6 Gru, 2018

VMVT pataria: būkite atidūs įsigydami gyvūnus augintinius

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba tarnybos (VMVT) inspektoriai, patikrinę gautą pranešimą, uždraudė Elektrėnų gyventojai nelegaliai verstis šunų ir kačių veisimu. Pagal patikrinimo metu surinktą medžiagą, dokumentus ir informaciją, paaiškėjo, kad veisėja ne tik  nelegaliai veisė gyvūnus, bet ir vykdė tarptautinę prekybą jais, tuo pažeisdama ne tik Lietuvos, bet ir Europos Sąjungos teisės aktų reikalavimus. Už nustatytus pažeidimus skirta bauda, moteriai uždrausta pardavinėti ar kitu būdu perduoti kitiems asmenims laikomus gyvūnus augintinius.

Pagal gautą gyventojo pranešimą, VMVT inspektoriai patikrino Elektrėnų miesto gyventoją, kuri dar 2016 m. pavasarį buvo oficialiai informavusi VMVT apie nutraukiamą veiklą – iki tol ji buvo registruota kaip gyvūnų augintinių veisėja. Patikrinus paaiškėjo, kad faktiškai moteris ir toliau daugino ir pardavinėjo gyvūnus. Jos gyvenamojoje valdoje rasti 7 įvairaus amžiaus ir lyties šunys ir 3 katės. Veisiamų ir išveistų gyvūnų augintinių apskaita nebuvo vykdoma, Gyvūnų augintinių registre neužregistruoti iš kitų asmenų įsigyti ir kitiems asmenis perduoti (parduoti) gyvūnai augintiniai. Veisėja nepateikė ir naudojamų veisti gyvūnų įsigijimą įrodančių dokumentų, nors moters teigimu, kai kuriuos jų įsigijo iš kitų Lietuvos veisėjų, o kai kuriuos šuniukus atsivežė iš Lenkijos su šios šalies privačių veterinarijos gydytojų išduotais vakcinacijos pažymėjimais. Šių gyvūnų patikrinimo metu nerasta – jie jau buvo parduoti. Veisėja nepateikė gyvūnų augintinių vakcinaciją nuo pasiutligės įrodančių duomenų.

VMVT neretai gauna žmonių nusiskundimų dėl įsigytų nekilmingų gyvūnų už veislinių gyvūnų kainą (dažniausiais šunų, kačių). Kartais pasitaiko nusipirkti netinkamai paženklintus, turinčius sveikatos problemų ar apsigimusius gyvūnėlius. Veterinarijos specialistai pataria pirkti augintinius tik iš oficialiai užregistruotų veisėjų, gyvūnų globėjų ar prekiautojų, atidžiai apžiūrėti pačius gyvūnus, įvertinti įrašus juos lydinčiuose dokumentuose.

Pardavėjai

Gyvūnų augintinių veisėjai, vykdantys teisėtą veiklą, turi būti registruoti VMVT (veiklos kodas – 77). Gyvūnų veisėjų sąrašas.

Vykdančių verslinę gyvūnų augintinių veisimo veiklą (veiklos kodas – 71) patalpoms suteikiamas veterinarinis patvirtinimas. Veisimo vietų sąrašas.

Prekiautojų gyvūnais augintiniais (veiklos kodas – 73) patalpoms taip pat turi būti suteiktas veterinarinis patvirtinimas. Prekiautojų patalpų sąrašas.

Gyvūnų globėjai

Gyvūnų globėjai, vykdantys šią veiklą, tačiau neturintys specialių patalpų (pvz., gyvūnai laikomi visuomeninės organizacijos savanorių namuose, butuose, sodybose ir kt.), yra registruoti VMVT. Gyvūnų globėjų sąrašas.

Jei įrengtos reikalavimus atitinkančios gyvūnų laikymo vietos, joms suteikiamas veterinarinis patvirtinimas (veiklos kodas – 55). Gyvūnų globos vietų sąrašas.

Kilmės dokumentai

Dokumentus, įrodančius gyvūnų augintinių kilmę, išduoda šunų, kačių augintojus vienijančios visuomeninės organizacijos – Lietuvos kinologų draugija, VšĮ Lietuvos gyvūnų augintojų centras ir kitos visuomeninės organizacijos, kurioms tarptautinės gyvūnų augintinių veisėjų organizacijos suteikusios teisę vertinti gyvūnų augintinių kilmę, sveikatą, atitiktį tarptautiniams veislės standartams ir išduoti kilmės dokumentus. Pačių veisėjų išduodami dokumentai nėra laikomi gyvūno augintinio kilmės dokumentais.

Gyvūno sveikata ir vakcinacija nuo pasiutligės

Europos Sąjungos (ES) vieningos formos gyvūno augintinio pase (Pet passport – angl.) veterinarijos gydytojas turi įrašyti duomenis apie atliktas vakcinacijas, skirtus vaistus nuo parazitinių ligų (pvz. echinokokozės) bei kitus, su gyvūnų sveikata susijusius įrašus. Gyvūnų vakcinacijai gali būti taikomos schemos, pvz., šunys vakcinuojami pagal amžių – pirmą kartą apie 2 mėnesių amžiaus – kompleksiniu skiepu (be vakcinos nuo pasiutligės), antrą kartą (ne jaunesni kaip 12 savaičių amžiaus) – kompleksiniu skiepu ir vakcina nuo pasiutligės. Galimos ir kitokios vakcinacijos schemos.

Keliavimas su augintiniu

Gyvūno augintinio pasas reikalingas keliaujant su gyvūnu po ES valstybes nares, jis taip pat galioja ir kitose šalyse (pvz., Norvegijoje, Šveicarijoje ir kt.). Taip pat jo gali reikalauti renginių su gyvūnais organizatoriai, pvz., šunų, kačių parodose ar kituose renginiuose su gyvūnais.

Jei gyvūnas įvežtas iš kitos ES valstybės narės, jis turi būti paženklintas poodine mikroschema ir turėti identifikavimo dokumentą (ES gyvūno augintinio pasą arba Gyvūnų sveikatos sertifikatą), kuriame būtų įrašai apie gyvūno augintinio ženklinimą, jo savininką, galiojančią vakcinaciją nuo pasiutligės.

Jei gyvūnas įvežtas iš trečiosios šalies, jam turi būti išduotas įvežimo į ES veterinarijos sertifikatas. Trečiosiose šalyse, išskyrus ES teisę pripažįstančias (pvz. Norvegija) išduotas pasas ar kiti dokumentai (pvz., „Meždunarodnyj pasport“, „Forma Nr.1“ ar kt.) nėra tinkami.

Informaciją apie tam tikroms šunų veislėms būdingas ligas galima rasti: www.kinologija.lt .

Ženklinimas ir registracija

Visi Lietuvoje parduodami ar kitokiu būdu perduodami (pvz., dovanojami) gyvūnai augintiniai (šunys, katės ir šeškai) turi būti paženklinti poodine mikroschema ir registruoti Gyvūnų augintinių registre (GAR). Registracija užtikrina, kad gyvūną augintinį perduodantis asmuo vykdo teisės aktų reikalavimus ir tai leidžia, reikalui esant, nustatyti gyvūno savininką (pvz., augintiniui pabėgus, pasiklydus). Ženklinimu patvirtinamas gyvūno augintinio identifikavimas ir jo savininkas.

Pirkimo – pardavimo sutartis

Perkant, perimant gyvūną augintinį, rekomenduojama sudaryti pirkimo – pardavimo sutartį, kurioje būtų nurodyti duomenys apie gyvūną augintinį (poodinės mikroschemos numeris, lytis, veislė, amžius, duomenys apie pardavėją ir pirkėją, pardavėjo garantijos ir pirkėjo įsipareigojimai, bei kita svarbi informacija.

Internetinė prekyba

Sparčiai plečiasi internetinė prekyba šunimis ir katėmis. Gyvūnus augintinius ketinantys įsigyti asmenys turėtų atkreipti dėmesį, kad internetinėse svetainėse talpinamuose skelbimuose apie siūlomus parduoti, dovanoti, globoti šunis ir kates būtų nurodyta ši informacija:

– gyvūnų augintinių (kačių, šunų) amžius,

– mikroschemos numeris (arba motinos mikroschemos numeris),

– informacija apie vakcinaciją ir antiparazitinį gydymą,

– gimimo vieta,

– pardavėjo statusas (gyvūnų augintinių (šunų, kačių) veisėjas, globėjas ar prekiautojas)

Informacijos šaltinis: www.vmvt.lt

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą