Laukinių gyvūnų naudojimas cirkuose – nauji įstatymai JAV
8 Lap, 2019

Laukinių gyvūnų naudojimas cirkuose – nauji įstatymai JAV

Geros žinios iš Junginių Amerikos Valstijų. Kalifornija uždraudė laukinių gyvūnų pasirodymus cirkuose. Ji prisijungė prie Havajų, Naujojo Džersio ir Niujorko, kur šis draudimas galiojo jau ankščiau.

Naująjį įstatymą, kurio autorius yra Ben Hueso, taip pat remia ir daugybė organizacijų, ginančių gyvūnų teises. Įstatymas įsigaliojo š. m. spalio 12 dieną, kai jį pasirašė valstijos gubernatorius Gavin Newsom. Įstatymas liečia daugelį gyvūnų, išskyrus naminius šunis, kates ir arklius, bei numato 2500 JAV dolerių baudą už kiekvieną pažeidimą. Šį įstatymą palaiko ir PETA – gyvūnų teisių organizacija „Žmonės už etišką elgesį su gyvūnais“ (angl. „People for the Ethical Treatment of Animals“), bei ADI – „Tarptautinė gyvūnų gynimo organizacija“ (angl. „Animals Defenders Organisation“). 

„Gyvūnai nėra rekvizitai, jie nėra tik priemonė linksminti žmonės ir jie neturi dalyvauti cirko pasirodymuose“, – sako PETA organizacijos direktoriaus pavaduotoja Rachel Matthews. Ji taip pat pridūrė, kad su nekantrumu laukė dienos, kai bejėgiai kupranugariai ir tigrai liausis būti cirkų vežiojami po visą Kalifornijos valstiją.

Tikimasi, kad greitai gyvūnų kančios turėtų baigtis ir likusiose JAV valstijose. Šių metų pradžioje, Kongrese buvo pristatytas įstatymo projektas, draudžiantis laukinių ir egzotinių gyvūnų pasirodymus keliaujančiuose cirkuose. Įstatymo projektas yra pavadintas TEAPSPA – „Keliaujančių egzotinių gyvūnų ir visuomenės apsaugos aktas“ (angl. „Traveling Exotic Animal and Public Safety Protection Act“). Jis turėtų papildyti gyvūnų gerovės įstatymą, kuris buvo priimtas dar 1966 metais. 

Įstatymo projekto internetinėje svetainėje yra paaiškinta, kad buvimas nelaisvėje ilgą laiką, blogos transportavimo sąlygos, laisvo judėjimo stoka gyvūnams sukelia fizines kančias, elgesio ir psichologines problemas. Labai dažnai cirko darbuotojai, norėdami suvaldyti gyvūnus, naudoja durtuvus, rimbus, elektrinius įrankius, metalinius strypus, ką galima traktuoti kaip gyvūnų kankinimą. Taip pat  TEAPSPA pamini, kad teisėsaugai sunkiai sekasi kontroliuoti klajojančius cirkus bei tinkamai užfiksuoti visus pažeidimus.  „Kongresas yra atsakingas už gyvūnų gerovės apsaugą ir visuomenės saugumą“, – teigiama svetainėje. Anot TEAPSPA, egzotinių gyvūnų pasirodymų cirkuose draudimas taip pat būtų naudingas ir ekonomiškai, nes tai būtų pigiausias šios problemos sprendimas. Kaip pavyzdys yra pateikiamas atvejis, kai 2007 – 2010 metais Žemės Ūkio ir Veterinarijos Departamentas net 42 kartus tikrino „Carson and Barnes“ cirką ir išleido apie 57246 JAV dolerius, o tai yra nemaža našta kiekvienam mokesčių mokėtojui. TEAPSPA teigimu, laukinių ir egzotinių gyvūnų pasirodymų cirkuose draudimas yra „skaidresnis, pigesnis ir lengviau vykdomas“ palyginus su ankstesniais nuostatais.

Arizonos valstiją atstovaujantys politikai Raul Grijalva ir David Shweikert remia įstatymo projektą. Prie jų prisideda ADI  įkūrėjas bei prezidentas Jan Creamer, kaip ir dar 20 kitų, gyvūnų gerovę siekiančių užtikrinti organizacijų. 

Anglų aktorius, režisierius ir vegetaras Ricky Gervais plačiai išreiškė savo paramą įstatymo projektui ir išplatino pranešimą šia tema. „Kad gyvūnai linksmintų žmones cirkuose, jų dvasia turi būti palaužta, nužudyta. Tai drasko širdį ir tai yra labai neteisinga; tai priklauso mūsų gėdingai praeičiai. TEAPSPA panaikins šią neteisybę“, –  sakė jis.

Kalbant apie ES šalių įstatymus, juose vis dažniau įtvirtinama nuostata, draudžianti jų teritorijoje rengti cirko pasirodymus, kuriuose naudojami laukiniai gyvūnai. 24 Europos valstybės turi vienokius ar kitokius apribojimus, skirtus gyvūnų išnaudojimui cirko pasirodymuose, tad belieka tikėtis, kad nauji įstatymai greitai pasieks Lietuvą bei įsigalios visoje šalyje. Apie tautos didybę ir jos moralinį progresą galime spręsti iš to, kaip ji elgiasi su gyvūnais (Mahatma Gandhi). 

Informacija paruošta Erikos Gasiul iš VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Informacijos šaltinis:
https://www.livekindly.co/wild-animal-circuses-could-soon-banned-u-s/?fbclid=IwAR3TGDHL0QyaCj31J9smwukKNZvfQXbOAc92v__ihX-AtHM-zW0JNRJS4T0

Informacijos šaltinis: VŠĮ Gyvūnų gerovės iniciatyvos

TAIP PAT SKAITYKITE:

AUGINTINIŲ APRANGA ŠALTUOJU METŲ LAIKU: SVEIKATA AR MADA?

KAČIŲ VEISLĖS: TAJŲ KATĖ (THAI) – TAIKI, MEILI, SANGVINIŠKO TIPO BŪTYBĖ

KADA GERIAUSIA ATLIKTI STERILIZACIJĄ/KASTRACIJĄ KATEI/KATINUI? VETERINARO ATSAKYMAS!

GERIAUSIAS VETERINARAS JŪSŲ AUGINTINIUI. KOKS JIS?

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą