Spalvotus viščiukus paukščių augintoja perina tik kartą metuose
16 Geg, 2019

Spalvotus viščiukus paukščių augintoja perina tik kartą metuose

Žibininkų kaime gyvenanti Genovaitė Šunokienė džiaugėsi ne tik didele savo paukščių paroda, bet ir išsiritusiais spalvotais viščiukais. Moteris laiko apie 300 paukščių, kurie jai tapo ne tik pomėgiu, bet ir galimybe šiek tiek užsidirbti.

Dažo viščiukus

Prieš penkerius metus moteris, išgirdusi apie spalvotus viščiukus, nelabai tuo tikėjo, tačiau kurį laiką juos sėkmingai dažo.

„Iš pradžių žiūrėjau skeptiškai, neįsivaizdavau, kad įmanoma nudažyti kiaušinį ir kad išsiristų sveiki spalvoti viščiukai, juk tenka pažeisti kiaušinį. Pradėjau domėtis, kaip tai padaryti, ir pabandžiau“, – pradžią prisiminė G. Šunokienė.

Šiais metais, likus penkioms dienoms iki šv. Velykų, išsirito aštuoni įvairių spalvų viščiukai.

„Dažau paprastais maistiniais dažais, juos įleidžiu toje vietoje, kur kiaušinis yra tuščias“, – paaiškino moteris. Tai ji daro tik vieną kartą per metus: „Nematau prasmės to daryti nesant progos.“

Užaugę viščiukai nebebūna spalvoti, tačiau praskleidus plunksnas galima pamatyti tą spalvą, kuria jis buvo nudažytas.

Pomėgis gimė prie 29 metus

Prieš 29 metus užgimęs pomėgis auginti vištas išsivystė į mėgstamą darbą. „Pomėgis pavirto darbu, ir tai – pats geriausias darbas. Negaliu pasakyti, kad tai labai pelninga, tačiau man nemažai padeda ir vyras“, – taip savo užsiėmimą įvardijo G. Šunokienė.

Šiandien Genovaitė skaičiuoja 20 įvairių vištų veislių, o paukštyne gyvena apie 300 paukščių, kuriuos laiko 40 įvairaus dydžio voljeruose. „Pirmąją vištą man padovanojo mama, žinodama, kaip jas mėgstu“, – prisiminė G. Šunokienė. Tai buvo kuoduotoji višta, moteris pripažino, kad tokios vištos yra populiariausios ir šiandien.

Pirmoji paukščių augintojos Genovaitės Šukokienės višta buvo kuoduotoji, kurią jai padovanojo mama. Šios vištos populiariausios ir šiandien.© „Pajūrio naujienos“
Pirmoji paukščių augintojos Genovaitės Šukokienės višta buvo kuoduotoji, kurią jai padovanojo mama. Šios vištos populiariausios ir šiandien.© „Pajūrio naujienos“

Paukščių ji įsigyja tiek Lietuvos turguose, tiek svetur, tačiau geriausiu turgumi ji laiko vykstantį Vengrijoje. „Tik šįkart neparsivežiau visų veislių, kurių norėjau ir reikėjo poravimui“, – nuogąstavo ji.

Vaikščiojant po paukščių aptvarą dėmesį atkreipė juodos spalvos vištos „Ayam Cemani“ veislės iš Indonezijos. „Jų mėsa taip pat juoda, organai ir visa kita. Tik vienas mitas nepasitvirtino – kiaušiniai yra įprasti, kaip ir kitų, todėl tuo netikėkite“, – juokavo paukščių augintoja.

Paukščių parodoje galima pamatyti ir išskirtines sausumos antis, vadinamas Indijos bėgikėmis, kurios vaikšto tarsi pasistiebusios ant dviejų kojų. „Kai jos guli, žmonės sako, kad tai paprastos ir neįdomios antys, bet, kai atsistoja, visi nustemba, nes nedažnai tokį vaizdą galima pamatyti“, – patirtimi dalijosi moteris.

Turint paukščių ūkį moteriai tenka susidurti ir su grėsmėmis – lapėmis, šeškais. „Netoliese, ne mano sodyboje, buvo įrengtas elektrinis piemuo, ir lapės kažkodėl pradėjo bijoti tvorų. Retai, tačiau vis dar prasprunka šeškai. Jie yra išpjovę keletą vištų“, – prisiminė ji.

Kad to nebūtų, ūkininkė įrengia aukštesnes tvoras, viršuje įtaiso svyruojančią dalį, kad, neišlaikę svorio, laukiniai gyvūnai nukristų. „Per metus kartais nė vieno nepapjauna, kartais 2–3“, – skaičius įvardijo Genovaitė.

Žibininkų kaime gyvenanti Genovaitė Šunokienė aprodžiusi savo paukščius atkreipė dėmesį į įspūdingo grožio povą: „Povai stengiasi „šokti“, kai tik randa galimybę tai daryti.“© „Pajūrio naujienos“
Žibininkų kaime gyvenanti Genovaitė Šunokienė aprodžiusi savo paukščius atkreipė dėmesį į įspūdingo grožio povą: „Povai stengiasi „šokti“, kai tik randa galimybę tai daryti.“© „Pajūrio naujienos“

Lankytojų netrūksta

Paukštynas gyvuoja dėka lankytojų, kurie suaukoja pinigų tiek pašarui, tiek reikiamiems įrenginiams. „Vasarą pagyvėja sezonas, būna, kad tenka atsiprašinėti, norint prieiti prie vištų ir jas pamaitinti“, – tikino Genovaitė.

Taip pat ji pardavinėja vištų kiaušinius perinimui, o povus parduoda jau išperintus.

Kartais išperinti pavyksta lengvai, o kartais nelabai. „Iš vienos veislių pavyko išperinti tik vieną viščiuką per trejus metus, tikiuosi, kad šiemet pasiseks“, – vylėsi Genovaitė.

Pavasarį pirmosios vištos, kurios išsiperina, – Olandų baltakuodės. O kad jos būtų naudingesnės, kiekviename vištų aptvare auga po krūmą ar medį, nes paukščiams reikalingas pavėsis.

Kiaušinius perinimui, priklausomai nuo veislės, moteris pardavinėja nuo 0,5 iki 1,5 euro. „Paklausa tikrai yra, tačiau galimybių ne visada būna“, – paaiškino ji.

Informacijos šaltinis:

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą