13 Bal, 2018

Jei nutarėte auginti šešką

Naminiai šeškai – gražūs, mieli, labai protingi gyvūnai, ištikimi, puikiai sutariantys ne tik su šeimininkais, bet ir su atvykusiais svečiais ar kitais namų augintiniais.

Šeškų išvaizda labai ekstravagantiška – žvilgančiu kailiuku padengtas ilgas kūnas, nedidelis dailus snukutis, žvitrios akys. Gerai prižiūrimi naminiai šeškai gyvena 10 metų ir ilgiau.

Vadinamasis dekoratyvinis šeškas priklauso žebenkščių šeimai ir yra plėšrūnas. Prijaukinti šeškai buvo labai seniai, prieš daugubę metų. Todėl šiandien jie yra labai draugiški žmonėms, žingeidūs ir mėgstantys bendrauti gyvūnai.

Apsigyvenę namuose, šeškai bando prisitaikyti prie šeimininkų gyvenimo būdo, miega netgi 14 valandų per parą, tačiau būdraudami reikalauja nemažai dėmesio – todėl, jei nutarėte auginti šešką, susplanuokite bent keletą valandų per dieną skirti tik jam. Taip pat prieš įsigyjant šį gyvūną, reiktų susipažinti su jo auginimo ypatybėmis, maitinimu bei priežiūra.

Įsigijimas, išlaikymas ir priežiūra

Dekoratyvinį šešką reiktų įsigyti arba zooparduotuvėse, arba veislynuose. Ir – svarbus momentas – pastovėkite šalio jo ir pauostykite: šeškas turi specifinį kvapą, kuris ne visiems patinka. Taip pat nuspręskite dėl augintinio lyties: patelės yra labai smalsios ir visur kaišioja nosį, o patinai, nors ir prieraišesni, yra labiau agresyvūs.

Narvelį šeškui reikia pirkti erdvų – ne mažesnį kaip 60x80x50 cm, tarpai tarp virbų – apie 3 cm. Kai kurie šeimininkai renkasi keliaaukščius namelius su landomis. Šeškas turi turėti po atskirą dubenėlį maistui ir vandeniui – tokius, kuriuos jam būtų sunku apversti. Taip pat – dėžutę/dėklą su specialiu drėgmę sugeriančiu užpildu. Jei išsirinkote narvelį, jame reiktų įrengti namelį, pritvirtinti šakų, kopetėlių, vamzdžių – kad gyvūnas galėtų landžioti, ropštis, karstytis. Narvelio dugną išklokite audinio skiautėmis, kurias reguliariai reiks keisti.

Tačiau atminkite: šeškas negali visą laiką būti narve – nors ir neilgam, jį būtina išleisti palakstyti. Kambarį, kuriame jis lakstys, reikia gerai apžiūrėti: užkamšyti plyšius, uždaryti langus, paslėpti ekektros laidus, išnešti gėles, batus ir smulkius daiktus. Geriausia šeško vieno kambaryje nepalikti.

Šeškai lengvai pakelia šaltį, tačiau nemėgsta karščio. Šitai reikėtų įsidėmėti ieškant vietos augintinio narveliui: kuo toliau nuo radiatorių, krosnių, židinių ar tiesioginių saulės spindulių. Narvą reikia statyti taip, kad šeško dantys nepasiektų baldų ar kitų daiktų.

Narvo priežiūra: reguliariai išvalykite jį drėgna šluoste, įskaitant ir debenėlius, virbus, aksesuarus ir t.t. Taip pat reguliariai reikia keisti vandenį ir papildyti maisto.

Šeško priežiūra: maudymas, nagų kirpimas ir ausų valymas. Maudyti nereikia dažnai, nebent sustiprėtų gyvūno kvapas ar išsiteptų kailiukas. Maudykite šiltame vandenyje su specialiais šampūnais. Ausis valykite ausų krapštukais, išteptais vazelinu. Nagus reikia kirpti atsargiai, specialiomis žirklutėmis, kartą per 3-4 savaites.

Maitinimas

Šeškai – plėšrūnai. Todėl jų racionas turi būti apgalvotas ir tinkamai subalansuotas. Naminis šeškas pakankamai turi gauti baltymų, riebalų, mineralų, vitaminų, tačiau ribotai – ląstelienos.

Maitinti gyvūną galima dvejopai: sausu maistu arba natūraliu maistu. Nereikėtų maitinti abiem būdais vienu metu ir juos maišyti. Yra dar vienas maitinimo būdas, išskirtinai naudingas ir natūralus šeškams – mažų graužikų, paukštelių ir varlių skerdenėlės. Tačiau ne visi šeimininkai šį būdą renkasi dėl jo sudėtingumo ir galimybių.

Natūralūs produktai – paukštiena, arkliena, subproduktai. Racioną galima papildyti nedideliu kiekiu kepenėlių, duoti šiek tiek virtos žuvies bei virto kiaušinio, virtų daržovių ir kruopų, neriebių pieno produktų. Iš visų šių produktų galima padaryti šeško “košę” – viską sumalti mėsmale (išskyrus prieno priduktus, jų duokite atskirai). Į šį maistą dar reiktų įberti subalansuotų mineralų ir vitaminų mišinio. Užtenka maitinti du kartus per dieną. Šeškams nepatartina duoti daug angliavandenių bei krakmolo turinčių produktų.

Sauso maisto šeškams galima įsigyti zooparduotuvėse. Jame yra visko, ko reikia gyvūnui.

Vanduo šeško dubenėlyje visada turi būti švarus – šaltinio ar filtruotas.

Nuotrauka: ©pixabay.com

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą