18 Rgs, 2018

Kodėl vitaminų trūkumas augintiniams pavojingesnis nei žmonėms?

Prasidėjus žiemai imame rūpintis vitaminų atsargomis ir skiriame daugiau dėmesio šiltai aprangai. Tačiau atėjus šaltajam metų laikotarpiui didesnio dėmesio nusipelno ir mūsų augintiniai, kurie mums negali pasakyti, kaip jie jaučiasi. Veterinarijos gydytoja ir gyvūnų centro „PetCity“ veterinarijos klinikos vadovė Margarita Rukštelytė dalinasi svarbiausia informacija, kurią gyvūnų augintojams reikia žinoti atslinkus žiemai.

Žmonės, pasak veterinarijos gydytojos, greičiau pastebi vitaminų stygių savo organizme, bet jeigu netipiški simptomai atsiranda pas gyvūną, dažniausiai jam jau būna reikalinga veterinaro pagalba.

„Žmonės, skirtingai nei gyvūnai, vitaminų ir mineralinių medžiagų stygių gali pastebėti anksčiau dėl padidėjusio nuovargio, mėšlungio ar galvos svaigimo, o gyvūnams šiuos simptomus augintojai dažniausiai pastebi tada, kai jie jau būna stipriai išreikšti. Vitaminų ir mineralų stygius gali pasireikšti įvairiais simptomais – mėšlungiai, traukuliai, koordinacijos sutrikimai, šlubavimai, odos ir kailio išsausėjimas, nagų lūžinėjimas, imuniteto nusilpimas ir t.t. Bet pastebėjus, kad augintinis elgiasi ar atrodo neįprastai, reikėtų nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją ir aiškintis priežastis“, – išskiria M. Rukštelytė.

Geriausia prevencija – subalansuota mityba

Veterinarijos specialistė pastebi, kad viena dažniausiai pasitaikančių klaidų – nemokėjimas atskirti, kaip maitinti gyvūną, kai jis laikomas namuose ir kai lauke.

„Vėlyvą rudenį ir žiemą, kuomet trumpėja dienos laikas, o šeimininkai mažiau praleidžia laiko su savo augintiniais – trumpėja pasivaikščiojimų laikas, būna retesnės treniruotės – gyvūnai yra linkę priaugti viršsvorio. Norint to išvengti, rekomenduojama sumažinti maisto dozę arba pasirinkti mažiau kaloringą ėdalą“, – pataria M. Rukštelytė.

Kita vertus, kaip pastebi veterinarijos gydytoja, jei gyvūnas gyvena lauke, maisto ribojimas ar dozavimas nėra rekomenduotinas, nes padidintas kalorijų kiekis pašare jam padeda nesušalti ir prisitaikyti prie atšiauresnių oro sąlygų.

Gyvūno sveikata slypi pasirinktame maiste

Gydytoja atkreipia dėmesį ir į tai, kad tinkamai pasirinktame kokybiškame ėdale augintiniams yra ir visos jiems reikalingos maistinės medžiagos bei vitaminai, bet improvizuojant su gyvūno maistu, dėl raciono ar papildomų vitaminų būtina pasitarti su specialistais.

„Jeigu gyvūnas šeriamas aukščiausios klasės pašarais, kurie yra subalansuoti pagal augintinio fizinį aktyvumą, amžių bei praturtinti visais reikalingais vitaminais ir mineralais, papildomai duoti vitaminų augintiniams nereikia. Tačiau jei gyvūnas šeriamas namuose gamintu maistu, dėl mitybos raciono reikėtų pasitarti su veterinarijos gydytoju, kuris galės patarti, kaip apsaugoti augintinį nuo vitaminų ir mineralų trūkumo“, – pastebi veterinarijos gydytoja.

Pasak M. Rukštelytės, šaltuoju metų laiku, kai namuose įjungiamas šildymas, augintinių kailis ir oda yra linkę išsausėti, gyvūnai ima šertis, todėl patariama mėnesį prieš prasidedant šildymo sezonui kartu su maistu duoti jiems Omega riebalų rūgščių, kurios ne tik padeda pagerinti odos apsauginį barjerą ir kailį, bet ir sąnarių, virškinamojo trakto bei širdies būklę. Omega riebalų rūgščių šaltiniai yra įvairūs aliejai ir žuvų taukai, bet pastarieji turi būti išvalyti nuo taršių medžiagų.

Informacijos šaltinis:

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą