24 Geg, 2021

Dėl karantino augintinių kainos pučiasi kaip ant mielių – kai kurios veislės pabrango net 500 eurų

Gyvūnų veisėjai pastebi, kad vis daugiau žmonių nori įsigyti veislinį šunį ar katę, tačiau pirkėjams į akis krenta išaugusios naminių gyvūnų kainos. Kai kurios gyvūnų veislės pabrango 300–500 eurų. Kalbama, kad pudeliai, kurie yra paklausūs, tačiau rečiau išveisiami, šiuo metu kainuoja 2 tūkst. eurų ir daugiau.

Kinologai savo ruožtu aiškina – toks procesas dėl karantino ribojimų ir su tuo susijusių papildomų išlaidų yra visiškai normalus.

Lietuvos taksų klubo prezidentė Julija Tranelytė sako, kad augančioms veislinių šunų kainoms įtakos gali turėti keletas veiksnių. Reikšmingiausi iš jų – stipriai pakilusi veislinių šunų paklausa ir karantino laikotarpiu padidėjusi šuns išlaikymo bei transportavimo kaina. Pandemijos metu sunkiau vyksta gyvūnų reprodukcija, o tai veisėjams sudaro papildomų išlaidų. „Norint savo kalytę suvesti su užsienio šalies veislyne gyvenančiu patinu, lieka vienintelis pasirinkimas – dirbtinis apvaisinimas. Tai atlikti galinčių klinikų Lietuvoje nėra daug, o procedūra yra labai brangi“, – dėsto J.Tranelytė. Visas procesas kainuoja apie 1000 eurų. Procedūra gali nepavykti, todėl tikėtina, kad ją teks kartoti, o tai – papildomos išlaidos veisėjams.

Jos teigimu, visuomenė dažnai nežino, kad veisiant šunis yra privalomas dalyvavimas šunų parodose. Negavus teisėjų įvertinimų, kad kalytė ar patinas atitinka veislės standartą, negalima veisti ir būsimoms vadoms suteikti kilmės dokumentų. Dėl pandemijos ribojimų pabrango kelionė bei dalyvavimas reikalingose šunų parodose, kurių, kaip teigia pašnekovė, ženkliai sumažėjo, tad jos tapo dar svarbesnės. Lietuvos kinologų draugijos (LKD) atstovė Aurelija Staskevičienė pastebi, kad, uždarius sienas bei įvedus kitus karantino suvaržymus, į Lietuvą įvežama gerokai mažiau veislinių šunų iš užsienio, o tai kilsteli Lietuvoje išveistų gyvūnų kainą. „Galimybės pačiam nuvykti į užsienio šalių veislynus ir parsivežti šuniuką yra ribotos. Nebent į Latviją, Estiją, Lenkiją, bet ten taip pat šuniukai nėra pigūs, nes išaugo jų paklausa“, – kalba A.Staskevičienė.

Karantino iššūkiai

Karantinas veisėjams iššūkių nepašykštėjo. Dėl anksčiau galiojusių judėjimo tarp savivaldybių ribojimų kildavo sunkumų vežant gyvūnus privalomoms medicininėms apžiūroms bei įforminant dokumentus šunų transportavimui.

„Gyvenantiems atokesnėse vietovėse ir negalintiems vykti į kitą savivaldybę kartais iškildavo sunkumų įsigyjant priežiūros priemonių ar pašaro šunims“, – pasakoja J.Tranelytė. Prisiminusi karantino metu patirtus sunkumus LKD atstovė A.Staskevičienė negaili gerų žodžių veterinarijos gydytojams, paslaugas teikusiems net per pandemiją. Pasak pašnekovės, norinčių įsigyti auginti karantino metu padaugėjo. Galimybę auginti naminį gyvūną susidomėjo ne tik šeimos su mažais vaikais, bet ir senjorai bei jaunuoliai. „Tai natūralu. Ilga izoliacija, judėjimo ribojimai, gyvenimo sąstingis privertė žmones labiau atsigręžti į gamtą. Bendravimas su šunimi tapo savotišku išsigelbėjimu, gėriu“, – sako pašnekovė. Daliai būsimų šeimininkų veislinių augintinių tenka laukti ir keletą metų, tačiau, kaip teigia LKD atstovė, nėra to blogo, kas neišeitų į gera.

„Atsakingų šunų veisėjų požiūriu, tai nėra blogai – būsimieji šeimininkai labiau apgalvoja savo žingsnį, įgyja daugiau žinių apie pasirinktą šunų veislę, spėja pasiruošti, pasverti visus „už“ ir „prieš“, – įsitikinusi A.Staskevičienė.

Ragina priimti atsakingą sprendimą

Prieš įsigyjant augintinį svarbu gerai apgalvoti sprendimą ir apsvarstyti galimybę priglausti šunį ar katę iš gyvūnų prieglaudos. Jei visgi nusprendėte, kad norite veislinio augintinio, svarbu įsitikinti, jog gyvūną perkate ne iš daugintojų, nesirūpinančių auginamų gyvūnų gerove, o iš veisėjų. Nors daugintojai gyvūnus parduoda už perpus mažesnę kainą, gyvūnas gali turėti paveldimų ligų, jo tėvai, tikėtina, buvo laikomi reikalavimų neatitinkančiomis sąlygomis. Suradus norimą veislyną A.Staskevičienė pataria patikrinti, ar jis registruotas Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje bei Kinologų draugijoje. Taip pat siūlo pasidomėti, ką apie pasirinktą veislyną sako konkretus šunų mylėtojų klubas bei kokios kalbos sklinda viešojoje kalboje. Svarbu, kad veislyno savininkai leistų atvykti apžiūrėti būsimą augintinį. Jei veisėjas domisi jūsų patirtimi su gyvūnais, neįsižeiskite. Tai geras ženklas, rodantis, jog perkate augintinį iš atsakingų pardavėjų. Taip pat svarbu, kad šuniukai būtų paženklinti integriniu grandynu (mikročipu), paskiepyti ir turėtų LKD išduotus kilmės dokumentus.

Gabrielė Brazaitytė

Informacijos šaltinis: lrytas.lt

https://www.lrytas.lt/

TAIP PAT SKAITYKITE:

ŠUNŲ VIEŠBUTIS „DOGIDAY“

ERKĖS BUNDA: PATARIMAI KAIP APSAUGOTI SAVO AUGINTINIUS NUO ERKIŲ PLATINAMŲ LIGŲ

12 MĖNESIŲ KALĖJIMO ARBA 10.000 EURŲ BAUDA UŽ SKRIAUDŽIAMĄ AR IŠMESTĄ GYVŪNĄ!

KRISTINOS VETERINARIJOS CENTRAS – VIENINTELĖ TOKIO POBŪDŽIO KLINIKA AUKŠTAITIJOJE!

KADA GERIAUSIA ATLIKTI STERILIZACIJĄ/KASTRACIJĄ KATEI/KATINUI? VETERINARO ATSAKYMAS!

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą