Neįkainojami patarimai kačių augintojams, kaip apsaugoti baldus
23 Bal, 2018

Neįkainojami patarimai kačių augintojams, kaip apsaugoti baldus

Ar namai gali būti gražūs ir tvarkingi, kai juose apsigyvena gyvūnas, turintis nežabotą temperamentą, gebantis bet kur užlipti ar užšokti, mėgstantis pasikapstyti ir pasidraskyti?

Į šį klausimą atsako dizainerė Lina Kalinauskaitė-Forsman, auginanti katę Fergie, ir veterinarijos specialistė, kačių veisėja Dovilė Intienė.

„Sakoma, kad mes gyvename pas kates ir katinus, o ne jie pas mus, – juokiasi tokį posakį prisiminusi dizainerė L. Kalinauskaitė-Forsman. – Visų pirma namuose gyvename mes ir namus kuriame sau. Gyvūnai, žinoma, kaip ir vaikai, „primeta“ namams pokyčių, bet tikrai ne tokių, kad savo teritoriją visiškai pertvarkytume ir apkrautume įvairiomis katėms skirtomis žaidimo priemonėmis ar įrenginiais.“

Neįkainojami patarimai kačių augintojams, kaip apsaugoti baldus

Namų priežiūra

Linos namuose dabar laksto smagus Bombėjaus veislės kačiukas, kurio laukė ilgiau nei vaiko – pusantrų metų (viena vada nepasisekė, laukė kitos). Moteris užtikrina, kad laiko pasiruošti ir viską apgalvoti turėjo daug. Jai buvo svarbu, kad namuose gyvūnas būtų saugus. Taip pat, sako, svarbu atkreipti dėmesį į interjero detales, kurias gyvūnas gali tyčia ar netyčia sunaikinti. Būtina patikrinti daiktus, kurie stovi lentynose ar ant spintelių, kad katė nenumestų, nesudaužytų. Galbūt lengvai dūžtančius galima padėti saugiau. Vazas, į kurias merkiamos gėlės, statyti vidury stalo, ir būtų puiku, jei jos būtų sunkesnės, t. y. gyvūnas stumtelėjęs lengvai neapverstų. Juk katės kartais mėgsta iš vazų palakti vandens. Tačiau dizainerė pabrėžia, kad nereikėtų namų „išvalyti“ taip, kad šie panėšėtų į gyvūnų žaidimo aikštelę.

Jei suniokoti baldų apmušalai

Daugelis kačių augintojų klausia, ką daryti, kai katinas drasko minkštus baldus, kai, pavyzdžiui, naujos prabangios sofos oda, pažaidus katinėliui, tarsi nusėjama mažomis skylutėmis, o fotelio ištaigingo audinio apmušalai tampa panašūs į nudriskusį megztinį.

„Baldų audiniai yra didžiausias iššūkis kačių mylėtojams, – sako dizainerė. – Pirmiausia reikėtų pasirūpinti geromis draskyklėmis, galbūt namuose turėti jų kelias. Žmonės dažnai renkasi minkštus baldus, aptrauktus oda, nes tai labai praktiška, juk oda greitai nesusidėvi ir lengvai valosi. Tačiau kai namuose yra katė, tokie baldai netinkami, nes gyvūnas savo aštriais nagučiais lengvai pažeidžia odos vientisumą. Kai pas mus atsirado katė, iš pradžių nerimavau, kas bus su mano gražiaisiais baldų užvalkalais. Buvau ne juokais išsigandusi, nes Kisa (taip ją vadina namiškiai) labai mėgo nagais draskyti fotelį. Tačiau, žiūriu, kad nieko neįvyko, nes tinkamai parinktas audinys atlaikė. Mano sofoms jau 15 metų!“

Neįkainojami patarimai kačių augintojams, kaip apsaugoti baldus

Martindeilo testas audiniams

Šiuolaikinis audinys gali būti labai tvirtas ir įvairios sudėties: tiek sintetinio, tiek natūralaus, tiek mišraus pluošto. Labai svarbu audinio stiprumas. Šiandien modernių raštų audiniai gaminami ne tik gražūs, bet ir tvirti. Audinio stiprumas matuojamas vadinamuoju Martindeilo testu. Kiekvienas kokybiškas audinys yra testuojamas ir jo pristatyme nurodomi tikslūs testo duomenys skaičiais. Audinio tvirtumas arba atsparumas dėvėjimuisi yra nustatomas pasaulyje pripažintu audinio trinties testu, kuris atliekamas nepriklausomose laboratorijose. Audinio pavyzdį prispaudžia metaliniais diskais ir nustatytu greičiu trina audinį sukamaisiais judesiais tol, kol nutrūksta bent 2 audinio siūlai. Specialistai sako, kad buitiniam naudojimui arba turint gyvūnų rekomenduojama, kad Martindeilo testo duomenys būtų apie 30 000. Tai reiškia, kad 30 000 kartų perbraukus per audinį, jis nepakis. Kuo tas skaičius didesnis, tuo audinys yra atsparesnis. Taip pat reikia atkreipti dėmesį į audimo būdą, kad būtų kuo tvirčiau suaustas, nebūtų kilpelių, nes kilpinį audinį lengva išdraskyti.

Neįkainojami patarimai kačių augintojams, kaip apsaugoti baldus

Jeigu drasko užuolaidas

Kitas kačių mėgstamas objektas – užuolaidos. Už jų katės mėgsta pasislėpti. D. Intienė sako, kad taip katės jaučiasi tarytum saugesnės, jos tarsi susimažina namų erdvę. Tiesa, yra ir tokių žvitriaakių, kurios, lyg prisiminusios savo laukinę prigimtį ar giminystę su tigrais, bando laipioti užuolaidomis. Ir, žinoma, tam labiausiai tinka mūsų namuose kabinamos dieninės ir nėriniuotos uždangos. Juk už raštuoto ir reto audinio užsikabinti nagučiais lengviau. Dizainerė Lina pataria atsisakyti dieninių užuolaidų, nes šios nėra būtinos. Interjeras dėl to nenukenčia. Jei vis dėl to nusprendėte šias užuolaidas kabinti, nelieka nieko kito, kaip katiniuką auklėti ir neleisti jam ant jų lipti.

Dizainerė sako, kad kuriant namų interjerą nereikėtų varžyti savo sumanymų. Jei norisi baltos sofos, pirkite ją. Tik turite žinoti, kad teks dažnai ją valyti. Gražūs daiktai namus daro jaukesnius, mielesnius mums. Tiesa, kai namuose yra gyvūnas, kai kurie buitiniai įrenginiai yra neišvengiami. Pavyzdžiui, viena iš svarbiausių katės inventoriaus detalių – kraiko dėžutė. Ji irgi gali būti priderinta prie namų interjero.

Kai kurie pataria kraiko dėžutę laikyti lengvai valomoje vietoje – vonios ar tualeto kambaryje. Specialistė sako, kad kaip tik čia gali glūdėti netinkamo gyvūno elgesio priežastys, kai šis savo gamtinius reikalus ima daryti ant kilimo ar vazone. Kraiko dėžutė visada turi būti lengvai pasiekiama. Ko nepasakysi apie švarinimosi kambarius, į kuriuos patenkame atsidarydami duris. Gyvūnas dažniausiai to nesugeba. O mes įpratę paskui save uždaryti tualeto ar vonios kambario duris. Todėl geriausia kraiko dėžutę pastatyti kitoje ūkinės veiklos zonoje – koridoriuje. Ir, žinoma, idealu, jei ji yra uždaros formos, t. y. gyvūnas į ją patenka lengvai, tačiau kapstydamasis neteršia namų.

Jeigu kapstosi vazone

Jei gyvūnas vis tiek kapstosi gėlių vazone, patikrinkite kraiko dėžutę, galbūt dažniau reikėtų keisti jos turinį. Jei ji nešvari, katinas ieškos „smėliuko“ vazone. O jei dėžutė visada laiku valoma ir lengvai pasiekiama, tačiau katinas vis vien per daug domisi vazonais, sukurkite nedraugišką aplinką – fizinių kliūčių. Kačių augintoja ir veisėja D. Intienė pataria naudoti dantų krapštukus. Jų prismaigsčius į žemę aplink augalą, katei bus sunku ten patekti ir ji nelįs. Tiesa, reikia žinoti, kad ne visoms katėms tai veikia. Kartais žaismingosios žaliaakės tai priima kaip naują žaidimą ir neskubėdamos pagaliukus iškrapšto bei mielai su jais žaidžia. Taip pat katino dėmesį pritrauksite, jei į vazonus pridėsite dekoratyvinių akmenukų, kriauklių ar įsmeigsite dekoracijų. Katinai tikrai parodys šioms detalėms dėmesį.

Jei smeigtukais augalo apsaugoti nepavyktų, galima išbandyti kitą būdą – citrusinius vaisius. Pasirodo, katės genetiškai netoleruoja citrusinių vaisių kvapo. Paimkite citriną, apelsiną ar greipfrutą ir patarkuokite žievelės. Tada nedidelį kiekį tarkių pabarstykite vazone. Arba galima aplesiną ar citriną perpjauti pusiau, išskobti ir pribėrus kavos pastatyti į vazoną. Tai kates irgi atbaido. Vienos katės atpranta iš karto, kitoms reikia daugiau laiko. Jei matote, kad katė vis tiek eina, lenda ir krapšto vazoną, po kurio laiko vėl pabarstykite vaisių žievelių. Tikrai turėtų padėti. Katėms patinka švari aplinka. Ir šios ekologinės priemonės, t. y., taurūs citrusinių vaisių ir kavos pupelių kvapai, privers žvitriaakes laikytis atokiau, kartu apsaugos ir augančias gėles.

Neįkainojami patarimai kačių augintojams, kaip apsaugoti baldus

Jeigu graužia augalus

Daugelis šeimininkų skundžiasi katinų nugraužtais naminiais augalais. Nieko baisaus, jei katės lauke pakramto žolės, tačiau jei kramto ir skabo kambaryje auginamų vazonuose gėlių lapus, to leisti negalima, nes gyvūnas gali apsinuodyti. Specialistai sako, kad dažniausiai katės apsinuodija paragavusios skintų gėlių, tokių kaip tulpės, narcizai, pakalnutės, gvazdikai. Pavojingi ir visi lelijinių šeimos augalai. Jei katė ima vemti, būtina gyvūną stebėti. Pavienis toks atvejis – nieko baisaus, taip organizmas išsivalo. Tačiau jei prisiėdęs augalų katinas tampa apatiškas, neėda savo įprasto ėdalo, tai – jau pavojaus ženklai. O jei pradeda viduriuoti, nedelsiant reikėtų kreiptis į veterinarijos gydytoją.

Vienas iš būdų atpratinti katiną graužti įvairius naminius augalus – pasiūlyti specialios žolės, kuri šiems gyvūnams labai patinka, yra nekenksminga ir net, kas paneigs, pavadinta jų garbei! Tai gerai žinomas gėlynus puošiantis augalas katžolė. Šio augalo, sudaiginto indeliuose arba džiovinto, galima įsigyti specializuotose parduotuvėse. Tai pat parduotuvėse galima nusipirkti katžolės sėklų, kurias pasėję užsiauginsite katei tinkamiausios žolės.

Katės žino, kur švaru, gražu ir jauku

Lina ir Dovilė siūlo saugoti ir rūpintis savo žaviaisiais tigrų giminaičiais, tačiau kartu nepamiršti namų estetikos, kurią kuriant reikia galvoti apie save ir namiškius. Namai turi gyventi savo gyvenimą. Daiktai turi tarnauti mums, o ne mes daiktams. Atrodo, katės tai žino. Todėl jos nesikuklindamos namuose pasirenka minkščiausią ir švelniausią sofą, šilčiausią vietą. Įsitaiso ten, kur švaru, gražu ir saugu.

Tiesa.com
Nuotrauka: Katė namuose© Pixabay.com

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą