7 Vas, 2018

Ketinate įsigyti šunį ar katiną: ar suskaičiavote, kiek kainuos?

Dažnas žmogus, prieš įsigydamas augintinį – šunį ar katę – iš anksto nesusimąsto, kiek gali kainuoti gyvūno priežiūra. Deja, vis dar pasitaiko, kai dėl finansinio neatsakingumo augintiniui tenka ieškoti naujų namų, prieglaudos arba dar blogiau – gyvūnas yra tiesiog išmetamas. Kiek vidutiniškai kainuoja namuose laikyti katiną arba nedidelį šunį: nutarėme pasidomėti, kokios laukia pagrindinės išlaidos arba su kokiais netikėtais finansiniais iššūkiais galima susidurti.

Kiekvieną mėnesį – 30 Eur katino reikmėms

Vilnietis Rokas katiną augina jau kiek ilgiau nei metus. Vaikinas pamėgino paskaičiuoti, kiek maždaug eurų išleido būtinoms veterinarijos paslaugoms, kurios reikalingos, kad katinas augtų sveikas, taip pat kiek išlaidų per mėnesį sudaro ėdalas, kraikas ar žaislai. „Pats katinas nekainavo, nes paėmiau jį iš prieglaudos. Pervežimo dėžė irgi nekainavo, nes ją paskolino prieglauda, po to grąžinome. Vėliau pirkom savo, kainavo apie 10 Eur. Katino tualeto dėžė atsiėjo 5 Eur, draskyklė – 15 Eur, o guolis – 7 Eur“, – pasakojo Rokas.

Katino ėdalą ir kraiką šeimininkas perka turguje. Tokio pat ėdalą galima įsigyti ir specializuotose veterinarijos parduotuvėse, tačiau turguje jis kainuoja kone perpus pigiau. „Perku iš karto du maišus, po 800 g. Vienas kainuoja 4 Eur. Iš viso išeina 1,6 kg už 8 Eur. Perku dukart per mėnesį. Kraiką taip pat du kartus per mėnesį, jo maišas kainuoja apie 2–2,5 Eur“, – sakė katino šeimininkas. Taigi mėnesį išmaitinti katiną ir prižiūrėti jo gamtinių reikalų dėžutę Rokui kainuoja apie dvidešimt eurų.

Katino augintojas džiaugiasi, kad bent kol kas veterinarijos paslaugos taip pat neatsiėjo brangiai. „Kadangi katinas iš prieglaudos, jau buvo paskiepytas, bet reikėjo nukirminuoti ir apžiūrėti, nes jis keistai kosėjo. Bet visa apžiūra ir procedūros kainavo gal apie 15 Eur“, – pasakojo pašnekovas.

Taigi Rokas tik įsigijęs katiną išleido apytiksliai 50 Eur. Jei augintinis būtų ne iš prieglaudos, papildomai šeimininkui kainuotų trys privalomieji skiepai, kurių kaina svyruoja nuo 16 iki 20 Eur, priklausomai nuo gamintojo. Tad suma, įsigijus būtinus daiktus ir suteikus augintiniui būtinas veterinarijos paslaugas, išaugtų iki maždaug 70 Eur.

Per metus katino ėdalui ir kraikui šeimininkas išleidžia apie pustrečio šimto eurų.

Tyrimai, kainuojantys beveik tūkstantį eurų

Šunį auginantis Lukas taip pat pasidalijo savo patirtimi ir atskleidė, kiek tenka mokėti už šuns išlaikymą. Savo kalaitę Kavą šeimininkas, kaip pats sako, įsigijo už simbolinę kainą – 30 Eur. „Draugų šuo atsivedė dešimt šuniukų, visi tarpusavyje išsidalijo juos, sumokėdami po simbolinį mokestį. Brangiausiai kainuoja veterinaro paslaugos, kurios bent mano atveju yra nuolatinės. Kai gauni mažą šuniuką, iki trečio mėnesio negali vesti laukan, reikalingi trys privalomi skiepai nuo visų tų baisių virusinių ligų. Vienas skiepas litais man kainavo 70 Lt, tai dabar būtų apie 20 Eur.“

Lukui papildomai veterinarijos paslaugos kainuoja ir dėl šuns sveikatos bėdų. „Mano šuo yra alergiškas, taigi kainuoja veterinaro paslaugos ir vaistai. Bet aš sugalvojau, kaip būtų įmanoma sutaupyti, paprašiau, kad man tiesiog duotų vaistų buteliuką, jog galėčiau juos suleisti pats, nes už vaistų suleidimą klinikoj vėlgi reikia mokėti pinigus – po 20 Eur už suleidimą. Norėjo parduoti buteliuką, bet paaiškėjo, kad yra ir tabletės. Tai aš ir nupirkau tų tablečių, kurios man vietoj tų 20 Eur kainuoja po 70 Eur centų pakelis, skirtas vos ne mėnesio kursui. Apskritai norėjau daryti tyrimus, kad išsiaiškinčiau, kam šuo alergiškas, bet tokie tyrimai kainuoja 900 Eur, tai persigalvojau, nes man jau 900 Lt yra dideli pinigai“, – pasakojo Kavos šeimininkas.

Taip pat Lukas nutarė savo kalaitę „čipuoti“ – t. y. paženklinti mikroschema. „Tai kainuoja 30 Eur, jei nori viską padaryti greitai, per veterinarą, bet kadangi aš auginu vadinamosios kovinės veislės šunį – Kava yra Amerikos Stafordšyro mišrūnė, užtruko ilgiau, bet viską dariau tvarkingai, per savivaldybę, tai sumokėjau 12–13 Eur.“

„Išlaidos laikant šunį didžiulės, bet verta!“

Šuns šeimininkas paminėjo ir tai, kad jo kalaitei nuolat reikia naujų žaislų, kadangi visi greit sugraužiami. „Aišku, galėčiau nepirkti žaislų, bet man nereikia, kad šuo graužtų baldus ar dar kažką. Kadangi šuo visuomet turi su kuo žaisti, nenukenčia jokie mano daiktai. Bet tai kainuoja, bent po 20 Eur per mėnesį tai tikrai“, – sakė šuns augintojas.

Kalbėdamas apie išlaidas, skiriamas šuns ėdalui, Lukas pasakojo: „Gyvūnui augant maisto poreikis didėjo. Pradžioje pirkau pigų maistą, po 2–3 Eur už kilogramą, bet šuo nuo jo susirgo, vos nenumirė, tad teko gerokai susimokėti ir veterinarui, norint išvengt komplikacijų. Per pirmus šuns gyvenimo metus vien veterinarui sumokėjau gal 120 Eur. Po to ėmiau pirkti brangesnį maistą dideliais kiekiais – 15 kilogramų, su nuolaida iš viso išeidavo 37 Eur. Anksčiau tokio kiekio pakakdavo mėnesiui, dabar dviem, dviem su puse savaitėms. Na, tai išlaidos laikant šunį didžiulės, bet verta!“

Šuns gyvenimo pradžioje Lukas išleido apie 130 Eur, įskaičiuojant kalaitės kainą. Deja, dėl prasto ėdalo sukeltų sveikatos problemų per pirmuosius metus prisidėjo apie 120 Eur gydymui.

Dabar per metus Kavos šeimininkas išleidžia kiek daugiau nei 1000 Eur augintinės ėdalui ir žaislams. Verta pastebėti, kad nemažą dalį išlaidų (apie 25 proc.) sudaro šuns nuolat sugraužiami žaislai, vis dėlto likusi išlaidų dalis maistui ir kitoms reikmėms taip pat verta finansinių galimybių įvertinimo.

Būtinosios veterinarijos paslaugos – iki 50 Eur

Pasak Vilniuje įsikūrusios veterinarijos klinikos „Letenėlė“ gydytojos veterinarės Dianos Kazlauskaitės, tiksliai apskaičiuoti, kiek teks išleisti bent būtinoms gyvūno reikmėms, nepaprastai sunku. Svyruoja tiek skiepų, tiek kitų reikalingų priemonių kainos ir gyvūnų veislės ar svoris. Tačiau preliminariai apskaičiuoti galima. „Jei katinas sveikas ir reikia tik paskiepyti, tai prieš pirmuosius du skiepus yra duodama vaistų nuo kirminų. Tabletė nuo kirminų kainuoja 1,45 Eur, ji skirta 4 kg svoriui. Jei gyvūnas nedidelis, vienos tabletės gali pakakti ir dviem kartams. Skiepai – po 15 Eur. Šunims galioja tas pats, tik viena tabletė skirta 10 kg svoriui. Skiepų kaina tokia pati. Nebent šeimininkai nori geresnės firmos skiepų, tuomet kaina – apie 18 Eur. Pirmaisiais gyvūno gyvenimo metais turi būti du arba trys skiepai, priklauso nuo to, ar gyvūnas pirktas jau su skiepuku, ar be. Dažniausiai pasitaiko, kad skiepija dukart“, – sakė D. Kazlauskaitė.

Apsauga nuo erkių – pagal pageidavimą

Šunų apsaugai nuo erkių galima naudoti įvairias priemones – antkaklius, lašiukus ar tabletes. D. Kazlauskaitė teigia, kad tokių preparatų kainos taip pat labai skiriasi: „Kainos skiriasi priklausomai nuo to, ar tai žolinis, ar veterinarinis preparatas. Gali kainuoti nuo 3 iki 35 Eur. Žoliniai preparatai, pagaminti eterinių aliejų pagrindu, pigesni. Veterinariniai preparatai iš cheminių medžiagų kainuoja brangiau. Kainos dydis priklauso ir nuo to, ar, pavyzdžiui, antkaklis yra atsparus vandeniui, nuo jo veikimo laikotarpio, na, žodžiu, yra daug niuansų. Išlaidas apskaičiuoti sunku ir dėl to, kad prekių, skirtų gyvūnams, pasiūla labai didelė.“

Veterinarė pasakojo ir tai, kad yra atsiradusios naujos augintinių ligos, kurių vaistai brangūs. Viena tabletė gali kainuoti nuo 4 Eur. Gydyti galima ir pastomis, sirupais, priklausomai nuo ligos ir vaistų gamintojo pasirinkimo.

Pasiteiravus, ar yra nutikę tokių atvejų, kad gyvūno šeimininkai, ištikus bėdai ar pašlijus augintinio sveikatai, neišgalėjo sau leisti gydyti jo veterinarijos klinikoje dėl to, kad tai paprasčiausiai kainavo per daug, D. Kazlauskaitė patvirtino, jog tokių atvejų jos praktikoje yra buvę. „Taip, yra taip nutikę. Tuomet tenka gyvūną užmigdyti, eutanazuoti“, – pasakojo gydytoja.

Rytė Šerėnaitė, nuotrauka: pixabay.com

Informacijos šaltinis:

TAIP PAT SKAITYKITE

KAS SUDARO VEISLINIO KAČIUKO KAINĄ?

PIRMASIS LIETUVOJE GYVŪNŲ KREMATORIUMAS DURIS ATVERS JAU ŠĮ PAVASARĮ

PIRKDAMI IŠ ŠUNŲ DAUGINTOJO, PRARANDATE NE PINIGUS, O DRAUGĄ

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą