
Egzotiniai gyvūnai namuose: LEOPARDINIS GEKONAS (lot. Eublepharis macularius)
Tai vieni dažniausiai laikomų egzotinių gyvūnų namuose. Šių išskirtinių roplių kilmė iš Pakistano, Afganistano. Driežiukai užauga iki 22-26 cm., yra švelnaus būdo bei įspūdingos išvaizdos. Gekonai – ilgaamžiai gyvūnai, seniausias nelaisvėje laikytas roplys laikomas patinas, išgyvenęs net 44 metus. Labiausiai paplitę vienodo dydžio ir formos vienspalviai leopardiniai gekonai, tačiau pasitaiko albinosų ir kitų spalvinių variacijų driežų.
KUR JUOS LAIKYTI?
Temperatūra. Leopardiniai gekonai yra pusiau naktiniai driežai. Todėl jiems reikia pusiau naktinio tipo terariumo. Gamtoje nuo šviesos jie slepiasi po žeme. Ir tik temstant, prieblandoje jie išlenda į paviršių. Taip ir terariume jiems turi būti tinkama temperatūra. Jiem reikalinga drėgmė ir šiluma, rekomenduojama temperatūrą, aukštesnė nei kambario. Terariume turėtų būti kelios šilumos vietos. Tam naudokite šildomąjį kilimėlį. Viename kampe turėtų būti apie 22-23 laipsnius šilumos, kitame iki 30 laipsnių šilumos. Tokia termoreguliacija yra roplių auginimo pagrindas ir yra jiems gyvybiškai svarbi.
Dydis.Terariumas 2 ar 4 gekonams rekomenduojamas ne mažesnis nei 60*30*40 cm. dydžio.
Šviesa.Terariumą būtina apsaugoti nuo ryškios šviesos, ji ropliams gali sukelti stresą. Lempa turėtų būti silpnai apšviesta.
Substratas.Svarbu terariume naudoti tinkamą ir nepavojingą substratą, nes ropliai bet kuriuo atveju jo praryja. Jie praryja netyčia arba ėda dėl vitaminų trūkumo. Todėl svarbu, kad substratas būtų lengvai virškinamas ir pilnai pasišalintų iš organizmo. Tam geriausiai tinka koralinis smėlis.
SAVYBĖS
Gekonas kaupia riebalus uodegoje, tai jo jautri vieta. Paėmus jį už uodegos, yra tikimybė, kad jis ją numes, ypač jei jūsų roplys nepripratęs būti ant rankų. Taigi, geriau uodegos nelieskite. Žinoma, jeigu jau taip atsitiko, šis ypatingas roplys turi apsauginę reakciją, uodegos vietoje susiformuoja natūrali klijuojanti medžiaga, apsauganti nuo įvairių infekcijų ir driežiuko uodega pradeda atauginėti kelių dienų bėgyje. Žinoma, ji jau nebus tokia pati, bus šiek tiek mažesnė.
Leopardiniai gekonai keičia savo odą kas 2-5 savaites. Tai priklauso nuo jų mitybos. Prieš išsinėrimą driežai pabąla ir suėda savo odą, taigi, galite net nepastebėti šios roplio būsenos. Senoje odoje yra tam tikras reikalingų vitaminų kiekis. Kad driežas pilnai išsinertų iš savo odos, reikalinga, kad terariume būtų įrengta drėgna slėptuvė ar speciali drėgna tam skirta vieta. Gamtoje po žeme pasislėpusio gekono senoji oda būna pakankamai drėgna ir lengvai nusineria, būtent todėl tokią aplinką reikėtų sukurti ir nelaisvėje gyvenantiems driežams.
Šie ropliai dažnai laikomi haremo sistemoje – vienas patinas ir kelios patelės. Jokiu būdu negalima laikyti dviejų patinų. Jie kausis ir pešis tol, kol vienas jų žus.
MITYBA
Nelaisvėje gyvenantys gekonai dažniausiai minta svirpliais. Tai vabzdžiaėdžiai gyvūnai. Pašarą rekomenduojama kartais apibarstyti kalcio ar multivitaminų papildais. Gamtoje jie gauna pakankamai vitamino D, o nelaisvėje būtina šerti specialiu pašaru pačius vamzdžius, kad jie taip pat išliktų maistingi.
NORITE JĮ PAMATYTI GYVAI? ATVYKITE Į ZOOPARK KAUNE!
www.tavogyvunas.lt Visos teisės saugomos. Be raštiško leidimo, straipsnius perpublikuoti griežtai draudžiama.
TAIP PAT SKAITYKITE:
Anonimas
says:Sveiki kokio dydzio terariumo reiktu vienam gekonui?
Anonimas
says:60-30-40
Anonimas
says:40 50 litru
Anonimas
says:Sveiki, kaip irengti dregna vieta?
Anonimas
says:O kiek jie vidutiniškai gyvena?
Anonimas
says:Leopardiniai gekonai gyvena apie 15 m.