Kaip namus suranda naminiai balandžiai
7 Bir, 2018

Kaip namus suranda naminiai balandžiai?

Šiandien sunku pasakyti, kada į Lietuvą buvo atgabenti pirmieji naminiai balandžiai. Taip pat sudėtinga paaiškinti, kodėl yra tiek daug šių paukščių veislių, kas jas išvedė, kodėl, kokiais tikslais ir pan. Teigiama, kad jie galėjo būti įvežti per Karaliaučių į Prūsiją, Sūduvą ir Šiaurės Lenkiją, Nemunu į Kauną ir Vidurio Lietuvą. Aišku tik viena, kad likę be kompiuterių, interneto, mobiliųjų ar laidinių telefonų bei kitų ryšio priemonių, turėtume laikyti naminius balandžius, dar vadinamus pašto arba sportiniais karveliais.

Kaunietis balandininkas Linas Petraška pasakoja, kad pašto balandžių istorinė reikšmė labai didelė, nes tai buvo pirmoji „komunikacijos priemonė“. Jie net buvo apdovanojami medaliais per įvairius karus ir olimpiadas.

„Kai neturėjome interneto, telefonų, šie balandžiai nešiojo laiškus ir skleidė žinias. Visose graikų olimpiadose pirmieji žinias apie nugalėtojus po kitas pasaulio šalis pranešdavo pašto balandžiai“, – sako balandininkas.

Kaip jie to išmoksta? L. Petraškos teigimu, mokslininkai yra atlikę daug tyrimų su balandžiais. Nustatyti keli būdai, kaip pašto balandis orientuojasi erdvėje. Labai svarbūs orientyrai yra saulė, Žemės magnetinis laukas ir paukščio snapelyje, vadinamosiose vaškinėse, esanti medžiaga, savo struktūra labai panaši į geležį. Tai lyg tam tikras kompasas. Pasak balandininko, nemažą reikšmę turi ir balandžių uoslė. Nustatyta, kad baigiamajame kelionės etape šių paukščių orientaciją lemia uoslė.

„Balandžių komunikacija pagrįsta bendradarbiavimu. Kraštai taip pat privalo turėti balandžių, ir keičiantis jie lengvai suranda savo arba savo protėvių vietas“, – sako L. Petraška.

Ar sudėtinga balandžius auginti ir kur jiems geriausia gyventi? Linas Petraška pasakoja, kad balandžiams kaip ir kitiems augintiniams reikia priežiūros, įvairių vitaminų, kartais būtina ir skiepyti, tačiau reikiamai juos prižiūrint didelių problemų nekyla. Balandžius geriausia auginti užmiestyje. Jie gyvena specialiose balandinėse, dažniausiai poromis. Tai nėra uždaros patalpos, paukščiai turi voljerą, kuriame vaikščioja, o šiaip jie nuolat išleidžiami paskraidyti.

„Balandžių auginimas yra tik pomėgis, tačiau didžiausias džiaugsmas – kai paukštelis, paleistas visai nežinomoje vietoje, grįžta namo. Teko matyti, kai stipriai lyjant jie šlaput šlaputėliai parskrenda ir beveik nukrenta ant stogo, o į balandinę jau tik įtipena“, – linksmai pasakoja balandininkas. „Kaip ir kiekvienas naminis gyvūnas, balandis labai įpranta prie savo namų ir kitoje vietoje jis nelabai gyventų“.

Esant geroms gyvenimo sąlygoms, L. Petraškos teigimu, balandžių patelės pavasarį deda kiaušinius. Paprastai padeda du kiaušinukus, tačiau tai gali daryti net penkis kartus. Vadinasi, viena patelė gali išperėti net iki dešimties balandžiukų. „Tačiau reguliuojame, kad šis procesas vyktų tik du kartus per metus, nes patelės gali nusilpti. Tai labai jaukūs ir mieli paukščiai. Jie pažįsta savo šeimininką, pasižymi labai dideliu raminamuoju poveikiu. Tai yra pomėgis, o ne verslas. Balandininkai keičiasi balandžiais, jų veislėmis, dalyvauja parodose, ir tai teikia didelį džiaugsmą“, – sako L. Petraška. Viena didžiausių balandžių augintojų yra Lenkija. Ten rengiamos olimpiados, kuriose dalyvauja daugelio šalių balandininkai su įvairių veislių balandžiais.

Balandžiai buvo žinomi ir auginami prieš daugiau nei keturis tūkstančius metų. Per visus amžius žmogus į balandžius yra investavęs labai daug savo svajonių, fantazijų ir labai kruopštaus darbo. Raminančiai burkuojantys paukščiai teikia ramybę ir, pasak balandininko Lino Petraškos, Afrikoje balandžiai kartais naudojami duomenų perdavimui. Ir, beje, lenkia kompiuterį!

„EKO redakcija“

Tavogyvunas.lt

1 komentaras

  1. Anonimas
    says:

    na ne tai tersus paukscei ligu nesiotojai,ir tersiotojai.nors jie sakoma kad yra taikos paukstis bet jis man vistiek ne prie sirdies,terse aplinka.vienas kaiminas turi negalim apsigynti nuo ju.sedi ant stogo ir palangiu ir terse visur.man jie ne patinka.kas is ju.kad paskraido ar paburkoja.nesamone,laikyt tokes nevalas.

Palikti komentarą