Hipoterapija žirgas – ir draugas, ir gydytojas
25 Rgs, 2020

Hipoterapija: žirgas – ir draugas, ir gydytojas

Kituose rajonuose nėra nei vieno žirgyno, kuris užsiiminėtų hipoterapija, o Utenoje – tokie net du. Neįgaliųjų gydymas padedant gyvūnams pripažintas visose užsienio šalyse, tik Lietuvoje į tokius „išmislus“ kreivai šnairuojama. Tikriausiai todėl, kad pirštu prikišamai mokslas neįrodė, kad delfinai ir arkliai gali būti ne tik draugai, bet ir gydytojai. Iki šiol sklando legendos ir prasimanymai, apie gyvūnų pagalbą sunkiems ligoniams.

Utenos vaikų socialinės paramos ir ugdymo centras sumanęs surengti seminarą, apsidraudė ir niekur nenaudojo žodžio „gydymas“. Seminaras tema „Hipoterapijos taikymas asmenims, turintiems specialiuosius poreikius“ sudomino keliolika vaikų centrų, viešųjų įstaigų, gydymo įstaigų specialistų iš Biržų, Panevėžio, Utenos ir Molėtų. Tai naujiena, todėl seminaro dalyviai žirgų trenerei Vitai Jašinauskaitei turėjo daug klausimų. Reikėtų pradėti nuo pat pradžių, nes kai kurie rajonai neturi nei vieno žirgyno (arba bent pavienio žirgininko) besidominančio hipoterapija. Kas tai?

Hippos – graikiškai arklys. Hipoterapija – gydymas arklių pagalba. Patyrę žirgininkai parengia aplinką, kad gydymas vyktų sklandžiai ir saugiai. Neramus ir aikštingas sportinis žirgas tam netiks. Kartą stebėjau grynaveislį žemaituką, kuris ką tik laimėjo lygiojo jojimo rungtį „Bėk, bėk, žirgeli“ šventės metu. „Kosmosas“ net piestu stojosi ir nė už ką nesutiko „užsidėti“ ąžuolo lapų vainiko! Žirgas turėtų būti neaukštas, plačios nugaros, spyruokliuojančio žingsnio, stipraus charakterio, stabilios psichikos, nereaguojantis į išorinius dirgiklius: šūkčiojimą, rėkimą, trūkčiojimą. „Dabar – metas, kai viskas palikta savieigai.

Jei verslininkas užsinorėjo, nusipirko žirgą, tačiau su juos elgtis nemoka. Vėliau atsitinka taip, kad neišlaiko veislės grynumo. Atsiranda baikštūs, kreivomis kojomis, išsigimę žirgai. Jei žirgas tėvas aikštingas, o motina baikšti, negalima tikėtis, kad palikuonys turės vertingų savybių“, papasakojo Vita Jašinauskaitė. Teigiamas hipoterapijos poveikis jaučiamas žmonėms su fizine negalia, sergantiems nervų sistemos ligomis, negalintiems judėti po traumų. Ant žirgo nugaros sėdintys vaikai patiria linguojančius judesius, imituojančius eiseną. Sustiprėja raumenys, raiščiai, padidėja vaiko pasitikėjimas savimi, savarankiškumas.

Hipoterapija rekomenduojama vaikams, sergantiems cerebraliniu paralyžiumi. „Prisilietimas prie švelnaus žirgo ramina vaiką“, – sakė Vita Jašinauskaitė. Seminaro dalyviai diskutavo apie tai, kad tai labai brangus gydymo būdas: reikia išlaikyti žirgyną, kvalifikuotą trenerį (bent vieną), tačiau tam reikia specialių lėšų. Vita Jašinauskaitė pabalnojo žirgą vardu PYPKĖ, seminaro dalyviai patys galėjo išbandyti jojimo malonumą.

Beje, PYPKĘ užaugino Viktorija Jovarienė, todėl po pietų seminaro dalyviai apsilankė jos žirgyne Užpaliuose. Sodyba ant Šventosios upės kranto, į kairę ir į dešinę plačios pievos, kur Viktorija gano dešimt žirgų. Aplinka labai įdomi, čia surinkta viskas, kas su arkliu susiję: pakinktai, padargai, laimę nešančios rastos pasagos, vežimai. Daug meno kūrinių: skulptūrėlių, paveikslų, gobelenų, kuriuose vaizduojami arkliai. Viktorija Jovarienė papasakojo, kad prieš kelis metus čia buvo sėkmingai gydomi astma sergantys vaikai. Sodyba dažniau lankoma vasarą, tada poilsiautojams šeimininkė kinko arklius ir siūlo išvykas po vaizdingas Užpalių apylinkes.

Dainius Sirutis

Informacijos šaltinis: lrytas.lt

https://www.lrytas.lt/

TAIP PAT SKAITYKITE:

VOKIEČIŲ MAŽŲJŲ ŠPICŲ VADA VEISLYNE ANGELO BUČINYS

AUGINTINIŲ APRANGA ŠALTUOJU METŲ LAIKU: SVEIKATA AR MADA?

KADA GERIAUSIA ATLIKTI STERILIZACIJĄ/KASTRACIJĄ KATEI/KATINUI? VETERINARO ATSAKYMAS!

GERIAUSIAS VETERINARAS JŪSŲ AUGINTINIUI. KOKS JIS?

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą