Istorinės gyvūnų skulptūros Lietuvoje: tai turi pamatyti kiekvienas
31 Geg, 2019

Istorinės gyvūnų skulptūros Lietuvoje: tai turi pamatyti kiekvienas!

Dažnai aprašome kokią nors didingą gyvūno skulptūrą užsienyje. Kiekvienas paminklas turi gilią ir skaudžią savo istoriją, priverčia sustoti ir pamąstyti, ar gyvename teisingai, ar viską darome taip, kad nukentėtų kuo mažiau augintinių ir liūdnas istorijas girdėtume kuo rečiau.

Šį kartą atsisukame į savo šalį. Lietuvoje taip pat gausu skulptūrų, skirtų gyvūnams. Kai kurios savyje saugo už širdies griebiančią ar senus laikus menančią istoriją. Kitos išreiškia didingą gyvūno grožį, charakterį ar jo pareigas. Atspindi kiekvieno gyvūno laukinę prigimtį ir reikšmę Lietuvos istorijoje.

Skulptūra „Senamiesčio sargas“

Dobermanų veislės šunį vaizduojanti skulptūra „Senamiesčio sargas“
Dobermanų veislės šunį vaizduojanti skulptūra „Senamiesčio sargas“

Adresas: Turgaus aikštė 21, Klaipėda

2006 metų vasarą, Turgaus aikštėje, Klaipėdoje, pastatyta bronzinė Dobermanų veislės šunį vaizduojanti skulptūra „Senamiesčio sargas“. Šis šuo atsakingai saugo Klaipėdos senamiestį. Miestui šią skulptūrą padovanojo bendrovės „Pamario restauratorius“ atstovai. Skulptūros autoriai – architektas Vytautas Paulionis ir skulptorius Svajūnas Jurkus.

Skulptūra „Katinas džentelmeno veidu”

Skulptūra „Katinas džentelmeno veidu"
Skulptūra „Katinas džentelmeno veidu”. Skulptūros autorius R. Midvikias.

Adresas: Klaipėdos senamiestis, Kalvių g. ir Pasiuntinių g. sankirta.

Jau ne vienerius metus Klaipėdos senamiestyje išdidingai pūpso granitinė katino su džentelmeno veidu skulptūra. Ją 1980-aisiais metais sukūrė dailininkas R. Midvikis. Po vandalų siautėjimo skulptūra buvo atstatyta, bet netrukus vėl dingo. Tik 2006 m. vasarą, Klaipėdos miesto gimtadienio proga katinas-džentelmenas vėl sugrįžo į savo vietą skvere Kalvių gatvėje. Kaip sakoma, anuomet „Senamiesčio katinas“ turėjo slaptų galių. Skulptūros autorius R. Midvikias.

Skulptūra „Stebuklingas Peliukas”

Skulptūra stebuklingas peliukas
Skulptūra „Stebuklingas Peliukas”. Skulptoriai S. Jurkus ir S. Plotnikovas.

Ji tokia maža, tad žingsnį sulėtinkite 🙂

Skulptūrėlė Stebuklingas peliukas Klaipėdoje

Adresas: Klaipėdos senamiestis, Kurpių ir Kepėjų gatvių sankryža

Ši miniatiūrinė skulptūra iš bronzos ir akmens taip pat puošia Klaipėdos senamiesčio grindinį. Skulptūra pavadinta „stebuklingasis peliukas“ ne veltui. Autorių teigimu, peliukas stebuklingas ir išpildys gerus norus, reikia tik juos pašnibždėti stebuklingajam peliukui į ausį. Skulptūros apačioje, bronzinėje juostoje perskaitysite burtažodžius: „Mintis paversk žodžiais – žodžiai taps stebuklais“. Skulptoriai S. Jurkus ir S. Plotnikovas

Skulptūra „Vaikystės svajonė“

Skulptūra „Vaikystės svajonė“
Skulptūra „Vaikystės svajonė“. Autoriai – skulptorius Svajūnas Jurkus, architektas Vytautas Paulionis.

Adresas: Kruizinių laivų terminalas, Klaipėda

Kruizinių laivų terminale atplaukiantiems ir išplaukiantiems laivams mojuoja berniukas jūreiviška kepuraite. Atgal į miestą jį tempia šuo. Bronzinė 1,6 metrų skulptūra, pavadinta „Vaikystės svajone”, pritvirtinta ant 1,4 metrų aukščio akmens. Šios kompozicijos misija – puošti uostą ir džiuginti miesto svečius. Kompoziciją sudaro ant didžiulio akmens pasilypėjęs ir už pavadėlio laikantis grakštų skaliką berniukas, jūreiviška kepurėle mojuojantis praplaukiantiems laivams. Natūralaus ūgio (140 cm) padauža, bei jo šunelis matosi iš tolo ir džiugina keliaujančių mariomis žvilgsnį. Autoriai – skulptorius Svajūnas Jurkus, architektas Vytautas Paulionis.

Skulptūra žuvusiems tarnybiniams šunims

Skulptūra žuvusiems tarnybiniams šunims
Skulptūra žuvusiems tarnybiniams šunims. Autoriai – skulptorius Kęstutis Balčiūnas ir architektė Kristina Rimienė.

Adresas: Vilniaus rajonas, (VSAT) Kinologijos centras, Mickūnai

2017m. vasaros pabaigoje Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Kinologijos centre atidengta skulptūra, skirta žuvusiems tarnybiniams šunims atminti. Jos atsiradimą lėmė pilietiškos visuomenės reakcija bei iniciatyva aukoti pinigus, po prie sienos su Rusija įvykusio incidento, kuomet buvo nušautas kontrabandininkus persekiojęs VSAT Pagėgių rinktinės belgų aviganis Ramzis.

Skulptūra vaizduoja tarnyboje esantį pasieniečių šunį su skiriamaisiais ženklais. Autoriai – skulptorius Kęstutis Balčiūnas ir architektė Kristina Rimienė. Skulptūros kūrimo, formų liejimo, dailinimo ir montavimo darbams išleisti 8 tūkstančiai eurų, kuriuos į specialią pasieniečių kinologų klubo „Draugo letena“ sąskaitą paaukojo pavieniai asmenys bei organizacijos.

Skulptūra „Lietuvių skalikas”

Skulptūra Skalikai vilniuje
Skulptūra „Lietuvių skalikas”.

Adresas: Barboros Radvilaitės g. 6A, Vilnius

2015 metais gegužės 9 dieną Vilniuje, Gedimino kalno papėdėje atidengta skulptūrinė kompozicija nacionalinei šunų veislei – lietuvių skalikams. Čia puikuojasi lietuvių skalikų kalytė, patinas ir šios poros jauniklis. Skulptūros autoriai – Rimantas Keturka ir Feliksas Volčakas, eskizo autorius – Romualdas Kvintas. Pirmasis paminklinis lietuviškas skalikas 2011 m. pastatytas Telšiuose.

Dobermanės skulptūra

Dobermanės skulptūra Adresas: Gedimino prospektas, Vilnius Šių dienų Gedimino prospekto simbolis - bronzinė dobermanų veislės skulptūra. Deja, ši skulptūra buvo ir pavogta, ir išvežta, tačiau vis tiek sugrįžo į savo vietą. Pirmojo, Gedimino prospektą saugančio šuns istorija nusikelia į 1994 metus. Tai buvo Svajūno Kižio diplominis darbas, kurį apsigynęs, jaunas skulptorius pasiūlė įsigyti tuo metu čia įsikūrusiems „Mineraliniams vandenims“. Ši akiniuota dobermanė kelis kartus buvo iškeliavusi, tačiau dabar tvirtai stovi ir džiugina vilniečius ir miesto svečius. Paskutinės skulptūros autorius - E. Ludavičius.
Dobermanės skulptūra

Adresas: Gedimino prospektas, Vilnius

Šių dienų Gedimino prospekto simbolis – bronzinė dobermanų veislės skulptūra. Deja, ši skulptūra buvo ir pavogta, ir išvežta, tačiau vis tiek sugrįžo į savo vietą. Pirmojo, Gedimino prospektą saugančio šuns istorija nusikelia į 1994 metus. Tai buvo Svajūno Kižio diplominis darbas, kurį apsigynęs, jaunas skulptorius pasiūlė įsigyti tuo metu čia įsikūrusiems „Mineraliniams vandenims“. Ši akiniuota dobermanė kelis kartus buvo iškeliavusi, tačiau dabar tvirtai stovi ir džiugina vilniečius ir miesto svečius. Paskutinės skulptūros autorius – E. Ludavičius.

Skulptūra „Stumbras”

Skulptūra Stumbras
Skulptūra Stumbras. Autorė – skulptorė Dalia Matulaitė.

Adresas: Ąžuolyno parkas, Kaunas

„Stumbras“ – tai skulptorės D. O. Matulaitės diplominis darbas, parke įrengtas su architektu Alvydu Sasnausku. Ši skulptūra pastatyta 1979 m. ir jau 40 metų džiugina kauniečius ir miesto svečius. Tai savotiškas tam tikro Kauno istorijos tarpsnio simbolis. Stumbras yra didžiausias Lietuvoje gyvenantis žvėris, anot istorijos, daugybė jų buvo sumedžioti prieš Žalgirio mūšį, kariuomenei maitinti. Vidurio Lietuvos miškuose gyvena apie 130 stumbrų. Šiuo metu gyvą stumbrą pamatyti galite Lietuvos zoologijos sode Kaune.

Skulptūrinė kompozicija „Nežiopsok!“

Skulptūrinė kompozicija „Nežiopsok!“
Skulptūrinė kompozicija „Nežiopsok!“. Skulptūros autorius Kęstutis Balčiūnas.

Adresas: Vilniaus gatvė, Kaunas

Berniukas važiuojantis dviračius ir jį besivejantis šuo simbolizuoja Kauno senamiesčio Vilniaus gatvės istoriją epizodą. Šioje skulptūrinėje kompozicijoje galima įžvelgti veiksmą, kuriame gatvės vaikis lekia dviračiu senuoju Vilniaus gatvės grindiniu ir nepastebi prieš jį netikėtai išdygusio namo. Stebėtojui lieka tik spėlioti ar berniukas laiku pastebės artėjančią kliūtį ir spės laiku sustabdyti. Skulptūros autorius Kęstutis Balčiūnas.

Skulptūra – „Bronzinės voveraitės”

Skulptūra – "Bronzinės voveraitės" Adresas: Jotvingių g. Alytus Jotvingių g. esančiame miesto sode atidengta pirmoji Alytuje po Nepriklausomybės paskelbimo mažosios architektūros skulptūra – bronzinės voveraitės. Tai – asmeninė Sodros Alytaus skyriaus darbuotojų dovana Alytaus miestui. Šios voveraitės turi ir vardus - mama Alsodra ir mažasis voveriukas Sodriukas. Skulptūros autoriai: dailininkė I. Židonytė, skulptoriai A. Janušauskas ir J. Abdulskytė.
Skulptūra – „Bronzinės voveraitės”. Skulptūros autoriai: dailininkė I. Židonytė, skulptoriai A. Janušauskas ir J. Abdulskytė.

Adresas: Jotvingių g. Alytus

Jotvingių g. esančiame miesto sode atidengta pirmoji Alytuje po Nepriklausomybės paskelbimo mažosios architektūros skulptūra – bronzinės voveraitės. Tai – asmeninė Sodros Alytaus skyriaus darbuotojų dovana Alytaus miestui. Šios voveraitės turi ir vardus – mama Alsodra ir mažasis voveriukas Sodriukas. Skulptūros autoriai: dailininkė I. Židonytė, skulptoriai A. Janušauskas ir J. Abdulskytė.

Dabar su nekantrumu laukiame Algimanto Bako „Senbernarės Bitės skulptūros“ atidengimo! Bitė kauniečias puikiai žinoma senbernarė, kurią daugelį metų galėjome pamatyti ramiai vaikštinėjančią Kauno gatvėmis, nešančią krepšelį dantyse. Ši kauniečių mylima keturkojė ilgus metus džiugino vaikus. Kolkas neapsisprendžiama dėl skulptūros pastatymo vietos. Anksčiau projekte buvo numatyta Bitės skulptūrą statyti Laisvės alėjoje, netoli Kauno valstybinio lėlių teatro, tačiau visus gerokai nustebino žinia, jog senbernarų veislės keturkojės skulptūra atsidurs Žaliakalnio turgaus prieigose.

www.tavogyvunas.lt Visos teisės saugomos. Be raštiško leidimo straipsnius perpublikuoti draudžiama.

TAIP PAT SKAITYKITE:

PAMINKLAS IŠMESTIEMS Į GATVĘ GYVŪNAMS PAGERBTI: ŽINUTĖ Į ŽMOGAUS SĄŽINĘ

STOVYKLOS VAIKAMS IR PAAUGLIAMS SU ŽIRGAIS BEI KITAIS GYVŪNAIS

POPULIARIAUSIOS PRAMOGŲ VIETOS LIETUVOJE GYVŪNŲ MYLĖTOJAMS

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą