30 Lap, 2017

Kasdieninė akvariumo priežiūra. Ką būtina žinoti kiekvienam, turinčiam akvariumą.

Akvariumas – tai mažas povandeninis pasaulis mūsų namuose, kuris padės atsipalaiduoti po sunkios darbo dienos, užhipnotizuos ramuma, nuramins verkiantį vaiką… Šį nuostabų mažą pasaulį kiekvienas įsirengiame skirtingai.

Kaip teisingai jį įsirengti ir prižiūrėti, kokios pagrindinės iškylančios problemos ir klausimai? Ypatingai didelis kiekis informacijos apie akvariumistiką yra internete ir forumuose. Dalis informacijos yra naudingos, bet nemaža dalis surašyta tokių žmonių, kad kyla klausimas ar jie išvis turi akvariumą, o jeigu turi, tai vargšės žuvelės… Remiantis ilgamete sukaupta patirtimi, punktuose žemiau pateikėme tai, kas turėtų padėti pradedantiesiems akvariumistams.

Kasdieninė priežiūra

Apšvietimas. Kaip ir gamtoje, akvariume apšvietimas turėtų būti įjungtas 12 valandų per parą. Galima į pagalbą pasitelkti programuojamus laikmačius (mechaniniai patys geriausi). Taip pat dienos metu galima užprogramuoti laikmatį, kad išjungtų šviesą valandai. Tai neįtakoja augalų augimo ar žuvų dienotvarkės, o stabdo dumblių susidarymą.

Įranga. Filtras ir šildytuvas turi būti įjungti 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. Išjungiame tik tada, kai valome akvariumą ir krenta vandens lygis arba kai plauname filtrą. Išplovę filtrą prieš įjungiant dar pakraipykime jį įvairiomis kryptimis po vandeniu, kad užsipildytu vandeniu. Oro pompos valymo metu ar krentant vandens lygiui galime ir neišjungti, ji dirba išorėje, vandens lygis visiškai nėra svarbus.

Valymas. Valymo dažnumas priklauso nuo žuvų kiekio akvariume. Paprastai valoma specialaus nusiurbėjo pagalba 1 kartą per savaitę. Juo nuo dugno nusiurbiama 20% vandens. Taip pašalinama didžioji dalis žuvų išmatų, maisto liekanų, augalų, nukritusių lapelių. Trūkstamą kiekį kompensuojame vandeniu iš krano, tik pažiūrime, kad jis būtų panašios temperatūros, kaip ir vanduo akvariume. Pagal litražą įpilame ir gerųjų bakterijų. Valant/siurbiant akvariumą krenta vandens lygis, todėl prieš pradedant siurbti, išjungiame iš rozetės filtrą ir šildytuvą. Apšvietimą ir oro pompą galime palikti įjungtus. Filtro kempinę valome taip pat kartą per savaitę. Pageidautina, kad tarp filtro valymo ir dugno siurbimo būtų 3 dienų tarpas. Jeigu filtrą valysime tą pačią dieną, tai plaukime kempinę kibire, kuriame yra nusiurbtas akvariumo vanduo. Neplaukime kempinės po tekančio vandens srove, išplausime per daug ten įsikūrusių gerųjų bakterijų.

Žuvų parinkimas. Perkant žuvis pasidomėkite, ar jos sugyvens vienos su kitomis. Žinokite turimų žuvų veisles, pasiskaitykite kokio dydžio jos užauga. Reikia turėti žuvų sanitarų: ancitrusai – dugniniai šamai padės valyti akvariumo sieneles, dekoracijas, akmenėlius nuo susidarančių glitėsių bei kai kurių rūšių dumblių. Nepamirškime, kad jie auga iki 10-13 cm (50L akvariumui rekomenduočiau 1vnt; 100L – 2vnt; 200L – 3vnt). Šiuos šamus teks papildomai maitinti šamų tabletėmis, kadangi jiems neužteks susidarančių dumblių. Koridorai – renka į akvariumo dugną nukritusio maisto likučius. Priklausomai nuo veislės, jie užauga iki 3-5cm, laikomi būreliais (3vnt – 50L akvariume, 4 ar 5vnt – 100L). Visas kitas žuvis rinkitės kokias tik norite. Neperkraukite žuvimis akvariumo, dažniausiai jas perkame jaunas, o kai po pusmečio visos suauga, joms tampa ankšta. Jeigu visai pasimetėte kiek žuvų yra ne per daug, pabandykite paskaičiuoti 1cm žuvies = 1L akvariumo vandens.

Žuvų transportavimas. Žuvelių pervežimui iš vienos vietos į kitą naudokime plastikinius tam skirtus maišelius, juose žuvys neapsidaužys į kietas sieneles, lyginant su stiklainiuku. Jeigu lauke ne 24-30 laipsnių, tai žuvis turime įsidėti ten, kur joms būtų šilta, kad per visą kelionę kiek įmanoma mažiau atšaltų vanduo. Žuvų maišelyje yra 0,5-1,5L vandens, priklausomai nuo maišelio dydžio, tai labai maža talpa, kuri gali labai greitai atvėsti. Žuvims PER PARĄ galima mažinti temperatūrą tik 2 laipsniais, o maišelyje, jeigu nepridengsime, ji nukris žaibišku greičiu. Gaudymas, transportavimas ir atėjimas į naują akvariumą žuviai jau yra stresas, nepridėkime jai ir jos draugėms,akvariumo senbuvėms, dar vienos bėdos – ligos nuo sušalimo. Transportuoti žuvis galime užsikišę maišelį už striukės, kuo arčiau kūno, taip pat įdėję į įvairius šaltkrepšius, ar pintinę su antklode, į kurią įvyniojame žuvis. Pasiėmę žuvis važiuojame tiesiai namo, kad joms nepritrūktų deguonies. Jeigu planuojate kelyje išbūti daugiau kaip valandą, informuokite žuvų pardavėją, kad iš baliono įpūstų deguonies arba įdėtų deguonies tabletę. Taip galėsite prailginti žuvų kelionę.

Kaip paleisti žuvis į akvariumą – pratinimas. Žuvys ypatingai nemėgsta akvariumo vandens parametrų pasikeitimo, ir nesvarbu, ar jie staigiai pasikeičia į blogąją ar į gerąją pusę. Jos pripranta prie vandens, kuriame gyvena ir kai nusipirkę parsinešame namo, geriau būtų nedaryti joms šoko staigiai įleidžiant į akvariumą, o po truputėlį pripratinti. Užrištą maišelį su žuvytėmis įmerkiame į savo akvariumą. Taip vienodiname temperatūrą. Kas 5 minutės į maišelį su žuvytėmis įpilame po puodelį vandens. Ir taip kokius 4 kartus. Po ketvirto karto galime leisti žuvis į akvariumą. Ar galima supilti maišelio vandenį į akvariumą? Jeigu bijome ligos, kuri galėjo būti jų ankstesniame akvariume, tai bet kokiu atveju ją atsinešime, jeigu ir nepilsime vandens, nes ji jau bus ant naujų žuvų (arba naujose žuvyse), taigi, galime pilti su visu vandeniu.

Žuvų karantinavimas. Parsinešus naujas žuvis jos gali atrodyti visiškai sveikos, bet nuo užsikrėtimo iki ligos matomų požymių gali praeiti 2-3 dienos arba savaitė. Todėl būtų nuostabu, jeigu kiekvienas naujai įsigytas žuvis savaitę palaikytume karantine t.y. mažesniame akvariume. Jeigu per savaitę pasirodys ligos simptomai, tame pačiame akvariume ir bus atliekamas gydymas, neperkelsime ligos į bendrą akvariumą. Reikalinga įranga karantino akvariumui: nedidukas akvariumas 10-30L, šildytuvas 25W, mažas filtriukas arba oro kompresorius. Bei kažkas, kuom galėtume pridengti akvariumą, jeigu naujos žuvys užsimanytų pašokinėti. Tam galima paimti stiklo gabalą, medinę plokštę ar kitą panašų daiktą.

Žuvų maitinimas. Žuvų maistas gali būti sausas (granulės, dribsniai, džiovinti gyviai), įvairus šaldytas (matyliai/uodo trūklio lervos, dafnijos, ciklopai, artemijos), taip pat gyvas. Pastarojo nerekomenduoju, geriau rinktis termiškai apdorotą, kad išvengti ligų, kurias gali atnešti neapdorotas gyvas maistas. Žuvelių racionas turėtų būti kiek galima įvairesnis, kad gautų visų reikalingų vitaminų ir mikroelementų. Vienodas maistas gali iššaukti žarnyno ligas. Suaugusias žuvis maitiname kartą per dieną, jaunas keletą kartų. Maisto kiekis duodamas toks, kad viską suėstų, maistas nekristų ant dugno. Neperšerkime ir neapsigaukime – jos visada atrodo alkanos. Geriau maitinti du kartus per dieną po mažiau, nei vieną kartą gausiai. Kai kurie akvariumo šamai (visi “čiulpikai”) yra vegetarai, maitiname specialiu dugninėms žuvims pritaikytu maistu – augaliniu pagrindu pagamintomis kietomis tabletėmis. Kiti šamai: koridoraitarakataisynodončiaibotijos ir kiti.

Daržovės akvariume. Tikriausiai teko girdėti, kad yra atvejų, kai žuvims buvo duodama agurko ar kitų daržovių. Kas jas valgo ir kam to reikia? Visi “čiulpikai” (ancitrusaiotocinclusai, trintukai) yra vegetarai ir jiems pamaloninti kartais duodame ne tablečių, o žalio maisto: agurko ar cukinijos griežinėlį, kai kas duoda virtos morkos ar plikytos salotos lapą. Renkant daržoves akvariumo gyventojams, geriau būtų naudoti ekologiškas, su kuo mažiau chemikalų, t.y. geriausiai tinka savo sodo gėrybės. Nulupame agurką, atpjauname centimetro griežinėlį ir persmeigę per kraštelį šakute metame į akvariumą. Vienas pats agurkas neskęs, todėl pasitelkėme skęstantį daiktą. Žuvys išvalgys tik minkštąją dalį, viduriuką, paskui eis link kraštų. Daržovę akvariume galime laikyti iki 12val.

Už informaciją dėkojame: www.akva-prekes.lt

TAIP PAT SKAITYKITE:

KATĖ DRASKO BALDUS? PATARIMAI KAIP TO IŠVENGTI

9 IŠSKIRTINĖS ŠUNŲ VEISLĖS, KURIAS PAMILSITE IŠKART!

KAIP IŠSIRINKTI TINKAMIAUSIĄ VETERINARIJOS KLINIKĄ SAVO AUGINTINIUI?

AUGINTINIS MAŽAME BUTE. KAIP SUTAUPYTI VIETOS IR SUTEIKTI GYVŪNUI KOMFORTĄ

Tavogyvunas.lt

1 komentaras

  1. Anonimas
    says:

    Sveiki aš turiu zuviciu bet nesuprantu jos valgo vieną kitą maistą duodu po truputi kas dieną o vandenį keičia kas savaitę kas gali būti

Palikti komentarą