30 Kov, 2020

Laukinių gyvūnų prieglaudos – reali pagalba ar spąstai turistams?

Jodinėjimas ant dramblių, plaukiojimas su delfinais, ką tik išsiritusių vėžliukų paleidimas į vandenyną, žaidimai su tigrų jaunikliais – tai tik maža dalis turistams siūlomų pramogų poilsiautojų pamėgtuose pasaulio kampeliuose. Vis dėlto, dėl dažnai viešinamų istorijų socialinėse medijose ir geresnio informavimo apie gyvūnų patiriamas fizines ir emocines kančias, nemaža dalis keliautojų yra sąmoningesni ir stengiasi aplenkti tokias pramogas siūlančias vietas. Tačiau pastaraisiais metais laukinės gamtos mylėtojams netrūksta alternatyvų – viena po kitos pradėjo kurtis vadinamosios laukinių gyvūnų prieglaudos (angl. sanctuaries).

Tokių prieglaudų tikslas – padėti skriaudžiamiems, apleistiems ir paliktiems gyvūnams, jiems suteikiant visas sąlygas pasveikti ir gyventi jų rūšiai priimtinoje aplinkoje. Gyvūnai prieglaudose ir rezervatuose dažnai atsiduria iš cirkų, pakelės zoologijos sodų, laboratorijų, ar yra tiesiog paimami iš skriaudusių ar neteisėtai juos laikiusių žmonių.

Drastiškai augant prieglaudų skaičiui, žiaurumo nenorintys remti, sąmoningi keliautojai susiduria su kita problema. Tampa sunku atskirti, ar prieglauda yra teisėta, ar tai tik dar viena gyvūnus išnaudojanti įstaiga, besislepianti po prieglaudos ar rezervato pavadinimu siekiant pritraukti turistų srautus.

Kaip atskirti neteisėtas prieglaudas?

Visų pirma, gyvūnų išsaugojimu ir pagalba jiems užsiimančios prieglaudos neveisia gyvūnų. Jaunikliai tikrose prieglaudose gyvena tik jei jie buvo išgelbėti arba patelės į jas patenka jau besilaukdamos. Nors pasitaiko nemažai veisiančių įstaigų, prisidengiančių tikslu išsaugoti retą rūšį, dažniausiai tokie jaunikliai niekada nebūna paleidžiami į laisvę ir galimai yra išnaudojami tik pritraukti lankytojus.

Jei pastebite, kad prieglaudoje esantys gyvūnai atlieka triukus, už mokestį su jais galima fotografuotis, plaukioti ar kitaip juos išnaudoti pramogai, tai vieta, kuri negali vadintis prieglauda. Ypač laukiniai gyvūnai nėra paklusnūs, todėl siekiant juos palaužti ir išmokyti elgtis kitaip nei priklauso pagal jų prigimtį, dažnai imamasi smurto, laisvės suvaržymo, apsvaiginimo ir marinimo badu.

Teisėtos prieglaudos leidžia gyvūnams gyventi natūraliomis sąlygomis kartu su savo rūšies gyvūnais. Gyvūnai patys gali pasirinkti, kada jie nori bendrauti su žmonėmis, o kada tiesiog pasislėpti. Vis dėlto, įstaigose, kurios siekia pelno, lankytojai gali glostyti laukinius gyvūnus, jiems leidžiama žaisti su liūtų ir tigrų jaunikliais, kurie vos gimę atskiriami nuo motinų, jodinėti ant dramblių, juos prausti, vedžioti.

Svarbu atkreipti dėmesį ir į gyvūnų laikymo sąlygas. Jei laukiniai gyvūnai, pavyzdžiui, didžiosios katės, yra laikomi ankštuose narvuose betoninėmis grindimis, ar gyvūnų judėjimas varžomas grandinėmis, tokia prieglauda nesiskiria nuo mažo pakelėje esančio zoologijos sodo.

Taip pat dažnai teisėtose prieglaudose lankytojų srautai ir apsilankymo laikas yra ribojami, kartais reikalinga išankstinė registracija, o atvykti galima tik tam tikru laiku ir nurodytomis dienomis. Neteisėtose prieglaudose apsilankymas neribojamas, nes pagrindinis jų tikslas yra iš lankytojų gaunamas pelnas, o ne gyvūnų gerovė.

Prieš nusprendžiant aplankyti arba paremti laukinių gyvūnų prieglaudą ar rezervatą užsienyje, verta pasidomėti, ar jie yra akredituoti. Pavyzdžiui, tai galima padaryti apsilankius Pasaulinės gyvūnų rezervatų federacijos (Global Federation of Animal Sanctuaries) svetainėje. Akredituotos prieglaudos turi atitikti visus federacijos keliamus reikalavimus, svarbius siekiant užtikrinti tinkamas rūšių gyvenimo sąlygas.

Gyvūnams keliami neteisėtų prieglaudų pavojai 

Laukinių gyvūnų išnaudojimas turizmo tikslais prisideda prie vienos didžiausių – rūšių nykimo – problemų. Pasaulio laukinės gamtos asociacijos teigia, kad nelaisvėje laikoma net du kartus daugiau tigrų nei jų gyvena laisvėje, nors šiuo metu jie yra prie išlikimo ribos. Sunku ir suskaičiuoti, kiek nykstančių rūšių laukinių gyvūnų yra įkalinti neteisėtose prieglaudose ir kasdien išnaudojami pramogai.

Teisėtos prieglaudos užtikrina, kad jose gyvenantys gyvūnai ten praleis visą gyvenimą. Vis dėlto, netikrose prieglaudose tiesa yra neretai slepiama – dėl netinkamų laikymo sąlygų ar turizmo sukeltų pasekmių, didelė dalis gyvūnų miršta, o per seni gyvūnai yra nužudomi arba gali būti parduodami nelegaliuose turguose dėl mėsos ar kitų vertingų kūno dalių. Pavyzdžiui, su didžiųjų kačių jaunikliais įmanoma žaisti ar fotografuotis tik kol jiems sueina 12 savaičių. Atskirti nuo motinos vos gimę, tokie jaunikliai turi itin silpną imuninę sistemą, todėl tik maža jų dalis išgyvena, o likusieji yra įkalinami narvuose ir naudojami nenatūraliam veisimui.

Jei neteisėtos prieglaudos, išnaudojančios gyvūnus turizmo tikslais, bus ir toliau taip masiškai lankomos ir remiamos, problema tik gilės. Tikėtina, kad siekiant pelno susikurs tik dar daugiau neteisėtų įstaigų, save vadinančių prieglaudomis ar rezervatais, laukiniai gyvūnai ir toliau bus perkami ir veisiami pramogai, o jų šansai išlikti ir išgyventi siaubingomis sąlygomis bėgant laikui tik mažės. Užkirsti kelią laukinių gyvūnų išnaudojimui, ypač mažiau išsivysčiusiose šalyse, yra pakankamai sudėtinga, todėl rekomenduojama iš anksto pasidomėti prieglaudos veikla, atsiliepimais internete, peržiūrėti nuotraukų galeriją ir viską vertinti sąmoningai.

Informacija paruošta Guodos Petruškevičiūtės iš VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Informacijos šaltinis: VŠĮ Gyvūnų gerovės iniciatyvos

TAIP PAT SKAITYKITE:

VOKIEČIŲ MAŽŲJŲ ŠPICŲ VADA VEISLYNE ANGELO BUČINYS

KAIP APSAUGOTI BALDUS NUO KAČIŲ?

ERKĖS BUNDA: PATARIMAI KAIP APSAUGOTI SAVO AUGINTINIUS NUO ERKIŲ PLATINAMŲ LIGŲ

KADA GERIAUSIA ATLIKTI STERILIZACIJĄ/KASTRACIJĄ KATEI/KATINUI? VETERINARO ATSAKYMAS!

GERIAUSIAS VETERINARAS JŪSŲ AUGINTINIUI. KOKS JIS?

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą