Šunų veislės: Jorkšyro terjeras (YORKSHIRE TERRIER) - dėmesingas ir judrus kompanionas
17 Sau, 2021

Šunų veislės: Jorkšyro terjeras (YORKSHIRE TERRIER) – dėmesingas ir judrus kompanionas

Jorkšyro terjeras kadaise buvo laikomas daugiau praktiniais tikslais. Tik vėliau pradėtas auginti šunų parodoms ir kaip naminis gyvūnas. Dėl savo mažo ūgio, jis labai greitai tapo ypač mėgstamas šunų augintojų.

JORKŠYRO TERJERO VEISLĖS ISTORIJA

Ši dekoratyvinių šunų veislė išvesta apie 1800 metus Anglijoje. Jorkšyro terjero veislės ištakos slypi šiaurės Anglijos fabrikų miesteliuose, kur pirmieji veislės atstovai buvo laikomi graužikams gaudyti. Jorkšyro terjeras pasirodė XIX a. pradžioje dabartinio Jorkšyro rajone, kur buvo siekiama sukurti mažą šuniuką, kurį būtų galima nešiotis kišenėje.

Tarp šių šuniukų protėvių sutiksime įvairių terjerų, pavyzdžiui, Lydso terjerų, Mančesterio terjerą ar Dendžio Dinmonto bei Skajaus terjerą. Iš Škotijos į pietus Jorkšyro terjerų veislės šuniukus atsivežė Jorkšyrę darbo ieškoję žmonės. Bene garsiausias šios veislės atstovas, dažnai vadinamas jos pradininku, buvo Hadersfildas Benas, gimęs 1865 metais.

Jorkšyro terjeras
JORKŠYRO TERJERO CHARAKTERIS.  Nuotrauka pixabay.com

JORKŠYRO TERJERO CHARAKTERIS

Pirmieji Jorkšyro terjerai buvo puikūs žiurkių gaudytojai, be to, gerokai didesni, nei mūsų dienomis. Tačiau netrukus išryškėjo mažesnių „jorkų“ veisimo tendencija ir poreikis. Praeityje jie buvo populiarūs damų šuniukai, iš dalies dėl nuostabios savo išvaizdos – mažo ūgio, ilgų ir švelnių, dailiai krintančių plaukų.

Nors yra mažas ir neretai jo išvaizda sudaro nekalto avinėlio įvaizdį, Jorkšyras yra protingas, drąsus, atkaklus ir bebaimis šuo. Šį šunį galima išmokyti tvarkos, tik reikia kasdien ir nuosekliai kartoti komandas, taisykles. Kasdien jorkšyrui reikia aktyviai judėti 30-60 minučių. Jiems patinka vaikščioti, bėgioti risčia, žaisti, žiūrėti televizorių. Tipiškas šios veislės šuo tiesiog trykšta energija. Jorkšyro terjerai yra itin atsidavę šunys.

Šunų veislės: Jorkšyro terjeras. Nuotrauka pixabay.com
JORKŠYRO TERJERO IŠVAIZDA.  Nuotrauka pixabay.com

JORKŠYRO TERJERO IŠVAIZDA

Jorkšyro terjero ūgis: 19-22cm, svoris: 1.8-3,2 kg. Gyvena 13-16 metų.

Jorkšyro terjerai – viena mažiausia šunų veislių. Pagal TKF standartus svoris turi neviršyti 3,5 kilogramo, minimalus ūgis ir svoris nenustatyti. Šuns kailis ilgas, tolygiai krentantis abiejose pusėse. Standartinė spalva – tamsaus plieno mėlynumo arba sidabro mėlynumo. Kailis ant krūtinės sodrios, ryškios gelsvai rusvos spalvos. Jorkšyro terjerų kailio grožis atsiskleidžia tik tada, kai yra nuolat puoselėjimas ir prižiūrimas. Viršugalvio plaukai tradiciškai surišami vienu ar dviem kaspinukais, kad nekristų ant akių.

Vos gimę šuniukai būna melsvai juodi, vėliau juodą spalvą pakeičia melsva. Tai turėtų būti tamsus, plieninis mėlynas atspalvis. O rusvi plaukai į ilgį šviesėja. Kūnas proporcingas ir nedidukas. Mažos pėdos apvalios, su tamsiais nagais. Uodega tamsesnė nei liemuo.

JORKŠYRO TERJERO PRIEŽIŪRA IR SVEIKATA

Jorkšyro terjerai yra dekoratyviniai šunys, todėl kailio išvaizda labai svarbi. Mažo, tvirto šunelio plaukas su melsvu ar auksiniu atspalviu yra labai ilgas, reikalaujantis priežiūros. Kadangi ši veislė neturi pokailio, jie labai retai šeriasi. Jorkšyro terjero plaukas kaip žmogaus, todėl juos gali laikyti ir alergiją turintys žmonės.

Jorkšyro terjero kailį reikia prižiūrėti kasdien ir skirti jam pakankamai daug laiko. Svarbu pasirūpinti ir plaukų aplink burną švara, kad nekiltų infekcijų.

Šuniuką į kirpyklą vesti rekomenduojama bent kartą į mėnesį, nes „jorko“ kailis auga visą gyvenimą. Taip pat reikia prižiūrėti šuniuko ausis ir pėdutes, jų plaukai turi būti trumpi, tad juos reikia kirpti reguliariai.

Jorkšyrai dažniausiai susiduria su dantų problemomis, nes jų burna smulki, o dantų daug. Jei sukakus 7-8 mėnesių, dar neiškrito pieniniai dantys, reikia kreiptis į veterinarą. Taip pat šiai veislei būdingas girnelės išnirimas, pažeidžiantis kelius ir sukeliantis šlubavimą.

JORKŠYRO TERJERO PRIEŽIŪRA IR SVEIKATA
JORKŠYRO TERJERO PRIEŽIŪRA IR SVEIKATA. Nuotrauka pixabay.com

JORKŠYRO TERJERO VEISLĖS YPATUMAI

Jorkšyro terjero plaukas kaip žmogaus, todėl juos gali laikyti ir alergiją turintys žmonės.

Mokykite neloti be reikalo

Skirkite pakankamai laiko žaidimams – jorkšyrams to reikia

Visada linkęs tyrinėti – genuose išlikę įgimti graužikų gaudymo įgūdžiai

Maža, bet charakteringa veislė, puikiai tinkanti miesto gyventojams

Kailis reikalauja nemažai priežiūros

Nedideli vedžiojimo poreikiai

VISI ŠUNŲ VEISLIŲ VEISLYNAI – https://tavogyvunas.lt/anketos/sunys/

www.tavogyvunas.lt Visos teisės saugomos. Be raštiško leidimo, straipsnius perpublikuoti draudžiama.

TAIP PAT SKAITYKITE:

9 IŠSKIRTINĖS ŠUNŲ VEISLĖS, KURIAS PAMILSITE IŠKART!

ŠUNŲ VEISLĖS: VOKIEČIŲ MAŽASIS ŠPICAS (GERMAN KLEINSPITZ) – LINKSMAS IR IŠTIKIMAS MAŽASIS DRAUGAS

ŠUNŲ VEISLĖS: AMERIKIEČIŲ STAFORDŠYRO TERJERAS (AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER) – ATKAKLUS, STIPRIOS VALIOS, IŠTIKIMAS DRAUGAS

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą