė

Informacijos šaltinis: lrytas.lt

https://www.lrytas.lt/

TAIP PAT SKAITYKITE:

VOKIEČIŲ MAŽŲJŲ ŠPICŲ VADA VEISLYNE ANGELO BUČINYS

ERKĖS BUNDA: PATARIMAI KAIP APSAUGOTI SAVO AUGINTINIUS NUO ERKIŲ PLATINAMŲ LIG

KADA GERIAUSIA ATLIKTI STERILIZACIJĄ/KASTRACIJĄ KATEI/KATINUI? VETERINARO ATSAKYMAS!

GERIAUSIAS VETERINARAS JŪSŲ AUGINTINIUI. KOKS JIS?

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą