22 Lie, 2021

KAČIŲ MITYBOS KLAIDOS: KUO VEIKSMINGI IR NAUDINGI VITAMINAI KATĖMS?

LSMU DR. L. KRIAUČELIŪNO SMULKIŲJŲ GYVŪNŲ KLINIKOS veterinarijos gydytoja-chirurgė Kristina Ramanauskaitė

Dažnas iš mūsų esame įpratę pradėti savo rytą ne tik pusryčiaudami, bet ir išgerdami kasdienę vitaminų dozę – subalansuota mityba ir visapusiškas organizmo aprūpinimas būtinomis medžiagomis yra geros savijautos ir sveikatos pagrindas. Tačiau ar tokie pat principai galioja ir kalbant apie gyvūnus, šiuo atveju kates? Ar turėtume savo augintinėms duoti maisto papildus? Ar joms reikalinga kasdienė vitaminų dozė? Ar tai, jog katė vemia, gali būti vitaminų ar kitų medžiagų trūkumo požymis? Pabandykime rasti atsakymus į šiuos ir kitus opius klausimus.

Visų pirma subalansuota mityba           

Visų pirma reikia žinoti, kad katės sveikata priklauso nuo tinkamos ir subalansuotos mitybos. Visos būtinos medžiagos užtikrina įvairių organų sistemų tinkamą funkcionavimą. Dažniausiai didžioji dalis būtinų maistinių medžiagų gaunamos su pašaru, todėl labai svarbu atsiminti, jog subalansuota ir visavertė mityba yra ypač svarbi. Kiekvienai gyvūnų rūšiai būdingi individualūs maisto medžiagų poreikiai. Ne išimtis – ir katės. Jos yra visiškos mėsėdės, tad joms reikalingų maisto medžiagų poreikis yra išskirtinis. Vitaminai katėms ir visos reikalingos medžiagos randamos gyvūniniuose maisto produktuose – nepatenkinus šių poreikių gresia rimti sveikatos sutrikimai.

Ar vitaminai katėms yra būtini ir kodėl?

Gyvūnų organizmo sveikatingumo užtikrinimui ir palaikymui reikalingos įvairios medžiagos, o tarp jų ir – vitaminai. Katėms kasdien būtini baltymai, riebalai ir jų rūgštys, angliavandeniai, įvairūs vitaminai ir mineralai. Kiekvienoje subalansuotoje dietoje turi būti užtikrinamas reikiamas šių medžiagų kiekis. Vitaminai katėms, kaip ir visiems žinduoliams, yra gyvybiškai svarbūs ir būtini metabolizmui, augimui ir įvairioms organų ir jų sistemų funkcijoms užtikrinti. Svarbūs vitaminai katėms randami gyvūninės kilmės produktuose:

  • Vitaminas A būtinas imuninei sistemai ir regos organams. Tai riebaluose tirpus vitaminas, kuris gali kauptis organizme, taip pasireiškiant intoksikacijai. Per didelis vitamino A kiekis gali būti pavojingas, todėl jį naudoti reikėtų tik pasitarus su veterinarijos gydytoju.

  • Vitaminas D būtinas kaulams, nervams ir raumenims. Taip pat šis vitaminas padeda organizme palaikyti reikiamą kalcio ir fosforo santykį, šias medžiagas pasisavinti. Vitaminas D tirpus riebaluose, tad gali kauptis organizme – itin svarbu savo gyvūnui neduoti pernelyg didelių šio vitamino dozių.

  • B grupės vitaminai (B1, B2, B3, B6) užtikrina tinkamą angliavandenių, riebalų ir baltymų metabolizmą organizme, jie reikalingi tinkamam gyvūnų augimui, nervų sistemai, odai ir kailiui.

Katėms reikalingi ne tik vitaminai, bet ir mineralai bei kitos medžiagos. Trumpai aptarsime ir šias medžiagas, padedančias jūsų augintiniams išlikti sveikiems:

  • Kalcis – vienas svarbiausių mineralų, reikalingų kaulams ir dantims, svarbus ir kraujo krešumui, tinkamai nervų sistemos veiklai.

  • Magnis jūsų katei padeda tinkamai įsisavinti vitaminus ir kitas medžiagas, užtikrina kaulų augimą, tinkamą įvairių medžiagų metabolizmą ir baltymų gamybą.

  • Geležis būtina tinkamam kraujo raudonųjų kūnelių funkcijos užtikrinimui, taip organizmą aprūpinant deguonimi.

  • Taurinas – viena svarbesnių katėms reikalingų medžiagų. Taurinas nėra nei vitaminas, nei mineralas – tai amino rūgštis, visų baltymų pagrindinė sudedamoji medžiaga. Įprastai taurinas randamas gyvūnų organizme, tačiau katės šios medžiagos visiškai susintetinti pačios negali, tad jos naudinga gauti su pašaru ar maisto papildais. Taurinas katėms reikalingas normaliai regai, virškinimui, širdies veiklai, nėštumo vystymuisi ir imuninės sistemos palaikymui.

Jeigu gyvūno racionas tinkamai subalansuotas, vitaminų poreikis dažniausiai yra patenkinamas, tačiau tai užtikrinti gana sudėtinga, o gyvūnui senstant ar sergant atsiranda didesnis vitaminų ar kitų maisto medžiagų poreikis, kuris turi būti patenkinamas duodant maisto papildų. Visgi reikėtų nepamiršti, kad maisto papildus reikia dozuoti saikingai. Nors pasitaiko retai, tačiau per didelis vitaminų kiekis (hipervitaminozė) gali sukelti įvairius organų funkcijų sutrikimus ar net ligas.

Kaip žinoti, ar mano katei netrūksta vitaminų?

Vitaminų trūkumas dažniausiai sukelia įvairius pokyčius gyvūno organizme ir sutrikimus. Vitaminų trūkumas yra vadinamas avitaminoze. Tačiau ligas gali sukelti ne tik pats vitaminų trūkumas, tačiau būdingas ir atvirkštinis procesas – esant tam tikroms ligoms reikalingas didesnis vitaminų kiekis, siekiant užtikrinti gyvūno sveikatingumą. Jeigu jūsų katė valgo visavertį, aukštos kokybės, subalansuotą pašarą ir yra sveika, papildomai vitaminų jai gali ir nereikėti, tačiau gyvūnui sergant ar senstant rekomenduojama duoti maisto papildus, sudėtyje turinčius ir vitaminų. Taigi, kaip žinoti, ar jūsų augintiniui reikalingi vitaminai?

Jeigu jūsų augintinis yra vidutinio ar vyresnio amžiaus, jam rekomenduojama profilaktiškai duoti maisto papildų ir vitaminų, taip padedant organizmui ne tik apsirūpinti reikalingomis medžiagomis, bet ir siekiant išvengti įvairių ligų.

Pakitusi jūsų gyvūno odos, kailio ar nagų būklė gali būti susijusi su vitaminų trūkumu – lūžinėjantys nagai, slenkantis ar šiurkštus kailis, pleiskanojanti oda gali sufleruoti apie nepakankamą vitaminų kiekį. Dažnai vitaminai katėms nuo plaukų slinkimo savo sudėtyje turi daug B grupės vitaminų, nes būtent jų trūkumas gali pasireikšti tokiais požymiais. Štai „Bachus Hair & Skin“ sudėtyje  rasite ne tik reikiamą kiekį B grupės vitaminų, bet ir žuvų taukų, kolageno ir kitų svarbių medžiagų, kurios užtikrina, kad oda būtų sveika, o kailis žvilgėtų.

Dar vienas dažnų kačių augintojų nusiskundimų – jog katė vemia – taip pat gali sufleruoti apie papildomą maisto medžiagų poreikį. Tai, jog katė vemia geltonu skysčiu, taip pat gali būti B grupės vitaminų trūkumo požymis. Jeigu jūsų gyvūnas neteko svorio, jam išsivystė anoreksija, sulėtėjo augimas, sutriko kraujo krešumas, tai gali būti įvairių vitaminų trūkumo požymiai, tad būtina kreiptis į veterinarijos gydytoją.

Vitaminai ir maisto papildai ne visuomet yra reikalingi vien dėl jų trūkumo. Kartais dėl pasikeitusių poreikių gyvūnams tiesiog reikia didesnio tam tikrų medžiagų kiekio. Pavyzdžiui, nėštumo periodu ir atsivedus jauniklių katėms reikalingi maisto papildai ir vitaminai. Jeigu abejojate, ar jūsų katei reikalingi maisto papildai, visuomet galite pasikonsultuokite su veterinarijos gydytoju.            

Maisto papildai ir vitaminai katėms turi būti parenkami individualiai, atsižvelgiant į organizmo poreikius, ligas. Nepamirškite, kad gyvūno sveikatingumas prasideda nuo tinkamos ir subalansuotos mitybos. Kadangi katės yra mėsėdės ir visas reikiamas medžiagas gauna tik iš gyvūninių produktų, joms ypač svarbi tinkama mityba, kurioje gausu vertingų ir reikalingų maisto medžiagų. Tinkama mityba, gyvūno poreikių įvertinimas ir užtikrinimas leis jūsų augintiniui išlikti sveikam.

Straipsnio autorius:

BACHUS – ŠVEICARIŠKI PAŠARO PAPILDAI JŪSŲ AUGINTINIUI!

TAIP PAT SKAITYKITE:

MAŽŲ ŠUNŲ VEISLIŲ SVEIKATOS YPATUMAI IR PROBLEMOS

KAIP PAGERINTI ŠUNŲ GYVENIMO KOKYBĘ?

ERKĖS BUNDA: PATARIMAI KAIP APSAUGOTI SAVO AUGINTINIUS NUO ERKIŲ PLATINAMŲ LIGŲ

KRISTINOS VETERINARIJOS CENTRAS – VIENINTELĖ TOKIO POBŪDŽIO KLINIKA AUKŠTAITIJOJE!

KADA GERIAUSIA ATLIKTI STERILIZACIJĄ/KASTRACIJĄ KATEI/KATINUI? VETERINARO ATSAKYMAS!

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą