5 Sau, 2020

Jei jūsų katė niekada neišeina į lauką, privalote tai perskaityti

Iki 2030 m. 60 proc. pasaulio gyventojų gyvens miestuose, o kas trečias dalinsis savo miestu su mažiausiai puse milijono kitų gyventojų. Vis daugiau žmonių, gyvenančių tankiomis miesto sąlygomis, o kaip dėl augintinių?

Gyvenimas dangoraižiuose gali būti netinkamas daugumai naminių gyvūnėlių, nes prieiga prie lauko gali būti sudėtinga, o patalpose gali būti nedaug vietos. Kalbant apie kates, jų gyvenimo būdo įpročiai gali gerokai apriboti gyvenamąją erdvę ir elgesio galimybes, rašoma „The Independent“. Kaip prijaukintos Afrikos laukinės katės palikuonys, katės yra mėsėdės – jos turi laikytis mėsos dietos. Natūralu, kad tam reikia medžioti.

JAV atliktas tyrimas nustatė, kad naminės katės kiekvienais metais gali nužudyti iki 4 milijardų paukščių ir iki 21 milijardo smulkių žinduolių. Taigi naminės katės gali būti naudingos laukinei gamtai, tačiau kaip žmonės gali užtikrinti, kad jų augintiniai klestėtų patalpose? Nepaisant to, kad daugelis iš mūsų auginame kates namuose, mes gana mažai žinome apie tai, kokią įitaką gyvenimas uždarose patalpose turi mūsų augintinėms.

Tinkamos katės pasirinkimas

Mes žinome, kad kai kurios katės yra labiau tinkamos būti naminėmis katėmis nei kitos, nors turime atidžiai rinktis. Visos katės turi individualius poreikius. Didelės energijos atsargomis, hiperaktyvios katės, išgelbėtos benamės, turinčios mažai patirties gyvenant patalpose, arba tos, kurios nėra labai draugiškos žmonėms, nėra geras pasirinkimas gyvenimui uždarose erdvėse.

Dažnai manoma, kad senesnės katės gali būti geresnis pasirinkimas, nes jos yra sėslesnės, o katės, anksčiau gyvenusios patalpose, taip pat gali lengviau prisitaikyti prie naujų namų. Kai kurios katės turi polinkį į tokias ligas, kaip kačių imunodeficito virusai, kurios padaro jas tinkamas gyventi namuose. Bet tai nereiškia, kad visos šios kačių grupės turės tinkamą temperamentą, kad galėtų susitvarkyti su gyvenimu patalpose. Naminės katės yra linkusios į nutukimą ir gali daug laiko praleisti neaktyviai tiek fiziškai, tiek protiškai. Suteikti katėms saugią lauko erdvę, būtų naudinga jų gerovei. Pavyzdžiui, gerai aptverti sodai, kad augintiniai negalėtų ištrūkti. Bet jei to neįmanoma padaryti, dar yra daug būdų pagerinti katės gyvenimą patalpose.

Asmeninė erdvė

Kadangi katės laikomos tik pusiau socialiomis būtybėmis, uždaroje aplinkoje gali būti keletas situacijų, kurių jos dažniausiai pasirinktų vengti. Tai gali būti viskas: nuo per daug dėmesio ir netikėtų svečių iki mažų vaikų ir kitų gyvūnų, kurie nesupranta abipusės pagarbos ir asmeninės erdvės sąvokos.

Neretai katės turi savo guolį ar namelį, kur gali pasislėpti, bet jūs taip pat galite suteikti galimybę pasiekti aukštą tašką, kur augintinės galėtų užlipti. Norėdami tai padaryti, galite įrengti namuose „kačių medį“, arba sudaryti sąlygas katei lipti ant aukštai esnačių lentynų ar drabužių spintų. Katėms taip pat reikia galimybės patekti į ramius kambarius ir erdves, kuriose jie galėtų pasislėpti, kad galėtų atsiriboti nuo stresą keliančių situacijų.

Vis dėlto būkite atsargūs – jei jūsų katė didžiąją laiko dalį praleidžia slėpdama, jūsų namai gali būti ne tokie draugiški katei, kaip jūs manote. Nekontroliuojamas stresas katės gyvenime gali sukelti tokias ligas kaip idiopatinis cistitas.

Plėšrus elgesys

Bet kaip dėl kačių poreikio medžioti? Tai katėms yra gyvybiškai svarbu ir tai reiškia, kad jos turi turėti galimybę ieškoti maisto, jį surasti ir valgyti. Maisto ieškojimas paprastai apima trumpą kačių aktyvumo periodą ir ilgą laukimo laiką, o šėrimo dalis taip pat yra sudėtinga, nes katė nusprendžia, kaip ir kur geriausia valgyti. Norėdami tai sukurti, galite išsklaidyti maistą ant grindų arba paslėpti jį specialiuose žaisluose ir padėti juos skirtinguose namų kampuose.

Taip paskatinsite ją tyrinėti bei manipuliuoti objektais. Kad katė galėtų daugiau judėtų ir maitintųsi reguliariai, mažesni maisto kiekiai gali padėti sumažinti nutukimo riziką. Taip pat galima žaisti imituojant medžioklę ir tam nereikia maisto. Visada geriausia, kai žaidimo judesiai būna trumpi, skatinantys griebti ir vytis. Naudokite žaislus, kurie imituoja gyvo grobio formą, tekstūrą ir judesį. Visada turėtumėte baigti žaisti, kol katė skiria teigiamą dėmesį veiklai, tam, kad būsimi žaidimų laikai būtų laukiami.

Higiena

Kaip ir žmonės, katės mėgsta save prižiūrėti. Aštrūs nagai yra būtini norint veiksmingai laipioti ir gintis, todėl įsitikinkite, kad turite vietas, skirtas jų galandimui, ypač jei norite apsaugoti savo baldus. Laukinėje gamtoje katės naudoja medžius ir panašius objektus ne tik savo nagams prižiūrėti, bet ir palikti žymes kitoms katėms. Įsitikinkite, kad jūsų katė gali patogiai eiti į tualetą. Naudokite kraiką, kuris bus keičiamas reguliariai, ir pastatykite tualetą nuošalioje vietoje, atokiau nuo maisto ir vandens. Katėms, kaip ir mums, tai nėra vieša veikla. Katės yra sudėtingos būtybės ir turi unikalių poreikių. Prieš nuspręsdami, ar turėti kambarinę katę, įsitikinkite, kad tą sprendimą greičiausiai priims ir katė.

Parengta pagal docento Marko Farnwortho, gyvūnų elgesio specialisto ir Laureno Finko, podoktorantūros tyrimų bendradarbio Notingemo Trento universitete, mintis.

Informacijos šaltinis: lrytas.lt

https://www.lrytas.lt/

TAIP PAT SKAITYKITE:

VOKIEČIŲ MAŽŲJŲ ŠPICŲ VADA VEISLYNE ANGELO BUČINYS

AUGINTINIŲ APRANGA ŠALTUOJU METŲ LAIKU: SVEIKATA AR MADA?

KADA GERIAUSIA ATLIKTI STERILIZACIJĄ/KASTRACIJĄ KATEI/KATINUI? VETERINARO ATSAKYMAS!

GERIAUSIAS VETERINARAS JŪSŲ AUGINTINIUI. KOKS JIS?

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą