PATARIMAI, KAIP PAĮVAIRINTI KAČIŲ MITYBĄ
21 Rgp, 2021

PATARIMAI, KAIP PAĮVAIRINTI KAČIŲ MITYBĄ

LSMU DR. L. KRIAUČELIŪNO SMULKIŲJŲ GYVŪNŲ KLINIKOS veterinarijos gydytojas-rezidentas Sergej Voitenko

Tinkama kačių mityba yra būtina siekiant užtikrinti ilgą ir sveiką gyvenimą. Kokybiška mityba – tai puiki profilaktinė priemonė, apsauganti augintinius nuo ligų, kuriomis galima susirgti šeriant juos netinkamu maistu.  Šiuo metu prekės katėms, praturtinančios jų mitybą, yra lengvai pasiekiamos ir jų įvairovė labai didelė. Veterinarijos vaistinėse bei kitose prekybos vietose rasite įvairių rūšių pašarų, vitaminų, probiotikų, skanėstų. Taip pat prekes katėms galite įsigyti ir internetu – tai patogus būdas peržiūrėti visą rinkoje esančią produkciją bei palyginti įvairų prekių sudėtį ir kainas.

Visgi  kačių augintojams kyla klausimų: kokiais būdais galima paįvairinti katės mitybą? Kaip išvengti klaidų sudarant katės racioną? Dalijamės vertingais veterinarijos gydytojo patarimais šia tema.

Rinkitės „Premium“ klasės sausą arba konservuotą pašarą

Katės yra mėsėdės ir joms reikalingos maisto medžiagos, esančios gyvūniniuose produktuose. Didžiąją dalį reikalingų baltymų katės gauna iš mėsos arba žuvies, todėl renkantis pašarą visada reikėtų atkreipti dėmesį į jo sudėtį. Ingredientai, įeinantys į pašarą, būna išvardinti jų procentinės dalies pašare mažėjimo tvarka.

Reikėtų ieškoti pašarų, kuriuose pagrindinės sudedamosios dalys – mėsa, žuvis ar jų produktai (kaip, pavyzdžiui, „Premium“ klasės arba specializuotuose veterinariniuose pašaruose). Sausi ir konservuoti pašarai turi savo privalumų ir trūkumų, bet jų pasirinkimas dažniausiai priklausys nuo jūsų katės išrankumo. Įvairios mitybos poreikius padedančios patenkinti prekės katėms gali būti aptinkamos net ir maisto parduotuvėse, ir jų pasirinkimas yra labai didelis, todėl surasti tinkamą maistą tikrai pavyks. Žinoma, jeigu jūsų augintinis turi įvairių sveikatos sutrikimų (pavyzdžiui, virškinamojo trakto, inkstų ar kepenų ligų ar yra alergiškas kažkokiai medžiagai), jo mityba turėtų būti koreguojama atsižvelgiant į sveikatos būklę bei veterinarijos gydytojo rekomendacijas.

Svarbu prisiminti, kad, nusprendus pakeisti katės pašarą kitu, visada reikia tai daryti palaipsniui, maišant naują pašarą su senuoju ir po truputį didinant naujojo pašaro kiekį šiame mišinyje, kol galiausiai bus paliekamas tik jis. Pakeitus pašarą per staigiai dažniausiai neišvengiama vėmimo ar viduriavimo.

Papildykite katės racioną maisto papildais

Tikriausiai visi turime pažįstamų, kurie kasdien vartoja įvairius mineralų ar vitaminų papildus, o galbūt ir patys tai darome. Gyvūnai lygiai taip pat gali būti nuolatiniai įvairių papildų vartotojai: rinkoje galima rasti daugybę produktų – nuo multivitaminų iki specialių papildų, skirtų palaikyti specifines organizmo funkcijas.

Kačių pašarai yra kuriami atsižvelgiant į kačių maistinių medžiagų poreikius priklausomai nuo jų amžiaus, ir į jų sudėtį įeina visi reikalingi mikro ir makroelementai bei vitaminai. Žinoma, dažniausiai tai būdinga aukštos kokybės „Premium“ klasės pašarams. Katėms, kurios yra šeriamos namuose pagamintais pašarais, maisto papildai gali būti kur kas svarbesni, kadangi net ir sudarant racioną pagal visas rekomendacijas neįmanoma užtikrinti, kad visų katei gyvybiškai svarbių medžiagų kiekiai maiste būtų pakankami. Tačiau kokie maisto papildai katėms yra svarbūs?

Papildų sudėtis dažniausiai skirsis priklausomai nuo gamintojo, tačiau daugelio sudėtyje bus galima rasti taurino – aminorūgšties, kuri reikalinga kačių sveikatai, todėl ji dar vadinama nepakeičiamąja. Žmonės šią aminorūgštį gali sintetinti iš kitų su maistu gaunamų aminorūgščių, bet katės šią medžiagą sintetina tik iš dalies, todėl joms naudinga gauti taurino ir su pašaru. Taurinas reikalingas normaliam širdies raumens darbui, regėjimui, reprodukcijai bei tulžies rūgščių gamybai. Jo trūkumas gali tapti aklumo, kardiomiopatijos ar sutrikusių reprodukcinių funkcijų  priežastimi.

Katėms ypač svarbūs vitaminai A ir B3 (niacinas), kadangi  jų organizmas negali pagaminti. Bet kokie vitaminai katėms nuo plaukų slinkimo turės savo sudėtyje vitamino A, nes yra reikalingas sveikai odai ir kailiui, be to, padeda palaikyti regėjimo funkciją. Niacinas būtinas energijos apykaitos/maistinių medžiagų skaidymo procesams, todėl jo trūkumas lemia svorio kritimą ir galiausiai anoreksiją.

Kokia specialistų nuomonė apie probiotikus? Probiotikai – tai gerosios bakterijos, padedančios užtikrinti virškinimo sistemos veiklą. Yra įvairių prekių katėms, į kurių sudėtį dažniausiai įeina Lactobacillus genties mikroorganizmai. Jie padeda „nukonkuruoti“ „blogąsias“ žarnyno bakterijas, taip stabdydami jų populiacijų augimą. Probiotikai rekomenduojami katėms, kurių žarnyno veikla yra sutrikusi dėl ūmių ar lėtinių virškinamojo trakto  susirgimų, siekiant normalizuoti mikroorganizmų populiaciją žarnyne ir taip užtikrinti sklandų virškinimo procesą. Jeigu plečiant augintinio racioną įvairiais papildais (net jei tai paprasčiausi vitaminai katėms nuo plaukų slinkimo) jums kyla abejonių – visada galite pasitarti su veterinarijos gydytoju.

Praturtinkite katės racioną omega–3 riebalų rūgštimis

Omega–3 riebalų rūgštys yra naudingos palaikant bendrą jūsų augintinio sveikatą – jos pagerina plaukų struktūrą, mažina kailio slinkimą. Taip pat jos padeda sustiprinti imuninę sistemą, palaikyti sklandų kraujotakos sistemos ir širdies darbą bei užtikrinti didesnį jūsų augintinio judrumą ir aktyvumą slopindamos sąnarių uždegiminius procesus, būdingus vyresnio amžiaus gyvūnams. „Bachus“ papildų, skirtų sveikam kailiui ir odai, lankstiems sąnariams ir stipriam imunitetui, sudėtyje rasite Omega–3 riebalų rūgščių.

Gyvūnų pašarai dažnai praturtinti ir kita riebalų rūgštimi – omega–6. Deja, omega–3 kiekis juose būna labai mažas, todėl maisto papildai katėms, turintys jų savo sudėtyje, yra vertingas kasdienio jūsų augintinio raciono papildymas. Taigi, kai rinksitės papildus katei, nepamirškite sudėtyje ieškoti ir šios rūgšties.

Palepinkite savo katę skanukais

Skanukai puikiai tiks paįvairinti kasdienį katės racioną. Jie taip pat gali puikiai pasitarnauti tiek siekiant užmegzti glaudesnį ryšį su kate, tiek bandant ją dresuoti (tai kur kas sunkiau, negu šuns dresavimas, bet vis tiek įmanoma!). Skanuku gali tapti bet koks katei naujas (ir saugus) maisto elementas. Variantų yra labai daug: tiek įvairūs smulkūs žalios mėsos ar žuvies gabaliukai,  tiek komercinės prekės katėms, iš kurių bus nesunku išrinkti tas, kurios patiks jūsų augintiniui. Renkantis skanukus reikėtų atkreipti dėmesį į jų sudėtį ir įsitikinti, kad jie nėra vien tik baltyminiai, kadangi baltymai gali būti gana sunkiai virškinami.   Svarbu prisiminti, kad skanukai nėra visavertis pašaras, todėl negali sudaryti didžiosios katės mitybos dalies (rekomenduojama, kad skanukai sudarytų ne daugiau nei 10 % katės per dieną gaunamų kalorijų). Gaudama jų per daug katė gali tapti išranki gaunamam įprastam pašarui, jau nė neminint svorio augimo.

Nuotrauka: pexels.com

Straipsnio autorius:

BACHUS – ŠVEICARIŠKI PAŠARO PAPILDAI JŪSŲ AUGINTINIUI!

TAIP PAT SKAITYKITE:

MAŽŲ ŠUNŲ VEISLIŲ SVEIKATOS YPATUMAI IR PROBLEMOS

KAIP PAGERINTI ŠUNŲ GYVENIMO KOKYBĘ?

KAČIŲ MITYBOS KLAIDOS: KUO VEIKSMINGI IR NAUDINGI VITAMINAI KATĖMS?

PAPILDAI ŠUNIMS: KADA BŪTINI PAPILDAI SĄNARIAMS IR KAIP PASIRINKTI TINKAMIAUSIUS?

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą