16 Sau, 2019

10 dalykų, kuriuos reikia žinoti, jei užsigeidėte egzotinio augintinio

Tam tikru laiku daugeliui žmonių kyla noras namuose turėti augintinį. Ir, žinoma, dažniausiai būna galvojama apie šunį, katę ar paukštį. Tačiau yra žmonių, norinčių auginti neįprastus gyvūnus. Idėja gal ir gera, bet, prieš įsigyjant gyvūną, reikia apsvarstyti keletą dalykų.

Beje, kas atrodo neįprasta ar egzotiška pas mus, kitose pasaulio šalyse gali būti laikoma įprastu augintiniu. Štai 10 dalykų, kuriuos turite apsvarstyti labai rimtai.

Teisėtumas

Jei išsirinkote gyvūną, išsiaiškinkite, ką sako apie jo laikymą mūsų šalies įstatymai. Yra gyvūnų, kurie draudžiami auginti Lietuvoje. Tai liečia ir žuvis, ir graužikus, ir paukščius ar roplius. Galbūt kažikuriuos gyvūnus auginti galima, bet reikia gauti leidimą.

Veterinarinė priežiūra

Nesvarbu, kokį gyvūną išsirinksite, nepamirškite, kad visi gyvūnai galiausia suserga. Todėl jūs turite būti garantuoti, kad laiku rasite veterinarą, galintį apžiūrėti jūsų augintinį – ne visi veterinarai specializuojasi egzotinių gyvūnų gydymo srityje.

Mityba

Egzotiniams gyvūnams dažniausiai reikia specialaus maisto, subalansuoto pagal jų poreikius. Taip pat – vitaminų bei mineralų. Netinkamas maistas gali sukelti gyvūnui sveikatos problemų. Ir, svarbiausia: įsitikinkite, kad mūsų šalyje jūs to maisto gausite.

Aplinka

Daugeliui gyvūnų būtina jiems tinkama aplinka: temperatūra, saulės spinduliai ir t. t. Jei gyvūnas gyvena narvelyje, jis turi maksimaliai atitikti natūralias jo gyvenimo sąlygas. Tai gali būti brangu. Panaršykite internete ir išsiaiškinkite, ką apie tai forumuose kalba tokio gyvūno šeimininkai.

Psichologiniai poreikiai

Egzotinius gyvūnus ne tik reikia laikyti tinkamoje aplinkoje ir šerti tinkamu maistu, jų psichologiniai poreikiai taip pat turi būti patenkinti. Kai kurie jų labai mėgsta bendrauti, kai kurie – būti vieni. Visą laiką elgiantis su gyvūnu prieštaraujant jo prigimčiai, laikant netinkamoje aplinkoje, augintiniui gali kilti depresija. Kai kurie jų netgi gali tapti agresyvūs ir pavojingi.

Gyvenimo trukmė

Kai kurie gyvūnai gyvena labai ilgai. Pavyzdžiui, vėžliai arba tam tikrų rūšių paukščiai nelaisvėje gali gyventi net keletą dešimtmečių – yra papūgų bei vėžlių, kurių gyvenimo trukmė yra ilgesnė nei žmogaus. Todėl rūpinimasis tokiu gyvūnu yra nemažas įsipareigojimas – juk senstate ne tik jūs, sensta ir jie.

Temperamentas

Išsiaiškinkite, ar jūsų trokštamas gyvūnas bus sukalbamas, švelnus ir ramus. Kai kurie gyvūnai yra gana agresyvūs, judrūs ir pikti. Juk sutinkate, kad katė yra geresnis augintinis nei liūtas ar tigras, o šuo – geriau nei lokys. Atminkite: kuo mažiau prijaukintas gyvūnas, tuo stipriau pasireiškia jo tikrasis laukinis charakteris – tai gali būti ir agresija.

Poravimasis

Nepriklausomai nuo to, ką jūs manote apie augintinio poravimąsi ir palikuonis, ateina laikas, kai motina gamta liepia tai daryti. Pavyzdžiui, aligatoriaus elgesys tuo metu beveik nesikeičia. Nors yra atvejų, kai patinai tuo metu ima agresyviai ginti savo teritoriją. O jei nutarėte auginti du gyvūnus, bent retkarčiais tikėkitės konfrontacijos.

Ligos

Egzotiniai gyvūnai turi virusų ir bakterijų, kuriuos jie atsineša iš gimtųjų vietų ir jie gali būti pavojingi žmogaus sveikatai. Pavyzdžiui, kai kurie graužikai per išmatas ir kūno skysčius gali užkrėsti Hantos virusu, sukeliančiu žmogui mirtiną plaučių ligą. Taip pat egzotiniai gyvūnai gali užkrėsti tuliaremijos virusu, paukščių gripu.

Erdvė

Kiekvienam gyvūnui erdvės reikia tiek, kiek reikia. Ar turėsite pakankamai vietos? Ar galėsite įrengti tokio dydžio aptvarą, kad gyvūnas gerai jaustųsi? Juk kai kurie gyvūnai gyvena labai ilgai, todėl gyvenimo sąlygos turi būti kuo natūralesnės. Geresnės gyvenimo sąlygos lemia geresnę augintinio sveikatą.

Pagalvokite ir atsakykite į visus 10 punktų. Juk augintinio sveikata ir gyvenimas yra svarbiau nei jūsų pasipuikavimas prieš draugus, namuose auginant egzotinį gyvūną.

Nuotrauka: Iguana ant rankų © Photos.com

Informacijos šaltinis:

Tavogyvunas.lt

Palikti komentarą