15 Lap, 2019

Dominavimu paremta ar pozityvi dresūra: ką rinktis?

Per pastaruosius keliolika metų kinologijos mokslas pažengė toliau, nes per visą XX amžių. Anksčiau galvoję, kad šunys yra pernelyg paprasti, kad būtų įdomūs, mokslininkai į juos įdėmiau pažvelgė visai neseniai.

Jų atradimai leido išvystyti pozityvios dresūros metodus, kurie pamažu išstumia senuosius dominavimu prieš gyvūną paremtus būdus. Kuo šie du būdai skiriasi?

Senoji mokykla: dominavimu paremta dresūra

Tradicinė dominavimu paremta dresūra jos šalininkų yra apibūdinama kaip greitas problemų sprendimo būdas. Ir Lietuvoje rasite dresuotojų, žadančių šunį „išmokyti besąlygiško klusnumo” vos per 2 savaites.

Šios technikos paremtos idėja, kad žmogus turi būti dominuojantis lyderis ir vadovauti savo šuniui taip, kaip vilkų gaujos vadas vadovauja jos nariams. Tikima, kad priešingu atveju šuo bandys perimti „gaujos” vadovo rolę ir žmogui primes savo taisykles.

Tradicinės dresavimo technikos ne tik skatina gerą keturkojo elgesį, bet ir baudžia už šeimininkui nepriimtinus šuns pasirinkimus. Šuo paklūsta dresuotojui, bet dažniausiai ne todėl, kad pats to nori, o siekdamas išvengti gresiančios bausmės – šuo ima bijoti suklysti, darosi nervingas ir… gali tapti agresyvus.

Šios dresūros šalininkų populiariausi bausmių būdai: šuns mušimas ar spardymas (43 %), rėkimas ant šuns (41 %), fizinė prievarta (43 %), šuns apvertimas ant nugaros (angl. alpha rolling) (41 %), įtemptas žvilgsnis į šunį (39 %). Kai kurie dominavimu paremtos dresūros šalininkai naudoja ir smaugiamuosius antkaklius, grandines, elektros šoką ir panašią įrangą.

Pozityvi dresūra skatina mąstyti

Dominavimu paremtos dresūros atstovai daugiausiai dėmesio kreipia į netinkamą šuns elgesį ir jo korekciją, tuo tarpu pozityvios dresūros šalininkai siekia kuo dažniau pastebėti, ką šuo daro gerai ir jį už tai pagirti.

Naujosios krypties šalininkai tiki, kad šuo mieliau klausys to žmogaus, kurį gerbia, nei to, kurio bijo.

„Lygiai kaip ir žmogus paklus, jei prašymą pateiks gerbiamas asmuo. Ir priešingai, pagarbos neužsitarnavusiam žmogui gali prireikti ginklo, kad priversti kitą kažką padaryti. Naudodamas fizinę jėgą žmogus gyvūnui parodo, kad iš tiesų neturi jokios galios su juo susitarti”, – sakė EducatedDog.com trenerė.

L. Mockutės teigimu, pozityvios dresūros sėkmės paslaptis paprasta – šuns skatinimas už gerą elgesį padidina tikimybę, kad tas elgesys bus pakartotas. „Be to, tokie mokslai smagūs ne tik mokiniui, bet ir mokytojui. O, kai pamokos malonios, mokytojas jas daug dažniau veda, o mokinys greičiau mokosi”, – sakė ji.

Informacijos šaltinis:

TAIP PAT SKAITYKITE:

AUGINTINIŲ APRANGA ŠALTUOJU METŲ LAIKU: SVEIKATA AR MADA?

KAČIŲ VEISLĖS: TAJŲ KATĖ (THAI) – TAIKI, MEILI, SANGVINIŠKO TIPO BŪTYBĖ

KADA GERIAUSIA ATLIKTI STERILIZACIJĄ/KASTRACIJĄ KATEI/KATINUI? VETERINARO ATSAKYMAS!

GERIAUSIAS VETERINARAS JŪSŲ AUGINTINIUI. KOKS JIS?

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą