Ūkininkė savo augintines paliko nugaišti ir vėliau užkasė atsipirko juokinga bauda
25 Bir, 2019

Ūkininkė savo augintines paliko nugaišti ir vėliau užkasė: atsipirko juokinga bauda

2019 metų gegužę socialiniuose tinkluose buvo išplatintos nukankintos karvės vaizdai iš Šilutės rajono Usėnų seniūnijos Meišlaukių kaimo. Vienoje iš paskelbtų nuotraukų buvo matoma stipriai sulysusi karvė, iš kurios telikę kaulai, oda ir galva. Gyvulys leisgyvis gulėjo lauke ant šieno. Kitoje nuotraukoje buvo matoma jau nebegyva karvė, grandine pririšta prie automobilio ir tempiama žeme.

Pasak vietinių kaimo gyventojų, situacija minėtame ūkyje nesikeičia eilę metų, karvės paliekamos likimo valiai nugaišti, vėliau neteisėtai užkasamos aplink teritoriją.

2019-05-15 VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ su pranešimu apie žiaurų elgesį su ūkiniais gyvuliais Šilutės rajone kreipėsi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Po minėto pranešimo į Šilutės rajone Usėnų seniūnijoje esantį Meišlaukių kaimą, siekdamos atlikti patikrinimą ūkininkės laikomų galvijų bandoje, nuvyko Klaipėdos ir Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiosios gydytojos-inspektorės. Patikrinimo metu buvo nustatyta, kad ūkininkė laiko 28 galvijus ir 13 melžiamų karvių. Viena karvė buvo rasta apdengta šiaudais, jau nebegyva. Ją ūkininkė priverstinai paskerdė 2019-05-15.

Minėta karvė po apsiveršiavimo 2019-04-23 buvo apžiūrėta veterinarijos gydytojo. Įtariama, kad karvei buvo parezė (paralyžius). Pirmąją pagalbą karvei suteikęs veterinarijos gydytojas nurodė ūkininkei, kad pastaroji paskambintų, jeigu bus reikalinga tolimesnė jo pagalba. Tačiau ūkininkė į specialistą daugiau nesikreipė, o karvę gydė pati. Anot ūkininkės, ji pirko karvei vaistų, tačiau tai įrodančių dokumentų pateikti negalėjo.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnai konstatavo, kad karvė sirgo ir kankinosi apie mėnesį nuo balandžio vidurio. Pasak ūkininkės, priverstinai paskersta, negyva karvė buvo pririšta prie automobilio, siekiant ją nutempti į kitą vietą, kad Rietavo veterinarijos sanitarijai būtų paprasčiau ją paimti utilizavimui. Tačiau toks ūkininkės elgesys yra taipogi nepriimtinas. Anot Valstybinės maisto veterinarijos tarnybos pareigūnų, karvę reikėjo tempti šliuze ar įkelti į kitą transporto priemonę.

Valstybinės maisto veterinarijos tarnybos pareigūnai nurodė, kad minėtame ūkyje buvo rasta ir daugiau pažeidimų. Jauni, 6 mėnesių neturintys veršeliai, buvo pririšti grandinėmis, kai veršelius pririšti galima tik nuo 6 mėnesių. Du galvijai buvo pametę po vieną įsagą. Ūkyje trūko bendros tvarkos.

VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ iš Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos gavo atsakymą, kad karvės savininkei 2019-05-17, remiantis Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo I skirsnio 4 straipsnio 2 punkto 2 ir 15 papunkčiais, surašytas protokolas už žiaurų elgesį su gyvūnu, paskirta bauda, sudarytas trūkumų šalinimo planas. Patikrinimo metu nustatyta, kad kiti galvijai yra normalaus įmitimo, pašaro turi.

Remiantis LR įstatymais, dėl žiauraus elgesio su gyvūnu galima skirti baudą nuo 50 iki 1200 eurų. Kadangi ūkininkė nebuvo nė karto bausta, jai skirta pusė minimalios baudos – 25 eurai. Žiūrint į ūkininkei skirtos baudos dydį, kyla klausimas, ar tik tiek Lietuvos teisinėje sistemoje yra vertinamos gyvos būtybės kančios? Ar mums tiek terūpi gyvybė, kai kalba eina ne apie žmogų?

Pasak vietinių kaimo gyventojų, situacija minėtame ūkyje nesikeičia eilę metų, karvės paliekamos likimo valiai nugaišti, vėliau neteisėtai užkasamos aplink teritoriją. V.Ščiavinsko asociatyviosios nuotr.
Pasak vietinių kaimo gyventojų, situacija minėtame ūkyje nesikeičia eilę metų, karvės paliekamos likimo valiai nugaišti, vėliau neteisėtai užkasamos aplink teritoriją. V.Ščiavinsko asociatyviosios nuotr.

Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo 4 straipsnio 2 dalyje nurodyta, jog žiauriu elgesiu su gyvūnais yra laikomi šie veiksmai: veterinarinės pagalbos nesuteikimas, kai gyvūnams tokia pagalba būtina; gyvūnų laikymas jų rūšies, amžiaus, fiziologijos ir elgsenos neatitinkančiomis teisės aktuose nustatytomis sąlygomis; nepakankamas gyvūnų šėrimas ar girdymas; kiti veiksmai, sukeliantys gyvūnų žūtį, skausmą, kančią, pavojų gyvūnų sveikatai ar gyvybei. Už žiaurų elgesį su gyvūnais ir gyvūnų kankinimą asmenys traukiami administracinėn ar baudžiamojon atsakomybėn.

Siekdami, kad mėnesį laiko be veterinarinės pagalbos besikankinusios karvės savininkė būtų patraukta baudžiamojon atsakomybėn pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 310 str. už žiaurų elgesį su gyvūnu, 2019-06-04 VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ kreipėsi su pareiškimu į Šilutės rajono policijos komisariatą. Neilgai trukus, 2019-06-06, iš Šilutės rajono policijos komisariato buvo gautas atsakymas, kad dėl minėto atvejo priimtas nutarimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, o ūkininkei surašytas administracinio nusižengimo protokolas.

Valstybės teisinėje sistemoje, skiriant bausmę tiek už administracinį nusižengimą, tiek už nusikalstamą veiką, turėtų būti užtikrintas teisingumo principo įgyvendinimas, t. y. bausmė turėtų būti proporcinga padarytam administraciniam nusižengimui ar įvykdytai nusikalstamai veikai. Bausmės paskirtis yra ne tik nubausti asmenį, bet ir paveikti nusižengusį ar nusikaltusį individą, kad šis susilaikytų nuo pažeidimų darymo ateityje. Skyrus ūkininkei 25 eurų baudą, nors toks baudos dydis ir atitinka galiojančius teisės aktus, abejotina, kad ši bausmė pasieks savo tikslus. Tikėtina, kad taip lengvai „išsisukęs“ asmuo toliau tęs savo veiklą tokiu būdu, kaip elgėsi iki šiol, ir tik laiko klausimas, kada vėl bus gautas iškvietimas į minėtą ūkį.

Informacija paruošta Agatos Žalneravičienės iš VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Informacijos šaltinis: lrytas.lt

https://www.lrytas.lt/

TAIP PAT SKAITYKITE:

STOVYKLOS VAIKAMS IR PAAUGLIAMS SU ŽIRGAIS BEI KITAIS GYVŪNAIS

POPULIARIAUSIOS PRAMOGŲ VIETOS LIETUVOJE GYVŪNŲ MYLĖTOJAMS

ERKĖS BUNDA: PATARIMAI KAIP APSAUGOTI SAVO AUGINTINIUS NUO ERKIŲ PLATINAMŲ LIGŲ

GERIAUSIAS VETERINARAS JŪSŲ AUGINTINIUI. KOKS JIS?

Tavogyvunas.lt

1 komentaras

  1. Anonimas
    says:

    Tokias ūkininkėm ne baudas duoti o už grotu , jei nesugebi ūkininkauti tai nesiimk šio darbo , bet čia ne esmė , o europos piningėliai , ir ne tik jais naudokasi gyvūliu augintojai , bet labai daug tokiu daug ūkininku kurie užsiima grudu sėja , bet taip jie ir nenuima derliu ,nes nsturi kur sandeliuoti ,džiovinti , valiti , nes tam reikia žmones samdyti ir mokėti , tai geriau užaria ir tvarka ,o į tai valdžia akis užmerkus ,nes , iš jų daug kas užsiima ūkininkavimu

Palikti komentarą