15 Sau, 2018

Jodinėjimas žirgais. Kaip saugiai kristi, jei kritimas neišvengiamas

Net jei skaičiuojate nebe pirmą dešimtmetį balne, rizika nukristi nuo žirgo visada yra. O jeigu dar tik pradedate joti – kritimų bus ir neišvengiamai. Tačiau galite pamėginti išmokti kristi taip, kad nesusižeistumėte. Net ir ramiausio būdo žirgas vieną dieną gali staiga imti ir pasibaidyti ir nėra jokios garantijos, kad vieną dieną žirgas tiesiog neišmes jūsų iš balno. Nėra ir garantijos, kad nesusižalosite. Tačiau vadovaudamiesi šiais patarimais, galite pamėginti bent jau sumažinti riziką.

Prevencija – geriausias vaistas

Visų pirma, derėtų turėti omenyje (jei nesate tikri, pasikonsultuokite su treneriu) keletą esminių dalykų:

* jokite tokiu žirgu, kuris atitinka jūsų jojimo lygį. Jei dar netvirtai sėdite balne, karštesnis ar jaunas žirgas – ne jums.

* jokite saugioje aplinkoje – aikštelėje ar manieže. Jei dar nesate stiprus raitelis, nejokite, jei aikštelėje ar manieže vyksta intensyvios treniruotės arba yra treniruojami jauni žirgai – yra rizika, jog jūsų žirgą išgąsdins kitas arklys ar pasileidęs metinukas. Geriau palaukite, kol aikštelėje ar manieže taps ramiau. Kai išjojate į laukus ar miškus, įsitikinkite, jog turite tam pakankamai įgūdžių. Venkite kelių, gyvenviečių, medžiotojų ar grybautojų pamėgtų vietų (žirgas gali išsigąsti, netikėtai pamatęs žmones, palaidą šunį ar automobilį), miško keliukų, kuriais važinėja automobiliai.

* jojant išlikite budrūs. Jei pirmi pastebėsite objektą, kuris potencialiai gali išgąsdinti jūsų žirgą, turėsite laiko žirgo dėmesį nukreipti kitur.

* jojant nepamirškite, kas kontroliuoja situaciją – tai jūs, o ne žirgas.

* visuomet jokite su šalmu, jojimo batais ir pirštinėmis; jei esate nepatyręs, rekomenduojama ir apsauginė liemenė. Jojant gatvėmis ar keliu būtina dėvėti specialią aprangą su atšvaitais; žirgui dedamos kojų apsaugos su atšvaitais.

*prieš jojant patikrinkite inventorių, įsitikinkite, kad jis tikrai tinkamas. Visuomet pasižiūrėkite, ar gerai priveržta pavarža. Nepatyrusiems raiteliams rekomenduojamos “saugios kilpos”.

Kaip pasiruošti kritimui

Pavadžiai. Jei jaučiate, kad kritimas neišvengiamas, teturite dalelytę sekundės nuspręsti – paleisti pavadžius ar ne. Jojant uždaroje erdvėje, pavadžius galima paleisti, tačiau jei esate miške ar laukuose, pamėginkite juos išlaikyti. Paleidus pavadžius jums gresia ne tik ilgas pasivaikščiojimas gaudant žirgą ar, jei jis parbėgo namo, iki arklidės, bet ir rizika žirgui – belėkdamas jis gali susižaloti ar sužaloti kitus, ypač, jei kerta kelią. Žinoma, jei žirgas nevaldomai spardosi, geriau pavadžius paleisti, kad neįsipainiotumėte.

Kilpos. Kai pajuntate, kad skrydis iš balno garantuotas, pamėginkite kuo greičiau ištraukti kojas iš kilpų. Jei jojate su saugiomis kilpomis, krentant jų gumos automatiškai nukris ir išlaisvins koją, tačiau jei tai paprastos kilpos, kojos gali jose užstrigti, o tokiu atveju yra nemaža rimto susižalojimo rizika.

Kritimas

Netikėtų kritimų pasitaiko pačių įvairiausių ir įspūdingiausių, tačiau kiekvienam jų galima pasiruošti.

Jei žirgas “pasinešė”. Žinoma, pirmiausia mėginkite žirgą sustabdyti, sukdami jį į vis mažesnį ir mažesnį voltą, tačiau jei tai nepavyksta ir jaučiate, jog neišsilaikysite, kritimo metu stenkitės priglausti rankas prie krūtinės ir palenkti galvą, o nukritus kuo skubiau nusiridenti žirgui iš kelio, kad jūsų nesužeistų arklio kojos. Jei esate patyręs raitelis, galite tiesiog nušokti nuo žirgo – paleiskite pavadžius ir kilpas, atsiremkite į gogą ir perkėlę koją šokite, atsistumdami nuo žirgo. Idealiu atveju turėtumėte nusileisti ant kojų.

Jei žirgas spardosi galinėmis kojomis. Vadinami žirgo “ožiai” – turbūt viena dažniausių kritimo priežasčių. Dažnai žirgai “ožiuojasi” dėl fizinių priežasčių, tad įsitikinkite, ar žirgui neskauda nugaros, ar jam tinka balnas bei kitas inventorius. O jei jau atsidūrėte smagių “ožiukų” serijoje, kiek pasilenkite į priekį ir supkitės kilpose – taip raitelį nukratyti žirgui kur kas sudėtingiau. Krentant nuo “ožio”, taip pat svarbu neištiesti rankų – rizikuojate patempimu, lūžiu arba smūgiu iš kanopos. Žinoma, krentant tikrai ne tas galvoje, bet vis dėlto pamėginkite atsipalaiduoti – taip sušvelninsite kritimo smūgį.

Jei žirgas staiga įjungė stabdį. Dažniausias variantas – žirgo sustojimas prieš kliūtį. Jūs jau “šokate”, žirgas atsisako, ir…Norint išvengti salto per žirgo galvą, skirkite kuo daugiau laiko konkūro treniruotėms. Svarbu ne aukštis, o technika, tad kuo daugiau praktikuositės, tuo geriau galėsite jausti ir valdyti žirgą, reguliuoti aliūro ritmą bei tempą ir nujausti, kada žirgas gali atsisakyti šokti. Jei vis dėlto jūs jau ore, o žirgas stoja prieš kliūtį, mėginkite kristi į šoną – jei krisite tiesiai ant kliūties karčių, gresia rimti nemalonumai.

Piestas. Piestu žirgai stojasi gana retai, tačiau jei jums vis dėlto “pasisekė” – jokiu būdu netempkite pavadžių ir žirgui stovint piestu įsikibkite į balno gugą ar karčius. Jei vis dėlto jaučiate, jog neišsėdėsite, paleiskite pavadžius ir šokite nuo žirgo į šoną.
Jei krentate su žirgu. Tai – turbūt viena pavojingiausių situacijų, kurioje galite atsidurti. Jei jaučiate, kad žirgas klumpa/krenta, paleiskite pavadžius, išmeskite kilpas ir stenkitės šokti kuo toliau nuo žirgo. Jei nusileidote sėkmingai ir nesusižeidėte, iškart apžiūrėkite arklį, o prireikus skubiai kvieskite veterinarą.

Visi kiti variantai. Kaip ir kitais atvejais, svarbiausia – laiku ištraukti kojas iš kilpų, pritraukti rankas, palenkti galvą, atsipalaiduoti ir stengtis nepasipainioti žirgui po kojomis. Jei įmanoma, mėginkite nuo žirgo tiesiog nušokti ar lengvai nuslysti.

Po kritimo

Ramiai ir iš lėto atsistokite ir apsižiūrėkite, ar nesusižeidėte. Jei nieko nenutiko – sėskite į balną ir jokite toliau. Tačiau jei turite kad ir menkutį įtarimą, jog kažkas ne taip, arba jaučiate skausmą, nemėginkite būti stoiški ir važiuokite išsitirti pas gydytoją – atsarga gėdos tikrai nedaro.
Nuslūgus adrenalinui, pamėginkite įvertinti, kas atsitiko, ką jūs padarėte ne taip – ateityje tai padės išvengti tokių pačių klaidų kartojimo.

www.tavogyvunas.lt 

TAIP PAT SKAITYKITE

SUKURTA MOBILIOJI PROGRAMĖLĖ, KURI ŽMOGAUS IR ŽIRGO BENDRAVIMĄ PAVERČIA KALBA BE ŽODŽIŲ
JODINĖJIMAS ŽIRGU – LAISVĖS POJŪTIS, PRAMOGA IR NAUDA SVEIKATAI
TOP 10 IŠSKIRTINIŲ DOVANŲ TAVO AUGINTINIUI!

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą