23 Spa, 2018

Paslaptingi kačių keliai

Apie tai, jog katės pargrįžta į savo namus, nuklydusios nuo jų šimtus kilometrų, girdėjome ne kartą. Vienos šių istorijų – pagražintos, kitos – visiškai tikros. Ar iš tiesų jos nuklysta toli ir kaip susiranda kelią namo?

Nukeliauja labai toli

Nemažai kačių, turinčių savo jaukius namus ir mylimus šeimininkus, vis tiek mėgsta pasivaikščioti paslaptingais kačių keliais. Šis jų noras „prasiblaškyti“ labai sustiprėja artėjant sutemoms.

Kur bastosi katės ir ką jos veikia patamsyje? Ilinojaus universiteto (JAV) mokslininkai žurnale „LiveScience“ pateikė įdomių faktų apie kačių keliones. Mokslininkai pasirinko keturias dešimtis laisvai klajojančių kačių, užsegė joms specialius antkaklius su radijo siunčiamais signalais ir šitaip surinko įdomių duomenų. Kai kurios stebėtų kačių neturėjo šeimininkų, o kai kurios buvo naminės, nuolatos išleidžiamos pasivaikščioti į lauką.

Tiriamosios katės judėjo maždaug 25,5 kvadratinio kilometro Urban ir Champaign miestuose bei gretimose apylinkėse. Paaiškėjo, jog benamės katės valdo labai didelius plotus – vienas katinų „šefavo“ net 5,5 kvadratinio kilometro teritoriją mieste, ūkininkų pievose ir gretimame miške.

Šio katino žmonės nešėrė, jis pats susimedžiodavo smulkių graužikų ir paukštelių. Jis saugiai judėjo gatvėmis, nebijojo pavojų, visur jautėsi viršesnis, nors miške galėjo susidurti su plėšriais žvėrimis.

Tuo tarpu dauguma naminių kačių nuo savo namų nenuklysdavo labai toli. Jos sukiojosi maždaug aštuonių tūkstančių kvadratinių metrų plote, daugiausia aplink savo šeimininkų sodybas. Tačiau atstumai, kuriuos įveikdavo naminės katės, vis tiek buvo dideli, šeimininkus tai labai nustebino.

Judresnės – benamės katės

Mokslininkai nustatė ir kitą įdomų faktą: skirtumas tarp benamių ir laisvai vaikštančių naminių kačių – ne vien tas, kad benamės leidžiasi į ilgesnes keliones ir yra drąsesnės. Skyrėsi kačių aktyvumas. Naminės katės buvo aktyvios (bėgiojo, medžiojo, žaidė) tik 3 proc. viso laiko, o benamės katės net 14 procentų laiko kažką aktyviai veikė – joms reikėjo susimedžioti maisto, susirasti gėlo vandens, pasitikrinti, ar saugi teritorija.

Tiriant paaiškėjo, kad naminės ir benamės katės tarpusavyje nebendrauja ir netgi vengia susitikti. Be abejo, pasitaikė atvejų, kai benamės katės, tarytum kerštaudamos naminėms už sotų ir patogų gyvenimą, tykodavo naminukių, išeinančių iš savo kiemo, ir bandydavo išprovokuoti konfliktą.

Tačiau didžiausia paslaptis buvo ir tebelieka, kaip jos pargrįžta į savo namus. Kaip nepasiklysta? Net visą gyvenimą tarp keturių sienų praleidusi katė suranda savo šeimininkų namus. Mokslininkai mano, jog katės turi tobulą orientacijos jausmą, kuris veikia net tada, kai gyvūno atmintyje nėra vaizdinių, atminties „užuominų“. Katės randa namus vedamos šeštojo jausmo, kurio neturi žmogus.

Tyrinėtojai aiškina šį šeštąjį jausmą ypatingomis elektromagnetinėmis savybėmis, perduodamomis per jautrias katės vibrises, kailį ir dar kažką, kas iki galo nežinoma.

bone.lt
Informacijos šaltinis:

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą