13 Vas, 2018

Akvariumas turi teikti džiaugsmą ir jo gyventojams

Žmonės, kurie kaip susitarę kratosi šunų ir kačių — esą daug vargo, būtų visai nieko prieš turėti akvariumą. Žuvytės netriukšmauja, nedrasko apmušalų, nesiprašo į lauką ir nerujoja. Tačiau jei nenorite vieną rytą jų pamatyti plaukiojančių ant nugaros, reikia sukaupti žinių ir skirti laiko.

Turbūt kiekvienas žino, kad žuvyčių negalima laikyti stiklainyje, pripildytame chloruoto vandens tiesiai iš čiaupo. Galbūt to nežino vaikai, bet jų tėvai turėtų tai žinoti — nemanykite, kad, įkalbėję sūnų ar dukrą vietoj šuniuko susidomėti žuvytėmis, visai neturėsite vargo ir išlaidų. Kelis litus kainuojanti žuvelė — tai tik ilgo kelio pradžia.

Kaip mums pasakojo akvariumistikos prekių parduotuvės pardavėjas konsultantas E. Šidlauskas, net pigiausias akvariumo variantas — nedidelės talpos akvariumas, minimaliausia įranga — šildytuvas, aeratorius (prietaisas, leidžiantis oro burbuliukus) ir filtras, šiek tiek augaliukų ir būrelis paprasčiausių žuvyčių — kainuos kelis šimtus litų. Aišku, paskiau išlaidos bus ne tokios didelės (jei neišsivystys žuvyčių auginimo manija), tačiau be akvariumo įrangos net neverta nieko pradėti, nes žuvytės žus — uždus arba sušals.

Akvariumų pradžiamokslis

Akvariumai būna dviejų rūšių — gėlavandeniai ir jūriniai. Pastarieji pradedančiajam akvariumininkui tikrai netinka, jų priežiūrai reikia turėti daug patirties. Labiau patyrę akvariumininkai turi vienos rūšies žuvyčių akvariumus. Juose laikomos žuvys, kurioms reikia ypatingų auginimo sąlygų, arba plėšrios žuvys, kurios dėl blogo „išsiauklėjimo“ negali būti laikomos kartu su kitomis. Joms dažnai reikia specialiai įrengto akvariumo.

Kitas žingsnis aukštumų link — biotopinis akvariumas, kuriame auginamos viename regione paplitusios žuvys ir augalai — jame tartum atkuriamas to regiono povandeninis pasaulis. Žinoma, visa tai reikia išmanyti.

Neršto ir mailiaus auginimo akvariumai — tai jau profesionalų, užsiimančių žuvyčių veisimu ir auginimu, reikalai.

Dažniausias ir paprasčiausias — bendras taikių gėlavandenių žuvyčių, kilusių iš įvairių pasaulio vietų, akvariumas.

Renkamės talpą

Nuomonė, kad mažesnį akvariumą lengviau prižiūrėti, nėra teisinga. Nebent finansiškai, nes akvariumo kaina iš esmės priklauso nuo jo talpos.

Mažos talpos akvariume sunkiau sukurti žuvytėms optimalias sąlygas, jame greičiau svyruoja temperatūra, jis greičiau prisiteršia, ir nereikia nė kalbėti, kad kiekvienam, taip pat ir žuvytėms, smagiau gyventi erdviau. „Žuvininkai“ skaičiuoja taip: 1 cm žuvytės ilgio reikia 2 litrų vandens, tad nusipirkę mažiausią akvariumą ir pagauti azarto neprileiskite į jį daugybės žuvyčių.

Pradedančiajam žuvyčių augintojui geriausias 70–100 litrų akvariumas. Beje, akvariumų būna įvairių formų: apvalių, lenkto stiklo, kabinamų ant sienos ir kitokių keisčiausių formų. Vertėtų pagalvoti, ar verta pirkti apvalų akvariumą, nors jame žuvytės atrodo tikrai gražiai. Tokius akvariumus sunku prižiūrėti, dėl mažo jų dugno ploto neįmanoma pasodinti daug akvariumo augalų, jiems netinka standartinė įranga.

Pirkdami akvariumą, atidžiai jį apžiūrėkite — akvariumo stiklai neturėtų iškreipti vaizdo, jie neturi būti įbrėžti ir kitaip pažeisti. Nepamirškite pasiteirauti apie prekės garantiją, nes ji nėra pigi.

Kur statyti?

Sugalvoti vietą akvariumui reikia dar prieš jį perkant, pasitarus su kitais šeimos nariais ir turint omeny, kad jį reikia statyti ten, kur nepatenka tiesioginiai saulės spinduliai ir kur nevarstomos durys bei nevyksta šeimos narių judėjimas, mat žuvytės yra baikščios.

Jokiu būdu negalima statyti akvariumo ant palangės — ji kaipmat apaugs dumbliais ir bjauriai atrodys. (Jei dumbliai vis dėlto ims augti, yra specialių priemonių nuo jų.) Be to, per parą smarkiai svyruos vandens temperatūra, tad žuvytės gali žūti.

Taip pat reikia numatyti spintelę ar kitą baldą, ant kurio statysite akvariumą. Žinoma, yra ir specialių akvariumų spintelių, bet jos gerokai brangesnės už akvariumus. Akvariumui iš esmės tiks bet koks baldas — svarbiausia, kad jis būtų tvirtas (mat akvariumai yra sunkūs), o jo paviršius — lygus.

Akvariumo įranga

Akvariumui įrengti reikia grunto, vandens filtro, vandens šildytuvo ir termometro, lempos, aeratoriaus, vandens augalų, medžių šakų bei dekoracijų.

Akvariumo gruntas turi atitikti natūralią žuvyčių aplinką (apie ją reikia žinoti), tačiau norime jus nuraminti, kad smulkaus smėlio gruntas tinka beveik visoms žuvims. Akvariumininkai sako, kad tamsesnis gruntas žuvytes veikia raminamai. Akvariumams dar naudojamas žvyras, specialios durpės.

Akvariumui būtinas ir specialus apšvietimas, nes šviesoje, kaip žinome, vyksta fotosintezė, kurios metu akvariumo augalai išskiria deguonį. Akvariumams apšviesti naudojamos specialios lempos — dėl jų galingumo reikia pasitarti su specialistu. (Kaitrinės lempos netinka, nes skleidžia šilumą ir dažnai perdega.) Akvariumo lempą naktį reikia išjungti.

Akvariumuose dažniausiai laikomos atogrąžų žuvys, todėl pas mus joms trūksta šilumos. Tad teks nusipirkti šildytuvą ir termometrą temperatūrai kontroliuoti, o geriausia — „du viename“, t. y. šildytuvą su termoreguliatoriumi, kuris pats išsijungia, pasiekus tam tikrą temperatūrą (+25 ºC). Nes jei jūs užmiršite tai padaryti, padariniai bus dramatiški.

Akvariumo vandeniui valyti būtinas filtras. Paprasčiausi ir pigiausi — mechaniniai filtrai. Populiarus ir biologinis filtras (speciali plokštelė, dedama po gruntu), nes mechaninį filtrą reikia nuolat valyti.

Kad žuvytės nedustų, reikia nuolatos prisotinti vandenį deguonies, nes augalai jo pakankamai neišskiria. Jei turite nedaug žuvyčių, jo galbūt ir pakaktų, tačiau verčiau tegul žuvelės kvėpuoja visa krūtine.

Galiausiai — pagal savo skonį ir specialistų patarimus sodiname augalus ir kuriame dekoracijas, dėliojame šaknis ir akmenukus. Kai kurie akvariumininkai akvariumuose įrengia net „piratų aukso“ pilnas skrynias — čia galite pasitelkti vaizduotę. Tačiau dekoracijos neturi būti iš kenksmingų medžiagų, neužgriozdinti akvariumo, netrukdyti žuvytėms ir jų nesužeisti.

Pilame vandenį…

Daugumai žuvyčių tinka mūsų vanduo, tačiau jam būtinai reikia leisti nusistovėti 1–2 paras, kaip ir prieš laistant gėles, kad išgaruotų chloras. Atlikus visus parengiamuosius darbus, susodinus augalus ir paleidus aeratorių, dar reikia palaukti kokią savaitę, kol visa sistema susistyguos, tuomet paleisti žuveles ir pradėti jomis grožėtis.

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą