20 Vas, 2019

Kačių auklėjimas ir dresūra: kaip namuose turėti paklusnų ir mielą augintinį

Prieš įsigydami katę, svajojame, kaip ji švelniai gulės ant kelių ir murks, nepridarys namuose jokių „iškadų”, nedraskys baldų, nemėtys daiktų nuo spintelių ir t.t. Bet, deja, realybė gerokai kitokia ir mūsų svajonės apie mielą ir švelnų kačiuką akimirksniu subliūkšta. Žinoma, šio teiginio netaikome visoms katėms, bet didžioji dalis yra kaip reikiant pasiutusios, nesvarbu kokios veislės jos bebūtų.

Todėl labai svarbu nuo pat pradžių nepaleisti vadžių ir pradėti jas auklėti. Vėliau už šiuos patarimus padėkosite!

Jau su pirmu žingsniu į naujus namus, katė pradeda jaustis tikrąja jų šeimininke – nepraleiskite šio momento ir jai aiškiai parodykite, kas šiuose namuose buvo ir bus tikruoju šeimininku.

KATĖS INTELEKTAS

Kačių intelektas yra skirtingas, kaip ir jos pačios. Kai kurios jau prieš įvykį, gali numatyti daugelį situacijų, kitos su nauja situacija susipažįsta tik į ją pilnai įsitraukusios. Dar yra ir tokių, kurios susivokti pradeda tik tada, kada viskas jau seniausiai pasibaigė.

Protingos katės gali skaityti mūsų mintis, gestus, balso tembrą, skambesį, atitinkantį tam tikrą nuotaiką. Net mažiau nuovoki katė tiksliai žino, ko iš jos tikisi šeimininkas. Pagal žmogaus elgesį gali nustatyti, kokia jo dvasinė būklė, netgi jeigu asmuo apsimeta, kad viskas gerai.

Pradedant auklėti įnoringą katę, svarbiausia nuspręsti kuris tą darys. Dresuoti ir auklėti turi tas pats žmogus šeimoje. Katės tiksliai žino, kas jas labiau myli – šeimininkas ar šeimininkė, ir tuo naudojasi kiek tik gali. Nepasiduokite net tada, kai ji suvaidins įsižeidusią ir iškeliaus ieškoti užtarimo pas silpnesnį šeimos narį. Kačiukai – tai kaip išlepinti ir neklusnūs vaikai.

Pavyzdžiui, vienoje šeimoje katė tiksliai žino, kad šeimininkas jai duoda tokią pašaro rūšį, kurios ji nemėgsta. Ji kiekvieną kartą ateina šaukiama, stebi, kaip pildomas jos maisto dubenėlis, vėliau ji su panieka nusisuka, demonstratyviai nueina, atsigula prie lauko durų ir laukia grįžtančios šeimininkės. Kai tik ši pareina, katė pradeda jai meilintis, trinasi į kojas, murkia, pribėga prie dubenėlio, pauosto, tada vėl žiuri į šeimininkę maldaujančiu žvilgsniu. Toks katės žaidimas tęsiasi tol, kol šeimininkė susivokia, jos šio ėdalo ji nenori ir palepina ją kitu skanėstu.

Kas šioje situacijoje blogai? Netapkite savo gyvūnų marionetėmis. Įveskite savo veiksmuose aiškią poziciją: arba nemėgstamo ėdalo katei išvis neduokite, arba maitinkite tik juo. O skanumynais skatinkite kitose situacijose, bet ne vietoje nemėgiamo maisto. Šiuo atveju katė su jumis žaidžia, jūsų negerbia ir niekada neklausys.

Didžiausias malonumas, kurį katė gali suteikti žmogui – yra pagarba jo tvarkai!

KAIP UŽSITARNAUTI KATĖS PASITIKĖJIMĄ

Yra žmonių, manančių, kad katės iš prigimties yra nepatiklios. Tačiau tokie žmonės pamiršta, kad gyvūnai neskiria kas gera ar bloga. Jei jūsų keturkojė atsakė pikta reakcija, vadinasi jūs pats netyčia kažką padarėte ne taip, kaip jai norėjosi tuo metu. Katės yra labai atsargios, jos neis pas kiekvieną, o prie kitų asmenų visiškai neprieis. Pasitiki jos tik tuo atveju, jei yra tikros, jog yra saugios ir joms nieko nenutiks.

Jei norime užkariauti katės pasitikėjimą, pirmiausia turime savęs paklausti, ar mes patys pasitikime kate.

TAI VISGI KAIP JAS AUKLĖTI?

Auklėti katę reikia sugebėti. Svarbiausia veikti reikia atsakingai, niekur neskubant ir su meile.

Pagyrimai ir barimas, paskatinimas ir bausmė – priemonės žinomos žmonių tarpe, bet puikiai taikomos ir gyvūnų auklėjime. Katė motina laižo kačiuką, švelniai murkdama, jei jis padarė kažką gerai, tačiau jei jis pasielgė neteisingai – mama priekaištingai urzgia, ar netgi grasina užtvoti su letena.

Katę už gerą elgesį skatiname skanėstu ar švelniu paglostymu. O barti reikia ypatingai atsargiai, nes kaip ir rašėme straipsnyje JŪSŲ KATINAS ĮSIŽEIDĖ: KAIP SUSITAIKYTI IR RASTI BENDRĄ KALBĄ! – katės gali įsižeisti.

Taigi, peikimas turi būti tik iš įspėjamųjų žodžių, bet riksmų ar griežto barimo. Auklėjant gyvūną reikalinga geležinė kantrybė ir atsargumas. Negalima perlenkti lazdos, kitaip išgąsdinsite gyvūną. Tačiau negalima ir į neleistinus dalykus žiūrėti pro pirštus. Kačiukui šeimininkas yra kaip orientyras, pagal kurį jis gali mokytis atskirti, kas yra gerai, ar blogai. Iš mūsų reakcijos jis sprendžia ar galima, ar negalima.

Už viską, ką katė padaro gerai, nori sulaukti pagyrimo. Būtinai nepamirškite pagirti. Nepamirškite, jūsų reakciją ir pakeičia katės elgesį. Jeigu jūs nepelnytai girsite ar barsite katę, ji pradės elgtis priešingai.

Kalbėkitės su savo kate – jei katė padarė kažką gera ir jai pavyko, būtinai tai jai pasakykite

Neužteks tik paglostymo ar skanumyno, kalbėkite, išreikškite jausmus, kad jūs patenkinti jos darbu, kad jūs džiaugiatės ir esate laimingi tai matydami. Katė turi priprasti prie jūsų balso tembro, žodžių ir elgesio. Ramus jūsų tonas katę veikia raminančiai, leidžia jai labiau pasitikėti jumis ir jaustis saugiau.

Atminkite – katę išauklėsite ir priversite ją paklusti ne įsakmiu barimu, o pagyrimu. Juk taip jau yra, kates dažniau barame, nei giriame. Viskas, kas vyksta gerai, daugumai mūsų lieka nepastebėta, tačiau blogas elgesys iš karto krenta į akis. Todėl, pagyrimu derėtų parodyti, kokio elgesio tikimės iš savo augintinio, tada katei bus lengviau orientuotis, kaip jai geriau elgtis.

Katė turi gerai žinoti leidžiamų ir neleidžiamų dalykų ribas. Tą jai turi parodyti šeimininkas.

www.tavogyvunas.lt Visos teisės saugomos. Be raštiško leidimo, straipsnius perpublikuoti draudžiama.

TAIP PAT SKAITYKITE:

KAIP IŠSIRINKTI TINKAMIAUSIĄ VETERINARIJOS KLINIKĄ SAVO AUGINTINIUI?

7 IŠSKIRTINĖS KAČIŲ VEISLĖS, KURIAS PAMILSITE IŠKART!

KADA GERIAUSIA ATLIKTI STERILIZACIJĄ/KASTRACIJĄ KATEI/KATINUI? VETERINARO ATSAKYMAS!

Tavogyvunas.lt

1 komentaras

  1. Anonimas
    says:

    Ar viresni katinuka galima dar isaukleti? Mes neauklejom, nes sirgo veziu, labai daug reikejo laiko leist pas veterinara. Isgydem. Padukes, visa laika nori leist lauke. Man tai nepatinka.?

Palikti komentarą