14 Lap, 2018

Katė ar šuo: kaip pasirinkti?

Katės ir šunys yra tituluojami populiariausiais naminiais gyvūnais. Nors pasirinkimą tarp katės ir šuns dažniausiai nulemia asmeninės simpatijos, dalinamės keletu įžvalgų, kurios padės apmąstyti šių augintinių privalumus ir trūkumus.

Draugiškas aktyvaus laisvalaikio draugas vs. išmintinga ir gracinga vienišė

Ši kačių ir šunų skirtis egzistuoja dėl jų prigimties. Šunys nuo seno buvo kompanijos ieškantys gyvūnai, kuriems reikia kitų šunų arba žmogaus draugijos. Tuo tarpu katės neturi kolektyvinės elgsenos savybių – jos sėkmingai gali būti vienos ir vienatvei neretai teikia pirmenybę. Nors katės yra linkę į vienatvę, klaidinga būtų manyti, kad katėms nereikia žmogaus dėmesio. Dėmesiui jos yra reiklios ir murkimu ar kniaukimu moka gudriai jo išsireikalauti.

Tiesa, dėmesį katės ir šunys supranta kitaip. Katės mėgaujasi pasyviai išreiškiamu šeimininko dėmesiu, kai šeimininkas ją glosto ar duoda jai žaislą. Dėmesys, kurio reikia šunims, yra susijęs su aktyvumu: kitaip sakant, šuo norės, kad šeimininkas kartu su juo žaistų, vaikščiotų, bėgiotų. Be to, žmogaus kompanijos šuniui reikės dažniau ir daugiau nei katei. Todėl, renkantis tarp katės ir šuns, pravartu apsvarstyti, kokio augintinio norite. Šis pasirinkimas neretai susijęs su žmogaus charakteriu ir laisvalaikio praleidimo formomis. Pasyvų laisvalaikį mėgstantiems žmonėms puikiai tinka katės. Aktyvaus laisvalaikio mėgėjams patartina rinktis šunis.

Erdvė ir laikas: daugiau vs. mažiau

Egzistuoja keletas objektyvių kriterijų, galvojant apie katės ir šuns privalumus bei trūkumus. Tai yra laikas ir erdvė. Manoma, kad jei katei paliekama pakankamai maisto, ji, palikta viena namuose, sėkmingai išbūti gali daugmaž penkias paras ir toks buvimas nesukels katei didžiulio diskomforto. Todėl dieną praleisti namuose, laukiant iš darbo sugrįžtančio šeimininko, katei bus vieni juokai. Maža to, katėms nereikia didelių erdvių – jos sėkmingai gyvena ir mažuose butuose.

Nors laiko reikalauja tiek šunų, tiek kačių priežiūra, nes būtina juos socializuoti, pasirūpinti jų mityba, kailio priežiūra, periodiškai lankytis pas veterinarą, vis tik šunų priežiūra reikalauja daugiau dėmesio. Šiuos keturkojus būtina vedžioti, nepatartina kankinti šuns jį ilgą laiką paliekant vieną ir neišvedant jo į lauką.

O itin ankšta gyvenamoji erdvė šuniui gali sukelti diskomfortą ir išprovokuoti antsvorio, sąnarių ir kitas sveikatos problemas, susijusias su judėjimo ir aktyvumo stoka. Renkantis tarp katės ir šuns, patartina objektyviai įvertinti laiko galimybes ir sąlygas bent du kartus per dieną išvesti šunį į lauką. Svarbu atsižvelgti ir į gyvenamąją erdvę bei jos dydį.

Dresavimas: lengviau vs. sudėtingiau

Pripažįstama, kad šunys yra lengviau dresuojami. Tai lemia prigimtinės šuns savybės: šuo nuo seno buvo pratęs sekti paskui gaujos lyderį. Prijaukinus keturkojus, jie ėmė sekti žmogaus komandas. Be to, šuo yra pajėgus atsiminti ir įsiminti skirtingus intonacinius derinius, kuriuos jam sako žmogus. Žinoma, reikėtų įvertinti ir tai, jog kai kurių veislių šunis savarankiškai išdresuoti labai sudėtinga. Todėl vertėtų atsižvelgti į papildomų išlaidų ir laiko, kurio gali pareikalauti dresavimas, tikimybę.

Kates dresuoti galima, tačiau dresavimui jos įprastai pasiduoda kiek sudėtingiau. Beje, užsiimant kačių auklėjimu, rekomenduojama pagrindinį dėmesį sutelkti į ribojimus: katei labai svarbu suprasti, kas, kur ir kada jai galima, o kas negalima. Vis tik yra vienas dalykas, kurį katės išmoksta greičiau. Tai yra gamtinių reikalų atlikimo klausimas.

Katėms dažniausiai prireikia vos kelių parodymų, kur yra jų dėžutė, kai kuriais atvejais pakanka dėžutę parodyti vos vieną kartą ir katė puikiai žino, kur ji turi atlikti gamtinius reikalus. Maži šuniukai šiuo klausimu problematiškesni. Šunų pripratinimas atlikti gamtinius reikalus lauke reikalauja daugiau šeimininko pastangų ir užima daugiau laiko.

Rūpestis ir išlaidos

Nepriklausomai nuo to, kokį gyvūną pasirinksite, jo priežiūra reikalaus dėmesio, atidaus rūpesčio ir, žinoma, išlaidų, skiriamų maistui, kailio priežiūrai, veterinaro paslaugoms ir kitiems augintiniui būtiniems dalykams. Taip pat svarbu atsiminti, kad egzistuoja didelė kačių ir šunų veislių įvairovė, o kiekviena veislė pasižymi konkrečiomis ypatybėmis ir charakterio savybėms. Kitaip sakant, tai reiškia, kad labai judrūs yra tikrai nevisi šunys ir tikrai nevisos katės yra meilios vienišės. Todėl, ieškant tinkamiausio augintinio, labai svarbu pasidomėti ir konkrečios veislės charakteristikomis.

Informacijos šaltinis: lrytas.lt

https://www.lrytas.lt/

TAIP PAT SKAITYKITE:

GERIAUSIAS VETERINARAS JŪSŲ AUGINTINIUI. KOKS JIS?

KADA GERIAUSIA ATLIKTI STERILIZACIJĄ/KASTRACIJĄ KATEI/KATINUI? VETERINARO ATSAKYMAS!

KAIP IŠSIRINKTI TINKAMIAUSIĄ VETERINARIJOS KLINIKĄ SAVO AUGINTINIUI?

ŠUNŲ VEISLĖS: AMERIKIEČIŲ STAFORDŠYRO TERJERAS (AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER) – ATKAKLUS, STIPRIOS VALIOS, IŠTIKIMAS DRAUGAS

KAČIŲ VEISLĖS: KURILŲ BOBTEILAI (KURILIAN BOBTAIL) – TAI ŠUO IR KATĖ VIENAME

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą