19 Rgs, 2018

Ištyrė, kiek tiksliai žmonės suvokia, ką urgzdamas nori pasakyti šuo

Šunys daugybę amžių gyvena greta žmonių ir puikiai mus supranta. O kaip gerai mes išmokome suprasti jų kalbą? Turbūt bet kuris šuns savininkas yra girdėjęs sau augintinio urzgimą. Ar žmogus gali įvertinti, ką tokiu būdu šuo nori pasakyti?

Budapešto universiteto mokslininkai atliko tyrimą, kurio tikslas – suvokti, kiek tiksliai žmonės pajėgia interpretuoti šunų urzgimą. Rezultatai buvo publikuoti žurnale „Royal Society Open Science“. Tyrėjai mano, kad vokalinė emocijų išraiška paklūsta paprastoms taisyklėms, kurios galioja ir šunų bendravimui tarpusavyje, ir kitais gyvūnais.

Todėl žmonės gali pasinaudoti šiomis taisyklėmis, kad iššifruotų kitų gyvų būtybių „kalbą“. Šnekant apie šunis, skirtingus lojimo būdus žmonės skiria gerai. Dėl urzgimo sudėtingiau – tikriausiai todėl, kad tai kaip ir priimta laikyti grasinimo išraiška.

Eksperimento metu žmonėms buvo duodama išklausyti šunų urzgimo garso įrašą ir taip tikrinama, kiek tiksliai jie nuspėjo, kokių aplinkybių sukelta tokia šuns reakcija. Urzgimas dažniausiai siejamas su agresija, nors ne visada reiškia grasinimą.

Pavyzdžiui, šunys dažnai urzgia žaisdami. Tyrėjai siekė suprasti, ar žmonės skiria įvairius urzgimo būdus atsitinkamose situacijose: kai šuo susitinka nepažįstamąjį (kitą šunį arba žmogų), saugoja savo dubenį su maistu arba žaidžia.

Mokslininkai paleisdavo garso įrašą ir visai grupei, ir atskiriems žmonėms prašydami apibūdinti aplinkybes, sukėlusias urzgimą. Tyrime dalyvavo 40 žmonių, kurie klausėsi 18 šunų urzgimo. Paaiškėjo, kad 63 proc. atvejų žmonės teisingai įvertino situacijas, nulėmusias urzgimą.

Mokslininkai teigia, kad tai – geras rezultatas. Taip pat nustatyta, kad moterys šunis supranta geriau nei vyrai: jos teisingai iššifravo 65 proc. urzgimo atvejų, kai vyrai – tik 45 proc.

Kita eksperimento išvada: šunų savininkai arba žmonės, nuolat dirbantys su šiais gyvūnais, geriau interpretavo urzgimo reikšmę nei tie, kurie su šunimis susiduria tik retsykiais – 60 proc. prieš 40 proc. Lengviausiai buvo atskiriamas urzgimas žaidžiant. Sunkiau buvo įvertinti, ar šuo urzgia saugodamas savo maistą, ar susitikęs kitą savo gentainį.

Pagal urzgimą žmogus taip pat gali nustatyti apytikrį šuns dydį. Be to, mažesnių šunų urzgimas dažniausiai buvo vertinamas kaip mažiau grėsmingas ir labiau žaismingas.

Informacijos šaltinis: lrytas.lt

https://www.lrytas.lt/

TAIP PAT SKAITYKITE:

KAČIŲ VEISLĖS: KURILŲ BOBTEILAI (KURILIAN BOBTAIL) – TAI ŠUO IR KATĖ VIENAME

KADA GERIAUSIA ATLIKTI STERILIZACIJĄ/KASTRACIJĄ KATEI/KATINUI? VETERINARO ATSAKYMAS!

9 IŠSKIRTINĖS ŠUNŲ VEISLĖS, KURIAS PAMILSITE IŠKART!

KAIP IŠSIRINKTI TINKAMIAUSIĄ VETERINARIJOS KLINIKĄ SAVO AUGINTINIUI?

AUGINTINIS MAŽAME BUTE. KAIP SUTAUPYTI VIETOS IR SUTEIKTI GYVŪNUI KOMFORTĄ

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą