Rastos gyvūnų kapinės Aleksote atvėrė kraupias paslaptis
3 Rgs, 2018

Rastos gyvūnų kapinės Aleksote atvėrė kraupias paslaptis

Išgirdę apie aptiktas gyvūnų kapines Aleksote kauniečiai ėmė svarstyti, ką daryti, jei nugaišta jų mylimi keturkojai augintiniai. Kaip šią problemą spręsti, papasakojo su gyvūnais dirbantys specialistai.

Rugpjūčio 20 dieną Aleksote, K.Jauniaus gatvėje, pradėjus kasinėjimus privačiuose sklypuose buvo aptikta gyvūnų kaulų. Čia dar sovietmečiu veikė gyvulių naikinimo stotis, kurioje jie būdavo žudomi elektra ir laidojami. Prieš 10 metų šunis ir kates laidojo ir gyvūnų globos draugijos Kauno skyriaus darbuotojai. Kilo įtarimų, kad gyvūnai čia galėjo būti užkasami ir kur kas vėliau.

Aplinkosaugininkai aiškinasi, kas, kada ir kokius gyvūnus šioje teritorijoje užkasė. Nugaišusiais ar užmigdytais gyvūnais pasirūpina Kauno regiono gyvūnų globos namai „Nuaras“. Žadėtos gyvūnų kapinės Kaune greičiausiai pradės veikti dar šiais metais.

Nežinojo, ką daryti

Kaunietė Saulė Kulikauskienė pasakojo, kad neseniai atsibudusi ryte prie kojų rado nugaišusią ir jau sustingusią savo katę. Moteris sutriko, nes nežinojo, ką daryti su augintinės gaišena. „Esu girdėjusi, kad užkasti augintinio net ir prie savo namų negalima. Vežti pas veterinarijos gydytojus taip pat nenorėjau.

Bijojau, kad nugaišusi katė, kurią labai mylėjau, neatsidurtų nežinia kur“, – sakė moteris. Tokių abejonių dar daugiau sukėlė įvykis Aleksote. Kaunietė sakė, kad jei gyvūnų kūnai laidojami taip baisiai, kaip buvo aptikta, paskui gali kilti nemalonumų kitiems žmonėms, tad atiduoti juos veterinarijos specialistams nesinori.

Visi kreipiasi į „Nuarą“

Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Kauno agentūros darbuotojas Konstantinas Šumskas sakė, kad tyrimas dėl Aleksote aptiktų gyvūnų palaikų dar vyksta. Aiškinamasi, kada, kas ir kokius gyvūnus čia laidojo. Tačiau jei gyventojai naudojasi oficialiai gyvūnų gaišenas surenkančių įmonių paslaugomis, o jos laikosi įstatymų, baimintis dėl blogų pasekmių nereikėtų.

Gyvūnų gaišenomis Kaune rūpinasi Kauno regiono gyvūnų globos namų „Nuaras“ specialistai. Įmonės paslaugomis naudojasi ir kitos prieglaudos, ir veterinarijos gydytojai. Gyvūnų globos namų „Laukinė Lesė“ vadovas Karolis Kulikauskas pasakojo, kad su į šią prieglaudą patenkančiais laukiniais gyvūnais ir čia pat esančioje „Lesės“ prieglaudoje nugaištančiais naminiais gyvūnais elgiamasi vienodai.

„Mes, kaip ir kitos prieglaudos, esame sudarę sutartis su Kauno regiono gyvūnų globos namų „Nuaras“ darbuotojais. Jie pasiima nugaišusius gyvūnus ir išgabena. Taip pat gyvūnus galima atvežti ir į kai kurias veterinarijos klinikas“, – sakė K.Kulikauskas. Tačiau klinikos ima didesnį mokestį, todėl prieglaudos naudojasi „Nuaro“ paslaugomis.

Veža ir į krematoriumą

Veterinarijos gydytojas Saulius Laurusevičius sakė, kad irgi bendradarbiauja su „Nuaru“. „Žmonės kartais palieka nugaišusius augintinius. Ypač žiemą, kai žemė įšalusi, o augintinis buvo didelis, svėrė apie 50 kilogramų. Tada gyventojai tiesiog priversti palikti mylėtus augintinius“, – sakė S.Laurusevičius. Šiemet veterinarijos gydytojas pastebėjo ir permainų, susijusių su nugaišusiais augintiniais.

„Vasaros pradžioje Tauragės rajone pradėjo veikti pirmasis Lietuvoje oficialus gyvūnų krematoriumas. Paslaugos ten kainuoja brangokai – 50–200 eurų. Tai priklauso nuo gyvūnų svorio. Tačiau kauniečiai iš karto noriai pradėjo vykti į Tauragę, nes krematoriume viskas vyksta civilizuotai“, – kalbėjo veterinarijos gydytojas.

Gaišenos yra sudeginamos

„Nuaro“ vadovė Jurgita Gustaitienė sakė, kad laidoti gyvūnus viešose vietose – parkuose, miškuose – ar išmesti juos į šiukšlių konteinerius griežtai draudžiama. „Gyventojai, susidūrę su šia problema, gali kreiptis į veterinarijos gydytojus arba tiesiogiai į mus.

Mes esame gavę Veterinarijos tarnybos leidimą užsiimti kritusių, žuvusių ar užmigdytų gyvūnų gaišenų surinkimu, nes turime reikiamas priemones bei šaldymo įrangą joms laikyti“, – pasakojo J.Gustaitienė. Jei gyventojai nugaišusius ar užmigdytus gyvūnus palieka veterinarijos klinikose, jie taip pat perduodami „Nuarui“.

„Surinktas gaišenas laikome šaldytuvuose, vėliau atvyksta utilizavimo įmonės Rietavo veterinarinės sanitarijos atstovai ir juos išsiveža. Gaišenos rūšiuojamos ir sudeginamos. Iš pavienių gyventojų gaišenų įmonė nepriima“, – sakė J.Gustaitienė.

Kaina priklauso nuo svorio

Ši paslauga mokama. Gyventojai iš anksto gali apskaičiuoti, kiek tai kainuos, nes kaina priklauso nuo gyvūno svorio. „Jei šuo svėrė 5 kilogramus, už tai, kad iš gyventojo paimsime jo gaišeną, reikės sumokėti apie 5 eurus“, – sakė J.Gustaitienė.

Užmigdytų, kritusių ar gatvėse atrastų gaišenų kasmet būna nemažai. 2016 metais „Nuaras“ surinko tūkstantį, 2017 m. – 895 gyvūnų gaišenas. Kaune yra tik viena veterinarijos klinika, turinti tiesioginę sutartį su Rietavo utilizavimo įmone. Tai – Lietuvos sveikatos mokslo universiteto veterinarijos klinika.

Laidoti savo sklypuose galima

Domas Sirgedas, Kauno savivaldybės Gyvūnų globos ir priežiūros tarybos pirmininkas: „Pagal Kaune galiojančias taisykles, gyventojai savo augintinius gali laidoti savo sklypuose. Tik reikia laikytis higienos ir sanitarijos normų, nelaidoti gyvūnų arti pastatų, vandens telkinių ar nuotekų linijų.

Kadangi dėl gyvūnų laidojimo kauniečiams neretai kyla problemų, mieste planuojama įrengti gyvūnų kapines. Jos įrenginėjamos Vainatrakio kapinėse, viename kraštiniame jų plote.

Spalio mėnesį miesto tarybos nariams teiksime pasiūlymus dėl kapinių taisyklių, laidojimo įkainių patvirtinimo. Jei pasiūlymams bus pritarta, kapinės gali pradėti veikti šių metų pabaigoje.“

Vėjūnė Inytė „Lietuvos rytas“

Informacijos šaltinis: lrytas.lt

https://www.lrytas.lt/

TAIP PAT SKAITYKITE:

KAUNE PLANUOJAMA ĮKURTI GYVŪNŲ KAPINES

PIRMASIS LIETUVOJE GYVŪNŲ KREMATORIUMAS DURIS ATVERS JAU ŠĮ PAVASARĮ

KAIP IŠSIRINKTI TINKAMIAUSIĄ VETERINARIJOS KLINIKĄ SAVO AUGINTINIUI?

AUGINTINIS MAŽAME BUTE. KAIP SUTAUPYTI VIETOS IR SUTEIKTI GYVŪNUI KOMFORTĄ

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą