Ką apie mus pasako mūsų augintiniai?
12 Kov, 2020

Ką apie mus pasako mūsų augintiniai?

Žuvytės akvariume, laisvai po butą skraidanti balta su raudonu kuodu papūga, pora šunų, kaprizinga katė – tai mano mielosios draugės Dalios „zoologijos sodas“ namuose. Kiekvieną kartą pas ją viešėdama, niekaip negaliu atsistebėti meistriškai šėliojančia kate ir ištisai vienas kitą gainiojančiais šunimis. Žuvytės kartais būna aptingusios, kartais – it gyvas sidabras nenustygsta vietoje, o papūga išreikšdama savo požiūrį į aplinkinius, bent taip byloja mano draugė, papūtusi savo kuodą išdidžiai tupi ant užuolaidų karnizo arba „maivosi“ prieš veidrodį. Kaskart stebint draugės augintinius mintiju, kodėl mes pasirenkame vienokį ar kitokį gyvūnėlį arba „visą zoologijos sodą“. Nejaugi augintiniai „atspindi“ mūsų psichologinį portretą ir juos pasirenkame neatsitiktinai?

Puikūs kompanionai

Gyvūnai namuose turi nemenkos įtakos mūsų gerųjų savybių ugdymui. Pavyzdžiui, nemažai tėvų savo vaikams perka šuniuką, kačiuką arba kažkokį kitokį gyvūnėlį norėdami juos mokyti atsakomybės, pareigingumo. Be abejo, derėtų žinoti, jeigu vaikas mažas, jis nebus visiškai atsakingas bei pareigingas prižiūrėdamas gyvūnėlį ir didelė našta teks tėvams, bet nepaisant to, šios savybės ugdomos. Kita puikiai ugdoma savybė – empatija. Kuomet šalia mūsų yra gyvūnas, be abejo, jeigu tai bus žinduolis, tiek vaikai, tiek suaugusieji mokosi gailestingumo, geranoriškumo, rūpinimosi kitais, nors trumpam pamiršti savo problemas, išgyventi reikalingumo jausmą taip pat įsijausti, užjausti, išreikšti tiek geras, tiek blogas emocijas. Prižiūrėdami augintinį mokomės išreikšti tai, kas yra mūsų viduje, nes su gyvūnu kartais yra gerokai lengviau nei su kitu žmogumi. Beje, labai dažnai gyvūnų savininkai savo globotinius laiko šeimos nariais, jais pasitiki bei mano, jog šie supranta jų nuotaikų kaitas. Žinoma, gyvūnai negali pakeisti žmogiškų santykių, bet jie suteikia gyvenimui naują kokybę.

Atspindi mūsų vidų

Mūsų pasirinktas augintinis gali suteikti pakankamai nemažai informacijos apie savo šeimininką. Pavyzdžiui, tai gali būti tam tikro įvaizdžio kūrimas, kai žmogui svarbu išsiskirti, patraukti kitų dėmesį, didžiuotis, kad jo augintinis labai neįprastas. Kitas svarbus momentas – augintinis parodo mūsų vertybes, nuostatas, pavyzdžiui, įsigydami šunį renkamės skirtingas veisles, vieni trokšta agresyvaus, kovingo šuns, o kiti – švelnaus, pūkuoto, gero, mielo. Dar kiti iš mūsų pasirenka ne ką mažiau pavojingus gyvūnus – piranijas, tarantulus ar roplius. Aršūs ir pavojingi augintiniai simbolizuoja vidinę jų šeimininko agresiją, pyktį, neigiamą požiūrį į gyvenimą ir aplinkinius. Tuo tarpu pasirinkdami švelnų ir mielą augintinį kitiems tarsi sakome, jog esame pakankamai geranoriški, sukalbami ir žmogiški. Beje, neretai pasitaiko, jog vieni iš mūsų išimtinai esame šunų mylėtojai, o kiti – kačių. Tai taip pat suteikia nemažai informacijos apie gyvūnėlio šeimininką. Katės – nepriklausomos, nelinkusos rodyti savo meilės, mėgstančios daryti kas joms patinka. Tuo tarpu šunys – akivaizdžiai reiškia savo jausmus, yra atsidavę ir ištikimi.

Praskaidrinta vienatvė

Daugelis mūsų niekaip negalime pakelti vienatvės, tad augintinis namuose – užpildo reikalingumo kitiems spragą. Dėl šios priežasties vienišiai labai dažnai turi augintinius – tai vienas iš būdų, kaip susidoroti su vienišumo jausmu, nes tada jie jaučiasi reikalingi, gali pasikalbėti, patiria besąlygišką meilę bei jaučiasi taip, tarsi gyvūnai geba suprasti jų jausmus. Be to, gyvūnai mums teikia teigiamas emocijas, žinoma, tik tiems žmonėms, kuriems patinka gyvūnai, nes yra žmonių, kurie nekenčia gyvūnų – jiems bjauru, šlykštu ir nemalonu, šiems žmonėms gyvūnai nekels gerų emocijų. Augintiniai visada siekia dalyvauti mūsų gyvenime, jie linkę bendrauti, todėl savo šeimininkams suteikia emocinį saugumą ir ramybę. Mūsų mylimi augintiniai visada yra dėmesingi mums, o jų meilė – besąlygiška, jie suteikia saugumo jausmą, išmoko jautrumo savo ir kitų nuotaikoms. Viktoras Hugo viename iš savo romanų aprašė bene gražiausią ir labiausiai vienas kitam atsidavusią gyvūno ir žmogaus draugystę: “Ursus ir Homo buvo labai geri draugai. Ursus buvo žmogus, Homo – vilkas. Ursus ir Homo keliaudavo iš kryžkelės į kryžkelę, iš Aberisvito aikščių į Jedburgo aikštes, iš krašto į kraštą, iš grafystės į grafystę, iš miesto į miestą. Ursus gyveno būdoje ant ratų, kurią Homo, ganėtinai gerai išmokytas, vežiojo dieną ir saugojo naktį. Bloguose keliuose, prieškalnėse, jeigu būdavo per daug gilios provėžos ir per daug purvo, žmogus įsikinkydavo į valktį ir broliškai greta vilko traukdavo vežimą. Taip juodu ir suseno drauge.“

Saugo mūsų sveikatą

Gyvūno ir žmogaus santykiai svarbūs fizinei savininkų sveikatai: augintinio buvimas šalia turi teigiamos įtakos širdies funkcijoms, o kalbėjimasis su augintiniu arba jo glostymas gali sumažinti kraujo spaudimą ir stresą. Gyvūnai yra nuolatinis kūrybiškumo ir staigmenų šaltinis, tad savo šeimininkams padeda neprarasti humoro jausmo, o savo išdykavimu kasdien suteikia nemenką dozę malonumo ir džiaugsmo. Žinoma, mylimas gyvūnas nėra stebuklingas vaistas nuo visų negandų, bet jis gali padėti išsaugoti savo šeimininko sveikatą. Tad kalbėdamiesi, glostydami ar žaisdami su savo augintiniu mes betarpiškai teigiamai veikiame savo kūną. Galbūt todėl ne vienas iš mūsų, nesurasdami šilumos ir palaikymo žmonių tarpe, sunkiai begalėdami atsikratyti ištisai patiriamos įtampos savą žvilgsnį nukreipiame į mažuosius savo draugus, kurių meilė visuomet atvira ir nuoširdi, iš kurių galime sulaukti palaikymo ir pagarbos.

Konsultavo psichologė Daiva Balčiūnienė

Vaida Leškevičiūtė

Informacijos šaltinis: lrytas.lt

https://www.lrytas.lt/

TAIP PAT SKAITYKITE:

VOKIEČIŲ MAŽŲJŲ ŠPICŲ VADA VEISLYNE ANGELO BUČINYS

KAIP APSAUGOTI BALDUS NUO KAČIŲ?

ERKĖS BUNDA: PATARIMAI KAIP APSAUGOTI SAVO AUGINTINIUS NUO ERKIŲ PLATINAMŲ LIGŲ

KADA GERIAUSIA ATLIKTI STERILIZACIJĄ/KASTRACIJĄ KATEI/KATINUI? VETERINARO ATSAKYMAS!

GERIAUSIAS VETERINARAS JŪSŲ AUGINTINIUI. KOKS JIS?

Tavogyvunas.lt

2 comments

  1. Anonimas
    says:

    Wow, stunning site. Thnx …

  2. Anonimas
    says:

    I enjoy this website – its so usefull and helpfull.

Palikti komentarą