11 Geg, 2018

Jūsų augintinis ėda viską. Ką reikia žinoti apie produktų keliamą pavojų?

Neretas mėgsta pasigirti – mano šuo ėda viską, aš savo katei duodų maisto nuo stalo, mano šuo taip skaniai suėdė šokoladą… Nors gyvūnų mitybos specialistai pataria gyvūnus šerti tik jiems skirtu maistu, mes mėgstame juos palepinti ir kasneliu nuo žmonių stalo. Šį kartą panagrinėsime pagrindinius produktus, kuriais šeriant savo augintinį, galime sukelti jam svarbių maistinių medžiagų nepakankamumą ar sveikatos sutrikimus.

1. Mėsa. Jei gyvūną šeriate tik mėsa, žinokite, kad joje nėra pakankamo kiekio natrio, geležies, vario, vitaminų A,D,E kiekio.

2. Žuvis. Pagrindinis medžiagų šaltinis – baltymai. Kitų maisto medžiagų žuvyje trūksta arba yra gerokai per daug. Šeriant žuvimi, gyvūnai gali patirti burnos ertmės, ryklės ir virškinimo trakto traumas. Žuvis turi būti termiškai apdorota, kad sunaikinti kenksmingi mikroorganizmai. Šeriant gyvūnus žaliomis lašišinėmis žuvimis, kyla rizika įvairių parazitų sukeliamų pavojingų susirgimų.

3. Taukai ir aliejai. Tinka raciono energetinei vertei padidinti. Svarbu nepadauginti. Patariama vieną valgomąjį šaukštą lydytų kiaulienos taukų arba augalinio aliejaus įpilti į 450g konservuoto pašaro arba 300g sauso pašaro. Aliejus padės labiau žvilgėti kailiui. Svarbu: katėms negalima dėti kokoso aliejaus, taip gali būti sutrikdyta riebalų apykaita organizme.

4. Kiaušiniai. Puikus pilnaverčio baltymo šaltinis. Patartina juos duoti gyvūnui tik virtus, nes žaliuose kiaušiniuose yra avidino, kuris skaido vitaminą biotiną. Žalią trynį galima vartoti, jame yra net 33 % riebalų ir 4 % linolo rūgšties. Dažniau pavartojus kiaušinius galima pagerinti kailio būklę. Pačiame kiaušinyje kalcio yra daugiau nei mėsoje. Taip pat smulkintas džiovintas kiaušinio lukštas laikomas puikiu kalcio šaltiniu.

5. Pienas. Tai puikus kalcio, fosforo, baltymų ir vitaminų šaltinis. Svarbiausia gerti jį saikingai. Karvės piene yra didelis laktozės kiekis, todėl didesnis jo kiekis gyvūnams gali sukelti diarėją. Jaunikliams taip pat su karvės pienu verta elgtis labai saikingai ir atsargiai.

6. Sūris. Šunims ir katėms papildys baltymų atsargas. Galite drąsiai duoti jo paskanauti.

7. Kepenys. Rekomenduojama duoti sergantiems, silpniems ar anemiškiems gyvūnams. Jose gausu riebalų, angliavandenių, makroelementų, vitaminų ir didelių kiekių biologinės vertės baltymų. Taip pat būtina žinoti, jog per dideli kepenų kiekiai gali sukelti kalcio trūkumą organizme ir toksikozę dėl vitamino A pertekliaus. Taip pat jautresniems gyvūnams gali sukelti diarėją.

8. Daržovės. Laikomos ypač geru raciono komponentu šunims. Daržovėse vidutiniškai yra apie 90% vandens, apie 70% angliavandenių, ląstelienos, baltymų, riebalų, kalcio ir fosforo. Jas lengva paruošti ir būtina jomis papildyti jūsų augintinių racioną.

Kiti maistiniai priedai, kuriuos šunys ir katės mielai ėstų

9. Kaulai. Šunims labai patinka graužti kaulus. Tai padeda išvengti kai kurių dantų susirgimų. Svarbu kaulai būtų stambūs, smulkūs kaulai gali užstrigti ar traumuoti burnos ertmę ir virškinimo traktą.

10. Šokoladas. Tai labai koloringas pagardas, visai netinkantis gyvūnams. Šokolade yra tiobromido, kuris yra toksiškas šunims ir katėms. Apsinuodijus tiobromidu, šunims gali pasireikšti vėmimo, depresijos, viduriavimo, raumenų drebulio simptomai arba gali ištikti ir mirtis. Šis nuodas iš organizmo pasišalina labai lėtai.

11. Žolė. Kodėl šunys ir katės labai mėgsta ir ėda žolę, nėra iki galo išaiškinta. Manoma, kad gyvūnai ėda žolę, nes jiems trūksta ląstelienos, dėl skonio ar tiesiog įpročio. Neretai paėdę žolės gyvūnai apsivemia.

12. Vitaminas C. Padidina atsparumą stresiniams faktoriams. Taigi, šio vitamino rekomenduojama duoti po 25-100 mg per parą tik esant stresinėms situacijoms.

13. Mielės. Medžiagos, kurios yra mielėse, reikalingos kailio būklei atstatyti ar senesniems kepenų ligomis sergantiems šunims.Jose gausi aminorūgščių bei kai kurių mineralų. Iš jų gaminami maistiniai priedai šunims. Grynų mielių į šunų pašarą geriau nedėti.

14. Druska. Šio priedo reikėtų nepadauginti ar aplamai vengti. Didesni druskos kiekiai išbalansuoja elektrolitus.

15. Svogūnai ir česnakai. Medžiagos, kurių yra šiose daržovėse, ardo raudonuosius kraujo kūnelius, gali sukelti anemiją. Katės žymiai jautresnės nei šunys. Stenkimės šiomis daržovėmis gyvūnų nešerti, juk yra kitų, sveikatai saugių, daržovių.

16. Riešutai. Nėra tinkamas užkandis šunims. Riešutai turi didelį fosforo kiekį, kuris skatina šlapimo pūslės akmenligę. Taip pat dėl sunkiai virškinamų baltymų ir riebalų, riešutai gali sukelti kasos uždegimą, pankreatitą. Graikiški riešutai šunims yra nuodingi.

www.tavogyvunas.lt Visos teisės saugomos. Be raštiško leidimo, straipsnius perpublikuoti draudžiama.

TAIP PAT SKAITYKITE:

KADA GERIAUSIA ATLIKTI STERILIZACIJĄ/KASTRACIJĄ KATEI/KATINUI? VETERINARO ATSAKYMAS!

KĄ PRIVALU APLANKYTI GYVŪNŲ MYLĖTOJAMS ŠIĄ VASARĄ

9 IŠSKIRTINĖS ŠUNŲ VEISLĖS, KURIAS PAMILSITE IŠKART!

KAIP IŠSIRINKTI TINKAMIAUSIĄ VETERINARIJOS KLINIKĄ SAVO AUGINTINIUI?

AUGINTINIS MAŽAME BUTE. KAIP SUTAUPYTI VIETOS IR SUTEIKTI GYVŪNUI KOMFORTĄ

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą