12 Vas, 2018

Auginame vėžliuką namuose. Naudingi patarimai jo šeimininkui

Vėžlys istorinėje kultūroje laikomas išminties, ilgaamžiškumo ir stabilumo simboliu. Jis yra naudojamas maistui, tradicinei medicinai, kosmetikai ir kaip naminis gyvūnėlis. Sausumos ir vandens vėžliai namuose laikomi jiems skirtose vietose – plastmasinėse dėžėse, akvariumuose ar terariumuose. Atrodo, šį mažą egzotinį gyvūną prižiūrėti turėtų būti labai paprasta, tačiau yra keletas dalykų, kuriuos privalo žinoti kiekvienas, planuojantis jį įsigyti ir auginti.

Vienas svarbiausių vėžlių išskirtinumų – ilgaamžiškumas. Tinkamai prižiūrimi ir auginami vėžliai gali išgyventi net ir 100 metų.

Kūno temperatūra

Vėžliai – šaltakraujai gyvūnai, kurių kūno temperatūra priklauso nuo aplinkos. Taigi, vienas svarbiausių gyvybinių faktorių – palaikyti tinkamą vandens bei oro temperatūrą. Žemesnėje aplinkos temperatūroje jų organizmo funkcijos sulėtėja, tada sunaudoja mažiau pašarų ir vandens, negali pilnai suvirškinti ir įsisavinti gauto maisto. Žemoje temperatūroje jie gali užmigti žiemos miegu, tačiau vėžlius nepatariama migdyti žiemos miegu, tai kenkia jų sveikatai ir jie gali net nugaišti!

Sausumos vėžlių aplinkos temperatūra dieną turi būti 28 – 30° C, naktį 24 – 25° C. Tam naudojamos specialios šildymo lempos. Šildymui geriau naudoti specialų šildymo kabelį, o šarvui stiprinti specialią ultravioletinę lempą. Lempa turi būti ne aukščiau, kaip 30 cm atstumu ir ne žemiau, nei 25 cm atstumu. Lempa, laikoma per žemai, gali sukelti akių problemas.

Vandens vėžliai

Iš visų roplių – vandens vėžliai laikomi vieni reikliausių laikymo sąlygoms. Terariumas ar akvariumas turi būti erdvus, švarus ir nuolat prižiūrimas. Sausumos salelės yra privalomos vandens vėžlio terariume, jis turi turėti vietos kur išlipti, sušilti ir nudžiūti. Sausumo salelių nedarykite iš slidžios plastmasės, vėžliukai gali paslysti ar apsversti. Kaip beskambėtų keistai – netinkamame terariume, su netinkamu vandens lygiu ir be salelių, vėžlys gali tiesiog nuskęsti. Virš sausumos salelės papildomai reikia įrengti infraraudonųjų spindulių šildymo lempą arba kelias lempas. Tinkama ir šilta oro temperatūra – vienas iš pagrindinių sveiko vėžlio gyvybinių funkcijų palaikymo rodiklių.

Vanduo turi būti švarus, skaidrus ir nuolat keičiamas. Vanduo užterštas bakterijomis ir įvairiomis maisto atliekomis skleidžia blogą kvapą – tai ženklas, kad reikia jį kuo skubiau pakeisti. Maistą geriausia dėti į atskirą talpą ar tam skirtą maisto indelį, nesuėstas jis nepasklis po visą terariumą ir neterš vandens bei aplinkos. Jeigu terariume ar akvariume yra įdėtas filtras, vandenį keiskite rečiau, tačiau reikia nepamiršti, kad vėžliai gamina žymiai daugiau atliekų nei žuvys, taigi, filtras turi būti galingas ir pilnai atliekantis visas valymo funkcijas.

Mityba

Sausumos ir vandens vėžlių mityba skiriasi. Kokybiškas ir įvairus maistas vėžliukui – jo sveikatos garantas. Taigi, į tai turime atkreipti ypatingą dėmesį. Sausumos vėžliai yra vegetarai, taigi, labai svarbu, kad jų maistas būtų kuo įvairesnis. Pagrindinis maistas – daržovės, kartais galima duoti ir vaisių, tačiau nereikėtų persistengti. Vasarą maisto racioną galima paįvairinti duodant kiaulpienių lapus ir žiedus, dobilus ir žliūgę.

Vandens vėžliukai smagiai kerta ir mėsą, tačiau mitybos racione turi būti gausu ir daržovių. Jeigu vėžlys negauna maisto, kuriame gausu kalcio (žuvys su ašakomis, sraigių), būtina duoti mineralų papildų. Negalima duoti kalafiorų, grybų ir ananasų – čia galioja visų rūšių vėžliams! Taip pat vėžlio negalima peršerti. Iki 2 metų šeriami kasdien, vyresni – kas 2-3 dienas. Vėžliai ypač mėgsta krevetes – logiška.

Kaip atpažinti ar vėžliukas sveikas?

Paliestas sveikas vėžlys greitai pasislėps savo kiaute. Prisileisti liečiami gali tik pripratę prie žmonių ir nuolatinį žmonių dėmesį turintys vėžliai. Jų akys – prastos sveikatos ženklai. Taigi, nuolat stebėkite jų būklę. Jos turi būti švarios, be išskyrų, atmerktos, neįdubusios ir blizgančios. Šarvas tvirtas ir nepažeistas. Burna ir nosis sausa be išskyrų. Vėžliukai, kuriems leidžiama paklajoti namuose, gali sušalti, tuomet pamatysite išskyrų iš nosies, tokiu atveju būtina kreiptis į veterinarą. Sveikas vėžliukas nuolat juda, šniukštinėja savo tvirtovę, keliauja pirmyn ir atgal. Juk jie yra labai smalsūs.

Asmens higiena

Bent kartą per metus naminiams vėžliams reikia duoti antihelmintikų, nes, kaip ir šunys bei katės, jie serga helmintozėmis, t.y. gali turėti kirmėlių. Bet kuriuo atveju valant akvariumą ar pažaidus su vėžliu, būtina gerai nuplauti rankas. Salmonelių bakterijų gali būti vėžliukų išmatose, kurios prikimba prie kojų ir patenka ant šarvo. Šeimose, kuriose auga vaikai, turi būti sustiprinta higiena, ir vaikai mokomi nuolat plauti rankas po kontakto su vėžliu.

Kaip nugabenti vėžliuką pas veterinarą?

Vandens vėžliai be vandens gali būti iki keletos dienų, taigi, drąsiai vežkite jį medžiaginiame maišelyje, o ne vandenyje. Vanduo gali atšalti ir taip labiau pakenkti mažajam keliauninkui.

Vėžliukas sukuria namuose jaukumą, ramybę ir džiaugsmą visai šeimai, ypač vaikams. Taigi, tik tinkamai prižiūrimas jis jus džiugins ne vienerius metus.

www.tavogyvunas.lt Visos teisės saugomos. Be raštiško leidimo, straipsnius perpublikuoti griežtai draudžiama.

TAIP PAT SKAITYKITE:

AUGINTINIS MAŽAME BUTE. KAIP SUTAUPYTI VIETOS IR SUTEIKTI GYVŪNUI KOMFORTĄ?

TOP 10 IŠSKIRTINIŲ DOVANŲ TAVO AUGINTINIUI!

GYVŪNŲ ŠUKUOSENŲ MADOS TENDENCIJOS 2018 METAIS!

Tavogyvunas.lt

8 comments

 1. Anonimas
  says:

  Sveiki ka daryti jeigu vezlys mano jau kury laika neatsimerkia, as jam ir lasu I skis veliau bet visited neatsimerkia

 2. Anonimas
  says:

  Sveiki,kodel vežliukui žaliuoja kiautas?

 3. Anonimas
  says:

  Laba diena kaip transportuoti vandens vezliukus apie para laiko? Aciu

 4. Anonimas
  says:

  O kur terariume vėžlys miega, valgo? Kiek ir ko vėžliai turi suvalgyti per dieną?

 5. Anonimas
  says:

  Sveiki.turiu Liaupardini vezliuka jam puse metu.isigijom pries du menesius.jau kuri laika apie savaite yra vangus akis patinusios nieko nevalgo jau 4 para.
  Prasau padekit patarkyt ka daryti aciu🤗

 6. Anonimas
  says:

  Mano vežlys nejuda jau savaitę

Palikti komentarą