Erkės bunda: patarimai kaip apsaugoti savo augintinius nuo erkių platinamų ligų
13 Kov, 2019

Erkės bunda: patarimai kaip apsaugoti savo augintinius nuo erkių platinamų ligų

Štai ir atkeliavo ilgai lauktas pavasaris, kuris teikia džiaugsmą gyvūnams ir jų šeimininkams. Smalsiam augintiniui širdis plyšta kaip norisi išsivolioti dar šviežutėlėje žolėje ar patenkinti savo smalsumą neseniai suvešėjusiame krūmyne. Šunų bei kačių šeimininkams nutirpęs sniegas ir atšilę orai kelia nerimą, nes kartu su bundančia gamta, bunda ir erkės. Pavasarį jos ypatingai piktos, intensyviai ieško grobio kur įsisiurbti ir pasisotinti. 

Apie erkių platinamas ligas dalinasi VETPET – JONAVOS VETERINARIJOS CENTRO specialistai.

BABEZIOZĖ – tai erkių platinama liga, kuri dar vadinama piroplazmoze. Gyvūnui užsikrėtus babezioze inkubacinis laikotarpis vidutiniškai trunka dvi savaites. Visgi, pirmieji ligos simptomai gali pasireikšti praėjus kelioms dienoms po erkės įsisiurbimo. Kai kuriais atvejais klinikiniai požymiai pasireiškia po erkės įsisiurbimo praėjus keliems mėnesiams ar net metams (tai lėtinė ligos forma arba besimptomė ligos eiga). Pavojinga tai, jog babeziozė dažnai sukelia inkstų ir kepenų funkcijos nepakankamumą. Tokiu atveju vystosi organizmo intoksikacija, gelta.

ERLICHIOZĖ – tai liga, kurią dažniausiai sukelia Ehrlichia canis. Erlichiozė dažnai perduodama kartu su babezioze, todėl dažnai ir gydymas būna kompleksinis (priešnuodis + antibiotikai). Esant ūmiai ligos formai, pirmieji ligos simptomai pasireiškia po užsikrėtimo praėjus 2-3 savaitėms. Lėtinės ligos formos atveju, ligos simptomai gali išryškėti tik po kelių mėnesių ar net metų. Lėtinės eigos atveju dažnai vystosi glomerolonefritas – inkstų funkcijos nepakankamumas, sąnarių uždegimas – artritas, pastebimi neurologiniai požymiai.

ANAPLAZMOZĖ – tai dar viena erkių platinama liga. Sukėlėjas priskiriamas riketsijoms. Erkės ligos sukėlėją perduoda tik jei būna įsisiurbusios ne trumpiau nei 48 valandas. Yra nustatyta ir subklinikinė anaplazmozės forma – tokiu atveju nepastebima jokių akivaizdžių klinikinių požymių. Vieninteliai ligos simptomai gali būti mažakraujystė, periodiškai pasikartojanti trombocitopenija ar besivystantis artritas.

BORELIOZĖ dar vadinama Laimo liga. Šios dvi ligos taip pat dažnai perduodamos kartu. Boreliozės sukėlėjas – bakterija Borrelia burgdorferi. Laimo liga gali užsikrėsti ir žmonės, tačiau žmonių ir šunų ligos simptomais skiriasi. Dažniausiai klinikiniai boreliozės simptomai pasireiškia po erkės įsisiurbimo praėjus 2-5 mėnesiams.

Kaip teigia VETPET – JONAVOS VETERINARIJOS CENTRO specialistai – geriausia erkių platinamų ligų prevencija – tai apsaugos priemonių nuo erkių naudojimas nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Veterinarijos gydytojas patars ir padės išsirinkti kuri priemonė Jūsų augintiniui bus efektyviausia ir labiausiai tinkama.

Erkių platinamos ligos yra pavojingos Jūsų augintiniui, nes dažnai sukelia komplikacijas, kurios ne visada yra išgydomos. Gydymo efektyvumas priklauso nuo ligos formos, sunkumo, kaip anksti liga buvo diagnozuota, taip pat nuo individualių organizmo savybių (imuniteto, gyvūno amžiaus, prieš tai buvusių ar esamų gretutinių ligų).

Šiuo metu pasiūloje yra purškikliai, lašai, antkakliai ir tabletės. Priklausomai nuo veikliosios medžiagos, jų poveikis gali būti ne tik atbaidantis, žudantis, bet ir du viename. Veikimo trukmė nuo 24 val. iki 7-8 mėn. SANTAKOS VETERINARIJOS KLINIKA KAUNE rekomenduoja naudoti vaistines profilaktines priemones, kurių efektyvumas ištirtas ir pagrįstas moksliškai. Būtina atkreipti dėmesį į tai, ką sako Jūsų augintinio veterinaras ar vaistininkas ir sekti aprašymą ant pakuotės. Tam tikrus lašus ir purškiklius galima saugiai naudoti šunims, bet griežtai draudžiama – katėms.

Jei lašinate lašus, kurių sudėtyje yra permetrino, rekomenduojama laikytis gamintojo nurodymų ir lašinti per visą nugaros ilgį, o ne vienoje vietoje. Tuo tarpu, jei veiklioji medžiaga fipronilas – galima sulašinti ir vienoje vietoje. Būtina lašinti ant odos, o ne ant kailio. Taip pat nemaudyti tą pačią dieną, kai ruošiatės lašinti arba po sulašinimo. 

Jei naudojamas antkaklis, geriau jį nuimti prieš leidžiant augintiniui taškytis vandens telkinyje, o išdžiūvus kailiui – uždėti. Tam yra dvi priežastys: antkaklio veikliosios medžiagos gali neigiamai paveikti vandens organizmus ir dėl poveikio vandeniu gali sumažėti antkaklio efektyvumas.

Lašai ir antkakliai nuo erkių
erkių traukiklis ir vaistai nuo erkių Next Gard Santakos veterinarijos klinika

Taip pat galime pasiūlyti lašų nuo erkių ir blusų bei atbaidančių vabzdžius,  tai yra aktualu norint apsaugoti gyvūnus nuo uodų, kurie gali pernešti ligas.

SANTAKOS VETERINARIJA – KLINIKA KAUNE

SANTAKOS VETERINARIJOS KLINIKOS speciatistai įspėja: „Būtina žymėtis datą, kada buvo panaudota priemonė ir pakartoti ją po atitinkamo laikotarpio. Ypač svarbu žinoti augintinio svorį, nes jei “iš akies” sveria apie 20 kg, o realybėje 24 kg, tai įsigiję priemonę, kuri tinka gyvūnui 10-20 kg svorio, jūs neužtikrinsite apsaugos, nes veikliosios medžiagos bus per mažai. Taip pat, jei kaimyno šuniui tiko antkaklis, nes jis gyvena kieme/voljere, tai nereiškia, kad jūsų šuniukui, kuris naktis leidžia vaikų lovoje, tai bus tinkamiausia apsauga, mat vaikai turi ypač vengti sąlyčio su seginčiais antkaklį gyvūnais. Negalima leisti vaikams žaisti su antkakliu arba dėti jo į burną. „

SANTAKOS VETERINARIJOS KLINIKOS specialistai dažniausiai rekomenduoja naudoti tabletes nuo erkių. Priklausomai nuo firmos, jų veikimo trukmė vienas arba trys mėnesiai. Tabletės, kurios veikia vieną mėnesį gali būti tik nuo erkių ir blusų arba platesnio veikimo, kai sudėtyje yra medžiagų, veikiančių antihelmintiškai. Taigi su viena tablete ne tik apsaugote augintinį nuo erkių, blusų, bet ir nuo kirminų. Tris mėnesius veikiančios tabletes naudoti labai patogu, kadangi yra užtikrinama ilgalaikė apsauga nuo erkių ir blusų.

Norint apsaugoti augintinius nuo erkių bei jų pernešamų ligų, būtina naudoti tam skirtas efektyvias priemones: tabletes ar lašiukus. KRISTINOS VETERINARIJOS CENTRAS PANEVĖŽYJE siūlo naudoti lašiukus su fiproniliu bei tabletes NexGard, Nexgard spectra. Pasirenkant lašiukus būtina nepamiršti, kad augintinis negali sudrėkti ar būti maudomas kelias dienas prieš ir po užlašinimo, kad lašiukai būtų veiksmingi. Naudojant lašiukus erkė žūva per 24-48 val. nuo prisisiurbimo. Jei gyvūnas mėgsta maudynes ar yra nuolat laikomas lauke, kada negalite užtikrinti sausos aplinkos, rekomenduojame tabletes. Tablečių veikimas priklausomai nuo gamintojo, tęsiasi nuo 1 iki 3 mėnesių, erkės žūva per 12 val. nuo prisisiurbimo. Tokiu būdu šuo apsaugomas nuo erkių pernešamų pavojingų ligų. Tabletė yra skanėsto pavidalo, šuo paprastai suėda savo noru.

KRISTINOS VETERINARIJOS CENTRAS PANEVĖŽYJE įsikūręs Panevėžio priemiestyje, Tičkūnų kaime (Tičkūnų g. 17). Klinikoje laukiami visi smulkūs (šunys, katės) ir egzotiniai gyvūnai (ropliai, paukščiai, šeškai, triušiai bei smulkieji graužikai, kiti egzotiniai žinduoliai). 

KRISTINOS VETERINARIJOS CENTRAS PANEVĖŽYJE siūlo naudoti lašiukus su fiproniliu bei tabletes NexGard, Nexgard spectra.

Kaip teigia BALTIJOS VETERINARIJOS KLINIKOS atstovai: „Viena populiariausių prekių apsaugai nuo erkių – Foresto antkaklis katėms ir šunims nuo blusų ir erkių. Foresto – tai patogus kelias užtikrinti ilgalaikę gyvūno apsaugą. Su Foresto atkakliu nereikia kas mėnesį prisiminti apie gyvūno apsaugą – vienas antkaklis suteikia užtikrintą apsaugą nuo blusų ir erkių iki 8 mėnesių.”

Foresto antkaklis katėms ir šunims nuo blusų ir erkių

Šiuos antkaklius galite įsigyti BALTIJOS VETERINARIJOS KLINIKOJE. Tai plataus profilio smulkių naminių gyvūnų gydymo ir konsultacijų centras. Veterinarijos klinikoje dirba patyrę, jauni ir atsakingi veterinarijos gydytojai, kurie visada suteiks Jūsų augintiniui profesionalią pagalbą, pakonsultuos Jums rūpimais klausimais, parinks tinkamiausią pašarą. Veterinarijos kliniką rasite: Senasis Ukmergės kelias 39A, Užubalių k., Vilniaus raj. Tel.: +370 636 33343 

Tabletės nuo erkių NexGard spectra – šunims gydyti nuo užsikrėtimo blusomis ir erkėmis. Naudojama kai tuo pačiu metu reikalinga širdies kirmėlių ligos bei virškinamojo trakto helmintų profilaktika. Blusos ir erkės turi pradėti maitintis ant šeimininko, kad būtų paveiktos veikliosios medžiagos ir būtų paralyžiuojamos, tokiu būdu apsaugoma nuo užsikrėtimo erkių pernešamomis ligomis. 

SVARBU!!! Renkantis apsaugą nuo parazitų savo augintiniui, rekomenduojame pasitarti su veterinarijos gydytoju, kuris padės Jums išsirinkti tinkamiausią priemonę Jūsų gyvūnui.

www.tavogyvunas.lt Visos teisės saugomos. Be raštiško leidimo, straipsnius perpublikuoti draudžiama.

Nuotrauka: www.pexels.com

Tavogyvunas.lt

2 comments

  1. Anonimas
    says:

    Tai,kad kos net nebuvo uzmigusios

Palikti komentarą