Neįprasto kailio katės vienos šiurkšios, kitos plikos, bet visos labai mielos
11 Kov, 2021

Neįprasto kailio katės: vienos šiurkščios, kitos plikos, bet visos labai mielos

Visos naminės katės (Felis domesticus) yra senovės Egipte prijaukintos katės palikuonės. Iš pradžių naminių kačių būta tik Egipte ir aplinkiniuose kraštuose. Vėliau palaipsniui katės išplito po visą pasaulį, tam padėjo žmogaus noras keliauti. Jūreiviai pasiimdavo į laivą naikinti žiurkėms. Išvykdami į kitą žemyną ar šalį, žmonės su savimi pasiimdavo ir savo augintinius. Pirmą kartą paminėtos kilmingos katės buvo turkų angoros (Ankaros katės).

2018 m. duomenimis, Tarptautinė kačių draugija (The International Cat Association (TICA)), pripažįsta 71 naminių kačių (Felis catus) veislę. Naminių kačių veislių sąrašas yra sudarytas iš naminių kačių (Felis catus) veislių, bei naminių ir laukinių mažųjų kačių (Felinae) hibridų sąrašo. Jame yra plačiai pripažintos kačių tradicinės veislės, taip pat naujos, eksperimentinės ir tarpinės veislės.

Kiekviena katė, veislinė ar ne veislinė, gyvenanti mūsų namuose, yra mums pati mieliausia, pati gabiausia ir išskirtinė. Tačiau esama kačių veislių, gerokai stebinančių mus savo išvaizda ar ryškiu charakteriu.

Amerikos šiurkščiaplaukės katės (American Wirehair)

Amerikos šiurkščiaplaukės katės – veislė, išvesta iš paprastų naminių kačių, kurių viena gimė labai neįprastu kailiu, nepaprastai standžiu ir šiurkščiu. 1966m. viename Veronos (Niujorko valstija) ūkyje gimė rausvai baltos spalvos katinėlis. Jo vados broliukų ir sesučių kailiukai buvo įprasti, bet Adamo kailiukas buvo šiurkštus. Vienas veislininkas susidomėjo tokiu išskirtiniu kailiuku ir suporavęs su sesute, ryžosi išvesti naują veislę.

Šios veislės kačių charakteris ir būdas labai panašus į Amerikos trumpaplaukių. Jos ypatingai mėgsta patogumą, jaukumą, glamones ir švelnumą. Tai protingos, puikiai prisitaikančios katės. Žaismingos, mėgstančios karstytis, medžioti ar tyrinėti kieme.

Amerikos šiurkščiaplaukės katės (American Wirehair)
Amerikos šiurkščiaplaukės katės (American Wirehair). Nuotr. flickr.com

Kornvalio Reksas (Cornish Rex) 

Kornreksas – įspūdinga veislė, su minkštu, garbanotu kailiuku. Šios katės beveik nesišeria, yra labai meilios su angelišku charakteriu. Nors, pasitaiko ir „katašunių“. Daug kas sako, kad tai katė ir šuo viename. Tai angliška veislė. Pirmasis katinukas gimė 1950 metais Kornvalyje. Paaiškėjo, kad toks kačiukas atsirado dėl savaiminės mutacijos. Jo motinos kailis buvo įprastas, o tėvas nežinomas. Ilgainiui susiformavo du kornreksų tipai: europietiškasis ir amerikietiškasis, skirtingomis kūno formomis ir galvos formomis. Šios draugiškos, meilios katės dievina dėmesį ir mėgsta žmonių draugiją. Todėl nemėgsta būti paliktos vienos ilgam laikui.

Korvalio reksų būdas santūrus, ramus. Šios veislės katės beveik niekada nesidrasko.  Tai labai smalsi katė, nuolat bando užmegsti ryšį su kiekvienu svečiu, ji jaučia ir jei šis myli kates, tuoj pat ima pirštis į drauges.

Kornvalio Reksas (Cornish Rex) 
Kornvalio Reksas (Cornish Rex). Nuotr. flickr.com

Devonreksas (Devon Rex)

Ši, nepaprastos išvaizdos katė, primena pasakiškas būtybes ar ateivius iš kosmoso. Kaklas iš pažiūros gležnas, galva plati, trikampė, ausys didžiulės, akys be galo išraiškingos, Devonrekso kailis taip pat garbanotas, o pačios katės – didelės asmenybės. Daugumą žmonių, kada nors laikiusių devonreksą, jokios kitos veislės nesirinktų.

1960 metais Anglijos Devono grafystėje pastebėta katė garbanotu kailiu. Naujoji garbanė ir jos palikuonys iš pradžių buvo kryžminami su Kornvalio reksais, tačiau vėliau kačių augintojai nusprendė išvesti atskirą veislę, nes pastebėta, kad jų kailio mutacija ne ta pati. Pirmasis devonreksas juodas katinas, vardu Kerlis, atrodė labai savitai: keisto elfiško snukučio ir lieso kūno. Kerlio išvaizda ir tapo šios veislės standartu.

Devonreksas – protinga, švelnaus ir meilaus būdo katė, savo elgesiu ir charakteriu panaši į Kornvalio reksą. Taip pat dievina žmogaus draugiją ir labai liūdi palikta viena. Jos jaučiasi labai laimingos, jei aplink kiaurą dieną zuja žmonės. Šios katės nuo vienatvės gali net susirgti. Devonreksų veislės atstovės nepaprastai prieraišios katės gali išmokti visokiausių triukų, pavyzdžiui, atnešti kamuoliuką ar žaisliuką, nesipiktina vedamos su  pavadėliu. Beveik nesišeria, nesidrasko, tai idealus šeimos narys šeimai su vaikais.

Devonreksas (Devon Rex)
Devonreksas (Devon Rex). Nuotr. flickr.com

Sfinksas (Sphynx cat)

Nepaprasta sfinksų išvaizda ir beplaukė oda žmones arba atstumia arba žavi, abejingų šiai veislei nėra. Skiriamieji šios veislės požymiai, be plikos odos, yra didelės letenos storomis pagalvėlėmis ir didelės ausys. Šios katės tinka žmonėms, alergiškiems kačių plaukams, deja, jei esate alergiškas kačių pleiskanoms, sfinksai sukels jums alergiją, kaip ir visos kitos katės. XX a. aštuntojo dešimtmečio pabaigoje geraširdis žmogus priglaudė du benamius kačiukus, valkataujančius Toronto (Kanada) gatvėse. Pamanęs, kad katytės nupliko nuo kokios nors ligos, jis kreipėsi į pažįstamą kačių augintoją, o ši kaip mat nustatė, kad tai sfinksų veislės kačiukai.

Sfinksų veislės kačiukai meilūs, protingi ir greitai prisiriša prie šeimininko ir jo šeimos narių. Sfiksas, tai katė, šuo, beždžionė ir vaikas viename. Dievina bendravimą su visais, suaugusiais, vaikais, kitomis katėmis ar šunimis. Nemėgsta vienatvės ir kenčia ilgai paliktas vienas. Nors sfinksas beplaukis, tačiau jo oda labai švelni ir šilta, vieną kart palietus, norisi glostyti dar ir dar ir dar…

Sfinksas (Sphynx cat)
Sfinksas (Sphynx cat). Nuotr. flickr.com

Trumpakojės katės (Munchkin)

Tai visiškai nauja kačių su itin trumpomis kojytėmis veislė. 1983 m. Luizianoje (JAV) buvo aptiktos dvi valkataujančios katės su itin trumpomis kojytėmis. Viena buvo vaikinga ir netrukus atsivedė keturis kačiukus. Du iš jų irgi turėjo trumpų kojyčių požymių. Keli kačių augintojai susidomėjo šiuo išskirtiniu kačių bruožu ir kryžmindami su tinkamomis naminėmis katėmis išvedė naują veislę. 1995 m. viena iš JAV kačių augintojų draugijų pripažino trumpakojų kačių veislę.

Trumpakojės katės, nors ir trumpomis kojytėmis, tačiau yra labai judrios ir žaismingos. Jos laksto ir karstosi medžiai ne prasčiau nei kitos katės. Vienintelis minusas, kad dėl savo trumpų kojyčių jos negali aukštai pašokti. Trumpakojė vienu šuoliu neužšoks ant stalo ar palangės, šalia turi būti padėta kėdė. Tai labai smalsios katės, mėgstančios visur kišti savo mažą nosytę, labai draugiškos su vaikais, nesipyksta ir su kitomis katėmis ar šunimis.

Trumpakojės katės (Munchkin)
Trumpakojės katės (Munchkin). Nuotr. flickr.com

KAČIŲ VEISLYNAI LETUVOJE https://tavogyvunas.lt/anketos/kates/

www.tavogyvunas.lt Visos teisės saugomos. Be raštiško leidimo, straipsnius perpublikuoti draudžiama.

TAIP PAT SKAITYKITE:

7 IŠSKIRTINĖS KAČIŲ VEISLĖS, KURIAS PAMILSITE IŠKART!

KAČIŲ VEISLĖS: TAJŲ KATĖ (THAI) – TAIKI, MEILI, SANGVINIŠKO TIPO BŪTYBĖ

KAČIŲ VEISLĖS: MEINO MEŠKĖNAS (MAINE COON)- DIDŽIAUSIA NAMINĖ KATĖ!

KADA GERIAUSIA ATLIKTI STERILIZACIJĄ/KASTRACIJĄ KATEI/KATINUI? VETERINARO ATSAKYMAS!

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą