21 Gru, 2017

Kaip elgtis su kačiuku, kuris nuo mamos buvo atskirtas per anksti?

Neretai pirkdami kačiuką, iki galo nepasidomime, kada jis gali būti atskirtas nuo mamos, kada jam turi būti atlikta vakcinacija ir kitos privalomos procedūros. Parsivežus kačiuką namo, visa šeima labai džiaugiasi, tačiau po keleto dienų prasideda bėdos. Oficialūs veislynai niekada neparduos kačiuko nepaskiepyto ir per anksti paimto nuo mamos. Tačiau dažnai taupydami pinigėlius susirandame nelegalius veisėjus, kuriems visiškai nerūpi gyvūno gerovė, o tik kuo greičiau jį parduoti.

Taigi, naujuose namuose neskiepytas ir per anksti nuo mamos atskirtas kačiukas sunegaluoja. Pakeitus aplinką, mažojo keturkojo organizmas, kuris visai neturi imuniteto, jautriai sureaguoja į svetimos aplinkos bakterijas. Pradeda neėsti, negerti vandens, atlikti gamtinius reikalus ne vietoje ar viduriuoti. Taip pat akimirksniu gyvūną užpuola įvairios ligos. Viena iš pagrindinių ligų, su kuria jau galite atsivežti gyvūną namo – ausų erkutės.

Ausų erkutės yra mažučiai į krabus panašūs parazitai, kurie užgrobia kačių ausų kanalus ir išorinę ausies dalį. Negydant ausų erkučių tai gali tapti skausminga ir sukelti dalinį arba visišką katės kurtumą. Ausų erkutės katei kelia labai daug nepatogumų.

Požymiai, kad užpuolė ausų erkutės:

1. Nenormaliai intensyvus ausų kasymasis.
2. Šviežias arba sudžiūvęs kraujas ausies kanale, panašus į kavos tirščius. Taip pat galite pastebėti baltų dėmelių: tai ir yra erkutės.
3. Intensyvus galvos purtymas.
4. Galvos svaigimas, pusiausvyros praradimas.
5. Vaizdas, lyg katė pakreipus galvą į šoną, nuleista viena ausis.
6. Prilenktos ausys ir /arba nemalonios išvaizdos išskyros ausyse.

Dalinamės patarimais, kuriuos būtina perskaityti prieš perkant kačiuką. Tačiau jeigu taip nutiko, kad gyvūną jau turite, ši svarbi informacija padės susitvarkyti su jo sveikata.

Reikėtų nepamiršti, kad tik vyresnis nei trijų mėnesių gyvūnas gali būti pilnai paskiepytas ir pasiruošęs palikti savo mamą. Higienos įgūdžiai pradeda formuotis būtent kačiukui dar gyvenant kartu su kate-mama, ir jam sulaukus apie 1,5–2 mėn. amžiaus. Taigi, išplėšdami jį iš lizdo tuo metu jūs rizikuojate nuolat susidurti su netinkamu katino elgesiu, kuris erzins ir neleis jums patirti begalinio gyvūno auginimo džiaugsmo.

Paprastai žmonės, kurie jums drįsta parduoti iki 3 mėn. nesuaugusius kačiukus, greičiausiai mąsto tik apie finansinę naudą, jie neinvestuoja į savo augintinių (katės-mamos ir jos mažylių) sveikatą ir niekada nebus suinteresuoti jums pasiūlyti sveiko ir stipraus gyvūno. Kodėl? Nes visa tai – papildomos išlaidos!

Kačiukai pradeda valgyti kietą maistą jau būdami 1,5 mėn. amžiaus. Ir kuo labiau auga, tuo daugiau jo suvalgo. O jei gimė 4-5 mažyliai? Taigi, nelegaliam veisėjui tai papildomos ir nemažos išlaidos. Prisideda kraiko pirkimas ir nuolatinė priežiūra – štai pagrindinė priežastis, kodėl dažnai parduodami labai jauni kačiukai ir kodėl oficialiuose veislynuose kainos yra didelės.

Dviejų mėnesių sulaukusius kačiukus reikia nukirminti, vėliau, po savaitės, juos paskiepyti, tada viską kartoti sulaukus 3 mėnesių. Įsigijus jaunesnį nei 3mėn. kačiuką, Jums visas šias procedūras reikės atlikti patiems.

Skiepai

Net jei nėra nusiskundimų, kartą per metus reikia pasirodyti skiepams ir kartu apžiūrai. Maži kačiukai gauna du skiepus – pirmą be pasiutligės, vadinamąjį mažų kačiukų skiepą, kitą po mėnesio, jau pilną. Skiepus reikia kasmet atnaujinti. Nors katė ir neleidžiama į lauką, galima virusą parnešti pačiam, arba neplanuotai atvyks kitas katinas, ir net nesirgdamas jis gali būti ligos nešiotojas.

Visas ne veislynuose veisiamas kates, reikia sterilizuoti/kastruoti, nebent dėl kokių sveikatos problemų veterinaras rekomenduoja kitaip. Nereikia laukti jokios „pirmos rujos“ ar tuo labiau „pirmos vados“. Katytės gali pradėti rujoti jau 6 mėn., tokio amžiaus jau galima atlikti sterilizaciją. Katinėliams, jei nebijote, kad pradės žymėti, galima kastraciją atlikti vėliau, tačiau būtinai iki metų, kad nepavėlintumėt; šiais laikais sveikiems gyvūnams sterilizacija/kastracija gali būti atlikta jau nuo 4 mėn. amžiaus. Tai yra gana individualu, ir priklauso nuo katinėlio subrendimo. Paprastai patinui optimalu 7-8 mėn., kai jau panašus darosi į katiną.

Deja, kačiukai, kurie parduodami per anksti, ir ateityje gali turėti sveikatos negalavimų. Sunegalavus naujam mažam augintiniui, skubiai vežame jį pas veterinarą. Žinoma, dauguma ligų yra pagydomos. Pasveikęs, sustiprėjęs kačiukas nukirminamas, paskiepijamas ir gali džiaugsmingai keliauti namo. Tačiau, tokiems kačiukams vizitas pas veterinarą tikrai ne paskutinis. Neretai, kelių metų bėgyje, gali išryškėti ligos, kurios būtent atsidaro dėl per ankstyvo atskyrimo ir nepaskiepyto gyvūno pervežimo į kitą aplinką.

Vienintelis patarimas – labai gerai pasidomėkite kur žadate pirkti kačiuką, koks jo amžius ir kokias procedūras jis jau turėjęs. Tik oficialus veislynas Jums pateiks gyvūno pasą ir visą reikiamą informaciją apie gyvūną.

Jeigu visgi nusprendėte įsigyti naują šeimos narį, pasidairykite veislynų sąraše:  VEISLYNAI

www.tavogyvunas.lt Visos teisės saugomos. Be raštiško leidimo, straipsnius perpublikuoti draudžiama.

Tavogyvunas.lt

1 komentaras

  1. Anonimas
    says:

    Nesutinku su straipsnio viena mintimi, kad „visas” ne veislynų kates reikia sterilizuoti. Įsivaizduokite, kad idiotai visi išsterilizuos absoliučiai visas kates, po kelerių metų sulauksime pelių ir žiurkių antplūdžio, nes „poniškos” veislynų katės nei pelių gaudys, nei kas kaime jas galės įpirkti.

Palikti komentarą