KAIP PAGERINTI ŠUNŲ GYVENIMO KOKYBĘ
11 Geg, 2021

KAIP PAGERINTI ŠUNŲ GYVENIMO KOKYBĘ?

LSMU DR. L. KRIAUČELIŪNO SMULKIŲJŲ GYVŪNŲ KLINIKOS veterinarijos gydytoja-chirurgė Kristina Ramanauskaitė

Maži ir dideli, garbanoti, ir beplaukiai, ramūs ir itin aktyvūs – daugelis mūsų jau nebeįsivaizduoja savo kasdienio gyvenimo be ištikimo augintinio draugijos. Šunys mus lydi visur – su jais leidžiame laiką namuose, einame pasivaikščioti, bėgiojame, keliaujame ir džiaugiamės jų buvimu greta. Šunims užimant vis didesnę mūsų gyvenimo dalį ir ją praturtinant, jais rūpinamės intensyviau ir stengiamės užtikrinti maksimalų jų sveikatingumą.

Nors mus pasiekia daugybė informacijos apie įvairias šunų ligas ir jų prevenciją, o maisto papildai šunims labai plačiai aptarinėjami, vis dar kyla klausimų, kaip maksimaliai pagerinti augintinių gyvenimo kokybę ir atsižvelgti į svarbiausius jų poreikius. Tai ir panagrinėsime straipsnyje.

Subalansuota mityba

Rūpinimasis savo augintiniu nebūtinai reiškia įvairias pramogas ar įdomias veiklas. Šunų, kaip ir kitų augintinių, gyvenimo kokybė priklauso nuo fiziologinių poreikių patenkinimo. Šunų mityba čia vaidina labai svarbų vaidmenį – ji yra sveikatos, energingumo ir geros augintinio savijautos pagrindas. Šunų augintojai visų pirma turėtų pasirūpinti tinkama gyvūno mityba. Kiekvienu atveju, atsižvelgiant į keturkojo amžių, veislę ar dydį, esamas ligas ar gyvūno būklę ir kitus poreikius, turėtų būti pasirenkamas tinkamiausias ir, svarbiausia, subalansuotas pašaras, patenkinantis visų būtinųjų maisto medžiagų poreikį. Šiuo metu šeimininkus pasiekia itin daug informacijos apie šunų mitybą, tad gali kilti natūralūs klausimai – rinktis RAW mitybą, gyvūną maitinti sausu ar konservuotu pašaru? Kokios firmos pašarą pasirinkti? Kaip dažnai šerti gyvūną? Kokia turėtų būti augintinio paros pašaro norma? Į visus šiuos ir kitus klausimus atsakymus gausite pasitarę su veterinarijos gydytoju ar vaistininku – jis, įvertinęs jūsų gyvūno poreikius, rekomenduos tinkamiausią ir gyvūno poreikius geriausiai patenkinančią dietą. Na, o apie gerą ir subalansuotą mitybą liudija gyvūno energingumas, puiki sveikata ir, žinoma, gera keturkojo savijauta.

Tinkamas fizinis aktyvumas

Šunys dievina fizines veiklas – nepamirškime, jog jų protėviai yra itin fiziškai aktyvūs ir ištvermingi, tad ir mūsų keturkojai draugai jaučia poreikį fizinei veiklai. Nė vienas šuo nėra sutvertas tik gulėti guolyje – net ir pats mažiausias šunelis nori bėgioti, daug vaikščioti ir žaisti, tad šie poreikiai turi būti patenkinti. Vedžiodami savo augintinį nueikite bent keliais šimtais metrų ilgesnį atstumą. Leiskite savo augintiniui laisvai pabėgioti saugioje teritorijoje. O galbūt net ir jūs pradėsite bėgioti kartu su savo keturkoju draugu? Nepriklausomai nuo šuns dydžio, veislės ar amžiaus, jiems reikalinga fizinė veikla – ji ne tik pagerins augintinio savijautą, tačiau gyvūnas taps pastebimai guvesnis ir laimingesnis. Negana to, dažna priežastis, kodėl šunys nuniokoja namus – fizinio aktyvumo trūkumas, tad tai padeda spręsti net ir tokias problemas. Atsižvelkite į savo šuns poreikius (itin aktyvių veislių šunims reikia didesnio fizinio krūvio, nepamirškite to), išsirinkite mėgstamiausią pasivaikščiojimo maršrutą ir pirmyn!

Tinkamas protinis aktyvumas

Keturkojų augintojus galima dažnai išgirsti sakant: „Mano šuo toks protingas!“ Ir tai yra tikrų tikriausia tiesa – šunys yra labai protingi ir lengvai mokomi gyvūnai. Tačiau mes dažnai pamirštame, kad mąstymą skatinančios veiklos augintiniui reikalingos nuolat. Specialūs loginiai pratimai šunims padeda lavinti mąstymą, ieškoti problemų sprendimo būdų, kurti ryšį su šeimininku. Negana to, tai labai smagi veikla! Stengiantis užtikrinti šunų protinį aktyvumą, arba, kitaip tariant, treniruoti jų loginį mąstymą, galima pasitelkti įvairiausias priemones – su gyvūnu žaisti įvairiausius žaidimus (slėpynes, gaudynes ir kt.), panaudoti gyvūnams sukurtus loginius žaidimus su maistu, ir, žinoma, užsiimti dresūra. Kaip matote, šiose veiklose dalyvauja ir šeimininkas, tad tai ne tik leis jūsų gyvūnui jaustis laimingesniam, bet ir užtikrins jūsų tarpusavio bendradarbiavimą.

Prisilietimai ir laikas, praleidžiamas su šeimininku

Taip, kaip mes prisirišame prie savo augintinių ir jie tampa mūsų šeimos dalimi, taip ir keturkojai prisiriša prie mūsų – mes esame jiems labai svarbūs, o laikas, praleistas su šeimininku, šuniui neįkainojamas. Tad išnaudokime tą laiką tinkamai. Deja, bet vien buvimas vienoje patalpoje nereiškia buvimo drauge – prisiminkite, kaip nudžiunga jūsų augintinis, kai jį pakalbinate ar paglostote. Tebūnie jūsų laikas, praleistas su augintiniu, kokybiškas – skirkite laiko paglostyti ir pakasyti gyvūno kailiuką, pakalbėkite su juo ir parodykite, kad atkreipėte dėmesį į jį – iškart pastebėsite džiaugsmą, stiprėjantį tarpusavio ryšį ir pasitikėjimą vienas kitu. Moksliniais tyrimais įrodyta, jog prisilietimai teigiamai veikia gyvūnų organizmą, o gyvūnai, kurie sveikimo periodu buvo dažniau glostomi, greičiau ir sklandžiau gijo. Tad pasinaudokite galia, kurią turite savo rankose.

Ligų prevencija

Šunų gyvenimo kokybė yra tiesiogiai susijusi su puikia sveikata, o sergančių augintinių gyvenimo kokybė prastėja, dažnu atveju ligas lydi nemalonūs pojūčiai ar net skausmas. Siekiant to išvengti ir norint užtikrinti keturkojų gyvenimo kokybę reikia pasirūpinti ligų profilaktika ir prevencija. Tinkama ir subalansuota šunų mityba padaro tik dalį darbo – visos organizmo sistemos turi būti stiprinamos papildomai, todėl maisto papildai šunims puikiai padeda augintiniui išvengti ligų ar, joms jau pasireiškus, greičiau atgauti jėgas. Pavyzdžiui, maisto papildai sąnariams pagerina šunų judėjimo aparato būklę ir gyvūnui leidžia aktyviai tyrinėti pasaulį. Taip pat reikėtų paminėti, kad maisto papildai šunims gali būti naudojami siekiant palaikyti normalią odos ir kailio būklę, pagerinti virškinimą, malšinti stresą, stiprinti imunitetą, užtikrinti tinkamą dantų ir dantenų būklę. BACHUS veterinariniai maisto papildai svarbūs visoms išvardintoms funkcijoms. Norėdami išsirinkti tinkamiausius maisto papildus, pasikonsultuokite su veterinarijos gydytoju ar vaistininku – jis padės išsirinkti efektyviausią optimalų variantą pagal jūsų gyvūno poreikius.

Šunų augintojai vis dažniau rūpinasi augintinių gyvenimo kokybe – keturkojų šeimininkai siekia, jog jų augintinis gyventų kuo komfortiškiau ir kokybiškiau. Dėmesys kreipiamas ne tik į augintinių sveikatingumą, bet ir jų fizinį bei protinį užimtumą, bendravimo su šeimininku poreikio patenkinimą. Kiekvienas šeimininkas siekia, kad jo šuo gyventų ilgą, visavertį ir kokybišką gyvenimą. Savo rutinoje, kai nuolat skubame ir atliekame begalę darbų, retkarčiais pamirštame pagrindinius aspektus, lemiančius šunų gyvenimo kokybę. Nepamirškite, jog viskas prasideda nuo geros ir subalansuotos dietos – tinkama šunų mityba leis jūsų augintiniui išlikti sveikam ir kupinam jėgų. Taip pat nepamirškite, jog jūsų gyvūnui reikalinga fizinė ir protinė veikla – šunys privalo pasivaikščioti, pabėgioti, pažaisti ir tiesiog pabūti šunimis. Savo augintiniui jūs esate svarbiausias žmogus, tad leiskite jam pasidžiaugti jūsų dėmesiu, glostymu ir kasymu. Ir, galiausiai, tinkama gyvenimo kokybė neatsiejama nuo sveikatingumo. Norėdami, kad jūsų gyvūnas kuo ilgiau išliktų sveikas, pareigingai atlikite apžiūras pas veterinarijos gydytoją ir stiprinkite įvairias gyvūno organų sistemas – tam puikiai pasitarnaus maisto papildai šunims.

Ir, visų svarbiausia, džiaukitės savo keturkojo draugija!

Nuotrauka: pexels.com

Straipsnio autorius:

BACHUS – ŠVEICARIŠKI PAŠARO PAPILDAI JŪSŲ AUGINTINIUI!

TAIP PAT SKAITYKITE:

ŠUNŲ VIEŠBUTIS „DOGIDAY“

ERKĖS BUNDA: PATARIMAI KAIP APSAUGOTI SAVO AUGINTINIUS NUO ERKIŲ PLATINAMŲ LIGŲ

KRISTINOS VETERINARIJOS CENTRAS – VIENINTELĖ TOKIO POBŪDŽIO KLINIKA AUKŠTAITIJOJE!

KADA GERIAUSIA ATLIKTI STERILIZACIJĄ/KASTRACIJĄ KATEI/KATINUI? VETERINARO ATSAKYMAS!

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą