Kaunietis augina egzotinius paukščius, tarp jų – pelnęs Europos vicečempiono titulą
24 Bal, 2019

Kaunietis augina egzotinius paukščius, tarp jų – pelnęs Europos vicečempiono titulą

Egzotinius naminius paukščius veisiantis ir auginantis kaunietis savo augintinių kiaušinių Velykoms nedažys, nevirs ir nedės ant stalo. Verslininkui tai būtų per didelė prabanga.

Iš tiesų, kokia prasmė būtų šveisti kiaušinienę iš jokiomis ypatingomis skonio ir naudingumo savybėmis nepasižyminčių, maždaug putpelės dydžio kiaušinių, žinant, kad vienas toks kiaušinėlis kainuoja apie 2 eurus? Miesto pakraštyje, vaizdingame Neries slėnyje, įsikūręs 50 metų Egidijus Grybas veisia ir augina bantamines vištas, Lietuvoje dar mažai žinomus dekoratyvinius paukščius. Tai – nykštukiniai (mažo ūgio) dekoratyviniai paukščiai, pasižymintys plunksnų grožiu, savita išvaizda.

Seramų veislės paukščiai – vieni brangiausių. Jų pora kainuoja apie 200 eurų.
Seramų veislės paukščiai – vieni brangiausių. Jų pora kainuoja apie 200 eurų.

Kuklus vicečempionas

Bantaminių vištų yra dešimtys rūšių, o E.Grybo paukštidėje kudakuoja trijų rūšių paukščiai: margaspalviai ir balti seramų, trumpakojai japonų šabo ir elegantiški anglų sebraitų veislių sparnuočiai. „Ko čia tupi toks išgveręs? Nagi, pasitempk, išpūsk krūtinę!“ – tarsi šuniuką seramų veislės gaidį juokais dresavo E.Grybas. Kaunietis paaiškino, kad pavasariop bantaminiai, kaip ir daugelio kitų veislių, paukščiai būna nusišėrę, netekę „prekinės išvaizdos“, todėl ankstyvą pavasarį paukščių augintojai ir veisėjai vengia juos vežti į parodas. Bet E.Grybo paukštidėje gyvena dekoratyvinių sparnuočių pasaulio įžymybė – pernai Danijoje tarptautinėje parodoje antrąją vietą pelnęs šabo veislės gaidukas. Šįkart jis buvo kukliai nulindęs į kampą ir labai jau nenoriai sutiko pozuoti nuotraukai, nors bantaminiai paukščiai bailumu nepasižymi.

Svajonė – visai juodas gaidys

E.Grybas sakė, kad labiausiai vertinami bantaminiai gaidžiai, kurie moka išpūsti krūtinę ir daro kovingo gaidžio įspūdį. Nors šios rūšies dekoratyviniai sparnuočiai nėra agresyvūs, E.Grybo paukštidėje apskritai nėra kovinių gaidžių. E.Grybas užsibrėžęs tikslą išveisti visiškai juodos, be jokių priemaišų, spalvos šabo vištas. Palyginkime: paauglystėje turbūt daugelis skaitėme Alexandre’o Dumas romaną „Juodoji tulpė“, kur pasakojama apie jaunuolį, pasišovusį paaukoti net gyvybę, kad išvestų juodos spalvos žiedus skleidžiančią tulpę.

E.Grybas gyvybės dėl juodaspalvių vištų aukoti neketina, bet pomėgiui veisti dekoratyvinius paukščius labai atsidavęs ir prisipažįsta ne visada sulaukiantis aplinkinių supratimo. Bantaminių paukščių pora, višta ir gaidys, kainuoja 150–200 eurų. „Bet tai tik sparnuočių poros kaina. O juk dar susidaro išlaidos viešbučiams, bilietams – tik dėl vienos poros paukščių, jei veislė sudomina, galiu trenktis į Lenkiją, Daniją ar net Ispaniją.

Mes, paukštininkai, turbūt esame kuoktelėję, bet nesigailiu atsidavęs šiam pomėgiui“, – juokdamasis prisipažino E.Grybas Ką gi, paukštininkai ne mažiau kuoktelėję nei kolekcininkai, tačiau be jų pasaulis būtų skurdesnis. Šiuo konkrečiu atveju – nebūtų dekoratyvinių vištų. Bantaminiai paukščiai kainuoja brangiai, bet auginti juos nėra labai sudėtinga. Tiesa, reikia švarios ir šiltos paukštidės. E.Grybas prisipažino, kad jam plaukai piestu pasistojo sužinojus, kiek teks pakloti už vištidės šildymą. Viščiukai taip pat perimi specialioje dėžėje, į kurią srūva šiluma.

Maistui bantaminiai paukščiai neišrankūs, lesa tą patį kaip ir paprastos vištos.
Maistui bantaminiai paukščiai neišrankūs, lesa tą patį kaip ir paprastos vištos.

Sekioja, kaip šuneliai

Bantaminiai paukščiai kilę iš Malaizijos ir Indonezijos, bet jau senokai išveista atšiauresniam europietiškam klimatui atsparių veislių. Maistui bantaminiai paukščiai neišrankūs, lesa tą patį lesalą kaip ir paprastos lietuviškos vištos, daugiausia – grūdus. Bet kokia iš šių prabangių paukščių nauda? Pirmiausia – jų grožis. Psichologai nustatė, kad bendrauti su mielais, spalvingais paukščiais naudinga vaikams, ypač turintiems psichologinių problemų. „Ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems smagu, kai bantaminiai paukščiai pripranta prie šeimininko ir sekioja iš paskos tarsi ištikimi šuneliai“, – šypsojosi retų veislių paukščių augintojas.

Ne blogiau už kates gaudo peles

Skaičiuojant kartu didžiąsias ir nykštukines įvairių spalvų ir atspalvių vištas Lietuvoje auginama apie 200 veislių veislinių vištų. Jų veislės yra dviejų tipų – mums įprasto dydžio ir bantaminės, t.y. sumažinto dydžio, nykštukinės vištos. Dekoratyvinių vištų yra daugiau nei 25 veislės. Net tos, kurios laikomos mėsinėmis, tokios kaip bantaminiai, kochinchinai, faverolės, dėl savo grožio ir nedidelio išplitimo gali būti laikomos dekoratyviniais paukščiais. Dar viena įdomi egzotinė veislė – naujieji anglų peštukai. Jie lyg katės – uoliai gaudo peles. Ir tai naudinga dėl dviejų dalykų: naikina graužikus, o vištos, sulesusios peles, gauna joms būtinų gyvulinės kilmės baltymų. Parengta pagal Lietuvos veislinių paukščių augintojų asociacijos informaciją.

Artūras Jančys „Laikinoji sostinė“ „Lietuvos rytas“

Informacijos šaltinis: lrytas.lt

https://www.lrytas.lt/

TAIP PAT SKAITYKITE:

ERKĖS BUNDA: PATARIMAI KAIP APSAUGOTI SAVO AUGINTINIUS NUO ERKIŲ PLATINAMŲ LIGŲ

KAČIŲ VEISLĖS: TAJŲ KATĖ (THAI) – TAIKI, MEILI, SANGVINIŠKO TIPO BŪTYBĖ

GELTONAS KASPINAS ANT PAVADĖLIO – KĄ JIS REIŠKIA IR KAIP ELGTIS ŠALIA TAIP PAŽYMĖTO GYVŪNO

GERIAUSIAS VETERINARAS JŪSŲ AUGINTINIUI. KOKS JIS?

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą