18 Vas, 2019

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet grėsmė laukinei gyvūnijai?

Nors sakoma, kad šunys yra geriausi žmonių draugai, laukinei gyvūnijai jie yra viena pagrindinių grėsmių, rašo BBC.

Mokslininkai pastebi, kad šunys turėjo įtakos daugybės rūšių išnykimui ir yra trečioje vietoje iš grėsmę gyvūnijai keliančių žmogaus aplinkoje gyvenančių gyvūnų – nenusileidžia tik katėms ir žiurkėms.

Dabar manoma, kad šunys kelia grėsmę beveik 200 rūšių visame pasaulyje, kai kurios iš jų, kaip rodo tyrimai, yra atsidūrusios ypatingame pavojuje.

Neseniai Čilėje atliktų tyrimų autoriai sakė, kad gamtosaugininkai šiandien skiria daug dėmesio šunų poveikiui laukinei gamtai. Pastebėta, kad šunų šeimininkai leidžia savo augintiniams lakstyti laisvai, nekreipdami dėmesio į jų daromą žalą laukinei gyvūnijai.

Kaip skelbia BBC, visame pasaulyje yra milijardas naminių šunų, tarp kurių – nuo visiškai laukinių ir gyvenančių laisvėje iki tų, kurie priklausomi nuo šeimininkų.

Gamtosaugininkai pastebi, kad vis daugėja laisvėje lakstančių šunų. „Tai yra gana rimta problema“, – BBC sakė Tarptautinės gamtos apsaugos sąjungos (IUCN) skyriaus vadovas Piero Genovesi.

Kokią žalą daro šunys?

Pastebima, kad pagrindinę šunų daromą žalą galima suskirstyti į penkias kategorijas: jie tampa grobuoniški ir žudo laukinius gyvūnus, konkuruoja su jais, trikdo ekosistemą, platina ligas ir poruojasi su artimomis rūšimis.

„Mūsų fotoaparatai užfiksavo, kad šunys patenka į urvus, kuriuose lūšys laiko nužudytus gyvūnus, turime filmuotos medžiagos, kurioje matomi šunys, ėdantys skerdieną“, – sakė Lenkijos Jogailos universiteto mokslininkė Izabela Wierzbowska. Grįžusios lūšys dažnai nesupranta, kur dingo skerdiena, ir tai jas trikdo.

Tyrimai taip pat parodė, kad šunys paskatino mažiausiai aštuonių paukščių rūšių išnykimą. Tai, jog ši problema plinta visame pasaulyje, parodė tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 30 Brazilijos nacionalinių parkų. Jo metu pastebėta, kad 37 vietos rūšys buvo paveiktos naminių šunų.

Kai kurie ekspertai tvirtina, kad laukinis pasaulis daugybe aspektų buvo paveiktas šunų platinamų ligų. Tai yra dar viena didelė problema. „Tiesioginis šunų atsidūrimas laukinėje gamtoje yra mažesnė grėsmė nei jų platinamos ligos laukiniams gyvūnams, ypač pasiutligė, šunų maras“, – BBC sakė Pasaulio gamtos fondo, esančio Vokietijoje, rūšių apsaugos vadovas Arnulfas Koehncke. Šių ligų protrūkiai pastebimi tarp etiopinių šakalų, pasiutligė užfiksuota Indijoje, Nepale.

Pasak mokslininkų, Europoje ši problema yra kiek kitokia. Didesnę grėsmę kelia tai, kad laisvai lakstantys šunys poruojasi su vilkais. Tai, Pasaulio gamtos fondo atstovo Moritzo Klose’o teigimu, kelia grėsmę vilkams, nes jeigu tai tęsis, neliks grynakraujų vilkų, jų genai pakis.

Nepaisant to, kad ši problema pastebima jau kurį laiką, dar nėra pateikta jokių galimų jos sprendimų būdų. Tarp variantų buvo pasiūlytas ir laisvėje gyvenančių šunų žudymas, tačiau jis kai kuriose šalyse yra uždraustas ir vertinamas kaip nehumaniškas ir galintis sujaukti gamtoje nusistovėjusią tvarką.

Informacijos šaltinis:

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą